Trumpf 3030 przygotowanie pliku

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Zinyx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 23 lut 2017, 08:14
Lokalizacja: CLI

Trumpf 3030 przygotowanie pliku

#1

Post napisał: Zinyx » 12 mar 2017, 17:49

Witam. Mam mały problem, mianowicie z przygotowaniem pliku pod laser.
Sprawa wygląda następująco-
Chcę sobie wyciąć ramę pod drukarkę 3D (prusa i3 stell) i znajomy który pracuje na laserach mówił żebym mu przygotował plik *.JOB to mi wytnie z odpadów za friko w pracy.

Pobrałem plik DXF i nie wiem co dalej... Mam tego TruTopsa V2.1.1.0- podpowiedział by ktos jak to zrobić?

Mówił żebym babola nie strzelił i mi elementów nie poprzecinało itp.
On akurat nie ma dostępu do TruTopsa - dostaje gotowe pliki.
Załączniki
prusa.dxf
(1.2 MiB) Pobrany 139 razy



Tagi:


harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

#2

Post napisał: harma » 13 mar 2017, 16:15

Generalnie programowanie laserów w większości wypadków nie polega na "kliknij i zapomnij", trzeba się czasem trochę "oklikać"...

PS. skąd masz tego trutops'a?


Autor tematu
Zinyx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 23 lut 2017, 08:14
Lokalizacja: CLI

#3

Post napisał: Zinyx » 13 mar 2017, 23:47

Znalazłem w sieci. Ogólnie nie działa w 100% Jakaś kontrola klucza sprzętowego... Przy zapisie GEO i wyborze maszyny. Chociaż by ktoś zdradził jak sie "oklikać" żadnych tutoriali nie ma...

Ogólnie robię tak:
Otwieram TruTops w CAD otwieram ten dxf
i tu juz nie wiem co zaznaczyć: Kilkam OK
Obrazek

Następnie zapisuję jako GEO,
Obrazek
i wyskakuje mi taki komunikat
Obrazek
Klikam OK i następny komuniakt
Obrazek
przechodzę do zakładki Laser i klikam "Otwórz i przetwarzaj przykrój"

Tu też nie wiem co ustawić i klikam OK
Obrazek
wyskakuje protokół technologiczny
Obrazek
a następnie tak to wygląda
Obrazek
Z prawej strony klikam na Program NC
i mam taki obraz
Obrazek
Odpalam "Start" i tam gdzie są różowe linie zasłaniają detal i nie "wypala tego"

Tak wygląda po symulacji.
Obrazek

Ogólnie nie które detale nie w tej kolejności mi wycina, ale to już idzie wyklikać.
W ogóle dobrze kombinuje? i czy laser przyjął by już od operatora plik .TMT ?
Załączniki
prusa (1).TMT.rar
(347.2 KiB) Pobrany 101 razy

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#4

Post napisał: Bri » 16 mar 2017, 21:34

Dobra szkoła to zapisanie każdego elementu do osobnego pliku geo i później rozmieszczenie w module NEST na posiadanym arkuszu blachy (który to etap pomijasz całkowicie) ale da się zrobić po twojemu. Tylko musisz wiedzieć co robisz w topsie a widzę że znasz 3 opcje na krzyż. Przyjdzie z czasem.

1. grafika ok
2. grafika - właściwości ci są do niczego nie potrzebne
3. grafika - nie przejmuj się bo to oznacza że tam jest więcej niż jeden element - dopóki nie masz konturów otwartych jest dobrze (kliknij 2 i 3 ikonkę w lewym dolnym rogu i zobacz czy nie ma czerwonych kwadracików - wtedy je pozamykaj poleceniem lub dorysowując usuwając linie/łuki)
4. nie wiem dlaczego na screenie masz dwa razy to samo umieszczone na sobie ... ale masz czerwone kwadraciki wróć do punktu 3
5. normalnie nie powinieneś tak tego robić ale ... jakbyś miał zamknięte kontury to nie musisz się tym oknem zupełnie przejmować - jednak musisz tu ustawić zamiast "opisujący prostokąt detalu" - konkretny "przykrój" większy od tego twojego geo.
6. pod protokołem widzisz kwadraciki romby różnokolorowe - wszystko to wina złego geo ale można z tym żyć - zielone i żółte można naprawić na tym etapie.
7. tak to wygląda i tak będzie wycinało (po otwartych konturach - więc w twoim wypadku źle bo nie będzie trzymać wymiarów) ponieważ a) miałeś otwarte kontury b) dobrało ci taki wirtualny obszar roboczy idealnie określony gabarytami geometrii - sam tops potem to traktuje jako cięcie poza i na krawędzi blachy
tutaj też masz koszmar kolejnościowy bo pewnie będzie tak że najpierw wytnie detal dookołą a potem w nim otwory chyba że przeklikasz kolejność ręcznie - całego arkusza...
8. tu po prostu nie masz odpowiednich opcji w menu widok po włączanych
9. patrz punkt 7

A powinieneś to zrobić tak

1. otworzyć DXF - porozsuwać wszystkie elementy tak żeby wygodniej było zastosować polecenie "zapisz zaznaczenie jako" - zapisujesz każdy element do osobnego geo (po zamknięciu konturów)
2. wchodzisz w kartę (moduł) NEST (kliknij prawym na samej górze na kartach i otwórz nowy bo nie masz) - tam otwierasz Nowy JOB - wyszkoczy okno do dodania plików geo do JOBa - wskazujesz te gea które cię interesują a po ich wstawieniu dopisujesz ilości w odpowiedniej kolumnie, po zastosowaniu wchodzisz w zlecenie>parametr>wolna geometria (lub F3) ustawiasz przybliżony materiał (co nie jest krytyczne ale pomocne) jego format (taki jaką masz blachę) i na następnych kartach marginesy i odstępy
3. wybierasz zlecenie>start>wolna geometria i tops ci to poukłada po swojemu, jak chcesz możesz poobracać dwuklik podnosi detal kółko obraca
4. zapisujesz i otwierasz w LASER ten plik JOB (lub plik TAF - pojedynczego arkusza) - dobierasz tabele technologiczną dla właściwego materiału i grubości startujesz obróbkę - przyjrzyj się wtedy co i jak
5. na koniec generujesz program NC

to było baardzo w skrócie.

Na starych Trumpfach był jakiś TOPS ale sprzętowo nie wydalał, teraz nie wiem. Laser akceptuje tylko program w pliku LST
Ja nie dysponuje takim modelem lasera jak ty więc tmt mi nic nie da - poza przyjrzeniem się tym otwartym konturom nic nie zrobię.

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


miloszcia
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 17 mar 2017, 07:11
Lokalizacja: Gniezno

#5

Post napisał: miloszcia » 17 mar 2017, 07:15

hej, jaki format blachy i gatunek?

Awatar użytkownika

piotr.charysz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2019, 07:52

Re: Trumpf 3030 przygotowanie pliku

#6

Post napisał: piotr.charysz » 17 sty 2019, 09:54

Witam mam dużo projektów na laser ozdoby itp ale w formacie dxf , A potrzebuje je w geo lub lst przerobi mi to ktoś ?


emmemy
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 18 lip 2017, 08:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Trumpf 3030 przygotowanie pliku

#7

Post napisał: emmemy » 09 lut 2019, 19:14

Napisz pw jak jeszcze potrzebujesz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”