Schodkowy kształt linii ciętych laserem

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów
Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#21

Post napisał: abyss » 08 kwie 2017, 11:22

bratanek65 pisze:Takie rzeczy sprawdza się czujnikiem zegarowym.
Wiem, ale nie zakładam, by kolega takowy posiadał. Podobnie jak przyzwoitą, a nie "murarską" poziomicę (Np. taką budżetową, do chińskiego lasera starczy: http://www.arceurotrade.co.uk/Catalogue ... evel-100mm )



Tagi:


ajt
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 126
Rejestracja: 23 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Radom

#22

Post napisał: ajt » 08 kwie 2017, 12:00

W takich przypadkach, to najlepiej sprawdzić ręką :)
Tzn. poluzować (zdjąć) paski i przesuwając ręcznie bramę sprawdzić, czy w całym zakresie porusza się lekko i płynnie. Jeśli nie, wyregulować prowadnice.
Jeszcze jedno: jak tam jest zrealizowany napęd bramy? Tzn. obie strony są sprzężone np. jakimś wałkiem, czy są dwa silniki działające niezależnie? Ktoś miał przypadek, że silnik z jednej strony nie działał (padł sterownik czy coś się rozpięło). Brama jeździła napędzana tylko z jednej strony, a z drugiej sama ciągnęła pasek i kręciła silnikiem, więc niby działało, ale strasznie się kosiło i blokowało. Jeśli jest wałek łączący obie strony, to też warto go sprawdzić, czy któreś kółko zębate nie ma luzów.
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2017, 12:37 przez ajt, łącznie zmieniany 2 razy.


Autor tematu
LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 27
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

#23

Post napisał: LTofik » 08 kwie 2017, 12:34

Sprawdziłem i chyba dobrze myślałem:

Do jednego końca ceownika aluminiowego przykleiłem suwmiarkę. Mierząc rozstaw szyn "bliżej operatora" wyszedł wynik 52mm a mierząc rozpiętość "bliżej tuby co2" 54mm.
Nie znam się na technice prowadnic cnc, ale zakładam, że luz przynajmniej w teorii na wózkach liniowych jest zbliżony do zera. Zatem prawdopodobnie im bliżej jest brama "operatora" tym bardziej zaczyna się zaciskać/ blokować i przez to wychodzą szarpnięcia które są tym mniejsze i łagodniejsze im wolniej przesuwa się brama.

PS. Posiadam mierniki zegarowe takie jak od tokarki. Ale wygodniej mi było posłużyć się suwmiarką.

Spróbowałem więc odkręcić wszystkie śruby z lewej szyny oprócz ostatniej która znajduje się najbliżej "tuby co2". teraz przesuwając bramę w stronę "operatora" widać jak szyna przemieszcza się i zawęża różnicę w szerokości. Po dojechaniu bramy "najbliżej operatora" ponownie zmierzyłem szerokości.
Teraz wygląda to tak:
"bliżej tuby co2" 54,5mm, a "bliżej operatora" 53,5mm.

Trochę nie rozumiem dla czego nadal mam różnice 1mm. Błąd pomiarowy albo luz na obu wózkach, albo może sama szyna nie jest idealna....

Teraz pytanie do was: Zostawić tak jak jest - czyli z różnicą 1mm czyli taką jak sobie brama "sama ustawiła" czy użyć lekko siły i naciągnąć szynę tak aby otrzymać prawie idealne wyniki.
ajt pisze:W takich przypadkach, to najlepiej sprawdzić ręką :)
Tzn. poluzować (zdjąć) paski i przesuwając ręcznie bramę sprawdzić, czy w całym zakresie porusza się lekko i płynnie. Jeśli nie, wyregulować prowadnice.
Też na to wpadłem ale to raczej mało precyzyjne bo nie masz tak idealnego czucia w rękach żeby równomiernie przesunąć bramę o szerokości prawie 100cm.
ajt pisze:Jeszcze jedno: jak tam jest zrealizowany napęd bramy? Tzn. obie strony są sprzężone np. jakimś wałkiem, czy są dwa silniki działające niezależnie? Ktoś miał przypadek, że silnik z jednej strony nie działał (padł sterownik czy coś się rozpięło). Brama jeździła napędzana tylko z jednej strony, a z drugiej sama ciągnęła pasek i kręciła silnikiem, więc niby działało, ale strasznie się kosiło i blokowało. Jeśli jest wałek łączący obie strony, to też warto go sprawdzić, czy któreś kółko zębate nie ma luzów.
U mnie silnik napędza poprzez pas zębaty stalowy wał na którego końcach są dwa koła zębate. Czyli napęd pochodzi z 1 silnika.


