Strona 1 z 1

Wykrawanie długich wykroi - laser fiber Trumpf 7040.

: 14 lut 2017, 19:15
autor: krisza11
Witam,
Od kilku dni borykam się z problemem niewłaściwej geometrii wykrawanych choinek wykorzystywanych jako materiał do produkcji wyrobów gotowych na prasach. Na podstawie matematyki, która będzie wynikową kilku prób a następnie korekt na modelu choinki, będą wykonywane elementy tnące tłocznika, więc dokładność ich wykonania musi być wysoka.
Obecny stan przedstawia się następująco:

Choinka ma 2000mm długości i około 250mm szerokości. Przez środek biegnie ok. 15 otworów pilotujących fi12. Problem w tym, że niestety zarys zewnętrzny do otworów pilotujących jest przesunięty o ok 1mm.

Wykonałem następujące testy:

Wygrawerowałem zarys ciętego elementu na arkuszu a następnie wyciąłem choinkę. Początkowe otwory pokrywają się z grawerem natomiast każdy następny jest przesunięty coraz bardziej w miarę postępowania obróbki, aż do ostatniego (1mm). To samo z zarysem.

Wygrawerowałem i wyciąłem serię otworów obok siebie i to zjawisko jest identyczne na każdym rzędzie wypalanych otworów.

Zweryfikowałem i porównałem położenie graweru i lini cięcia i grawer odpowiada idealnie geometrii zadanej elementu natomiast linia cięcia jest przesunięta.

Materiał to DC03 o grubości 1,5mm z powłoką cynkową.

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

: 14 lut 2017, 19:47
autor: rc666
Sprawdz grafike. Nie wiem jakiego format uzywasz. Najlepiej z rozszezeniem GEO.
Upewnij sie ze skalowanie masz 1:1 (100%). Mozesz miec skalowanie np. 90% i kicha

: 14 lut 2017, 21:04
autor: krisza11
Czy nie powinno się to wtedy objawiać również w trybie grawerowania?

: 14 lut 2017, 21:17
autor: Bri
Chcesz powiedzieć że
1. masz plik geometrii (geo albo dxf) w którym masz narysowany szereg otworów rozstawionych co powiedzmy 200mm
2. gdy wycinasz z tego pliku element to otwory są położone już co 200,1mm
3. jak zmierzysz 10 otworów to zamiast 2metrów to masz 2 metry i 1mm między skrajnymi otworami?

Grawer jest według twoich obserwacji ok? Czy dzieje się tak w obu osiach? Czy tylko w jednej? Może coś być na maszynie zrąbane z całym układem pozycjonowania w jednej osi, albo jakieś luzy do kasacji.
Nie zakładam że blacha się przesuwa :)

: 14 lut 2017, 21:24
autor: krisza11
Wszystkie 3 punkty są zgodne z opisywanym problemem. Co do przesuwania się blachy, nie ma takiej możliwości. Też weryfikowalem to po wycięciu kilku serii otworow najezdzalem na początkowo wygrawerowany punkt i tutaj także wszystko się zgadza. Dodam, że wypalenie tylko 2 otworow na odległości 2metrow na tym samym arkuszu daje efekt zadowalajacy, więc pozycjonowanie jest w porzadku.

: 15 lut 2017, 07:18
autor: holden
Element jest długi, więc może spróbuj dać mikropołączenia na obrysie przynajmniej w dwóch miejscach.

: 15 lut 2017, 21:27
autor: krisza11
Wiem już co jest powodem tego przesunięcia, natomiast nie mam pojęcia dlaczego się tak dzieje. Po wygenerowaniu programu bez korekcji laserowej (wykorzystywałem ją do precyzyjnego określenia średnicy otworów prowadzących wykrój) zarys wypalany pokrywa się idealnie z grawerowanym. Czy korekcja laserowa LASERCORR nie służy tylko do określenia szczeliny cięcia na wyznaczonym konturze przez modyfikacje odpowiedniego okna w tabeli technologicznej? W jaki sposób opcja ta mogłaby powodować takie zmiany geometrii?