Wskaźnik laserowy

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Rash3r
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwie 2017, 15:07
Lokalizacja: Poznan

Wskaźnik laserowy

#1

Post napisał: Rash3r » 24 kwie 2017, 15:20

Tak więc, buduje wskaźnik laserowy dla pracy żurawia wieżowego. Urządzenie miałoby być umieszczone na wysięgniku dźwigu (w zależności od wysokości żurawia od 20m do nawet 200m nad ziemią). Takowe urządzenie miałoby być pomocą dla operatora aby z poziomu kabiny widział nad jakim miejscem dokładnie znajduję się zblocze hakowe oraz ładunek. Samej wiązka laserowa musiałby być widoczna zarówno w dzień jak i w nocy. Myślałem nad wyborem diody laserowej barwy zielonej. Problem polega na tym, że ludzie pracujący pod żurawiem muszą być bezpieczni. Czy samo "spojrzenie" w wiązke laserowe jest bezpiecznie? I czy jeżeli ktoś by spojrzał w samą diodę umieszczoną "do góry" byłby bezpieczny? Mogę dodać, że takowe urządzenie przemieszczałoby się razem z wózkiem który jeździ po wysięgniku, a jeżeli żuraw zatrzymał by się w miejscu laser byłby wyłączany po jakiś 2 do 3 sekund, a więc nie byłoby skupienia długotrwałego wiązki w jeden punkt.

Czytałem dużo również o polaryzacji światła laserowego. Czy zastosowanie polaryzatora zaraz przy diodzie laserowej rozwiązałoby problem?

Z góry bardzo dziękuję za udzielenie cennych rad i wskazówek.



Tagi:


ajt
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 126
Rejestracja: 23 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Radom

#2

Post napisał: ajt » 24 kwie 2017, 15:32

Jeśli zielona kropka ma być widoczna w słoneczny dzień, w dodatku z dość daleka, to dla wzroku bezpieczne to nie będzie. Polaryzator nic nie da, bo co najwyżej odetnie część (lub całość - zależnie od ustawienia) światła i żeby było tak samo widać, trzeba będzie dać odpowiednio większą moc, więc na jedno wyjdzie.
Może zamiast lasera kamerka, a w kabinie monitor z namalowanym krzyżykiem? :)


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#3

Post napisał: dance1 » 24 kwie 2017, 16:24

miałem kiedyś "okazję" usiąść na żurawiu i raczej wątpię żeby z takiej odległości widoczność punktu lasera była możliwa i bezpieczna, tak jak kolega powyżej napisał, przemyśl kamerę/kamery, masz bezprzewodowe które teraz grosze kosztują.
I don't like principles, I prefer prejudices


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#4

Post napisał: cinematic2 » 24 kwie 2017, 19:02

Decydowanie kamera. Kolesie na dole zawsze ślepią do góry kiedy nadciąga kawaleria. Musiałbyś wszystkich zaopatrzyć w okulary :mrgreen:
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#5

Post napisał: abyss » 24 kwie 2017, 22:29

O "zielonym" czy "niebieskim" zupełnie zapomnij ze względów bezpieczeństwa pracowników/przechodniów. Przecież NIE będziesz w stanie zagwarantować, że to nie padnie na jakąś odbijającą powierzchnię. Nikt ci tego nie homologuje. Czerwony - może. Pewnie zależy od mocy. Miałem taki z "poszerzeniem wiązki" (jakiś chiński odpowiednik beam extender do laserów) do ~12mm ale niestety bardzo szybko padł mimo teoretycznie poprawnych parametrów zasilania. Jednak wiązka nie była bardzo skolimowana - o ile pamiętam na ~4m dystansu z 12mm robiło się ~30mm. Czyli przy kilkudziesięciu nie będzie właściwie zupełnie widoczna. Tak jak ktoś wspomniał kamera to lepszy pomysł.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: Yarec » 24 kwie 2017, 22:33

"takowe urządzenie przemieszczałoby się razem z wózkiem który jeździ po wysięgniku" i co laser wskaże przez płytę żelbetonową ? Resztę napisano powyżej.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#7

Post napisał: Petroholic » 24 kwie 2017, 22:50

Kiedyś naprawiałem (nie montowałem) taki system w dźwigu wieżowym samojezdnym. Różnica polegała na tym, że kamera nie była na wózku zblocza jeździła na dodatkowym wózku po długości żurawia i miała system, który znając wysokość żurawia od ziemi, odległość haka od żurawia i odległość wózka od wieży ustawiała kamerę pod odpowiednim kątem i pokazywała na monitorze w kabinie obraz miejsca z krzyżem. Wózek kamery był na dodatkowych zbloczach tak, że zawsze był w połowie odległości między wózkiem zblocza, a wieżą. Ale tak jak mówię tylko to naprawiałem bo kable były pouszkadzane :(

Zaleta - kamera nigdy nie pokaże "wielkiej żelbetowej płyty" z lotu ptaka bez widoku pod nią, ale pewnie cena takiego systemu jest nieadekwatna do zalet :)


Autor tematu
Rash3r
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwie 2017, 15:07
Lokalizacja: Poznan

#8

Post napisał: Rash3r » 25 kwie 2017, 14:54

Co racja to racja 😊 Dziękuję za wyczerpujące wypowiedzi. Co do kwestii kamer bezprzewodowych.. Jak to wygląda z ich zasięgiem? Zasięg musiałyby mieć do ok. 300m. Orientujecie się może coś w tym temacie? Jak to cenowo wygląda? I czy do tego jakiś wzmacniacz sygnału czy wysięgnik żurawia jest już takowym wzmacniaczem?

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: Yarec » 25 kwie 2017, 18:36

W warunkach budowy pewniejsze jest (chyba) połączenie przewodowe.
"wysięgnik żurawia jest już takowym wzmacniaczem" - nie, jako że jest uziemiony.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#10

Post napisał: abyss » 25 kwie 2017, 18:59

I tak potrzebujesz zasilanie do kamery - więc jeżeli długość kabla ~100m starczy, to może PoE (prawdziwe - około 48V, nie "chińskie" 12V) i kamera IP. Albo jeżeli jakieś oświetlenie jest 230V - to może użyć tych "sieciowych routerów" które są używane w domach. Ale to już temat nie na te forum zdaje się.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”