ajt
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 126
Rejestracja: 23 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Radom

#24

Post napisał: ajt » 08 kwie 2017, 12:42

Prowadnice można ustawić bez żadnych pomiarów. Po prostu poluzować jedną, żeby luźno przesuwała się na całej długości, potem przesuwać bramę ręcznie i po trochu dociągać śruby tam gdzie aktualnie jest brama. Równoległość sama wyjdzie, albo i nie, jeśli zakres ruchu będzie zbyt mały. Wtedy można poluzować również drugą szynę i może się uda, ale pod warunkiem, że Chińczyk w miarę dokładnie wiercił otwory :)

Jeszcze jedno warto sprawdzić: jeśli są tam łożyska otwarte z kasowaniem luzów, to zbyt mocne ściśnięcie łożyska robaczkiem również zwiększa opory ruchu, które mogą być zmienne i dawać schodki :)


Autor tematu
LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 27
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

#25

Post napisał: LTofik » 08 kwie 2017, 15:51

Na chwile obecną różnica w rozstawie między przodem a tyłem szyn wynosi 0,9mm. Według mnie w niczym to nie pomogło, nadal jest tak, ze krawędzie np rąbu cięte u góry blatu są zadowalające a na dole już nie...
Zaczynają kończyć mi się pomysły. Sam poziom szyn też jest sprawdzony i też jest ok...

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#26

Post napisał: abyss » 08 kwie 2017, 21:02

A nie masz tak, że jak wózek podjeżdża ci w skrajnie bliskie ciebie położenie to pasek między zębatką a wózkiem dostaje dodatkowego naprężenia "w pionie" ?


Autor tematu
LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 27
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

#27

Post napisał: LTofik » 08 kwie 2017, 21:08

Kurcze chyba nie rozumiem co masz na myśli


rendejad
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 438
Rejestracja: 25 paź 2011, 09:02
Lokalizacja: Miasteczko

#28

Post napisał: rendejad » 08 kwie 2017, 21:43

Chodzi mu o to czy jak brama odjeżdża od lasera to czy coś nie "podnosi" paska / pasków powodując nadmierne naprężenie. Np. za wysoko zamocowane rolki pasków, czy coś w tym stylu. Tyle, że to raczej słaby pomysł. Chyba , że maszynę robił Ziutek w garażu i nie poprawił błędu.

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 11
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#29

Post napisał: abyss » 08 kwie 2017, 22:53

rendejad pisze:Chyba , że maszynę robił Ziutek w garażu i nie poprawił błędu.
Raczej Hui ;)
rendejad pisze:brama odjeżdża od lasera to czy coś nie "podnosi" paska / pasków powodując nadmierne naprężenie. Np. za wysoko zamocowane rolki pasków, czy coś w tym stylu.
Tak, o tym myślałem. Coś jak na moim (fatalnym) szkicu:
Załączniki
2_tn01.jpg


Autor tematu
LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 27
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

#30

Post napisał: LTofik » 09 kwie 2017, 13:37

Dobra teraz rozumiem.
Wygląda to tak, ze kiedy brama znajduje się "bliżej tuby" to robi się faktycznie takie odchylenie paska ale nieznaczne i jest to spowodowane raczej wysokością na której jest on zamocowany do bramy, i jak wiecie - w niczym to raczej nie przeszkadza bo jak sami wiecie cięcie ok.

Kiedy brama dojedzie "bliżej mnie" w skrajnej pozycji pasek nadal pozostaje "poziomo". Czyli chyba nie tędy droga...

Jedna rzecz jeszcze mi przychodzi do głowy:
Kiedy brama jest "bliżej lasera" to szarpiąc paski wydają się być bardziej napięte bo wydają inny dźwięk, niż gdyby przejechać bramą "bliżej mnie" i ponownie szarpnąć je w tym samym miejscu, czyli tak jakby są mniej napięte... Ale luźne na pewno nie są. - To normalne?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”