Wykrawanie długich wykroi - laser fiber Trumpf 7040.

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
krisza11
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2017, 22:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wykrawanie długich wykroi - laser fiber Trumpf 7040.

#1

Post napisał: krisza11 » 14 lut 2017, 19:15

Witam,
Od kilku dni borykam się z problemem niewłaściwej geometrii wykrawanych choinek wykorzystywanych jako materiał do produkcji wyrobów gotowych na prasach. Na podstawie matematyki, która będzie wynikową kilku prób a następnie korekt na modelu choinki, będą wykonywane elementy tnące tłocznika, więc dokładność ich wykonania musi być wysoka.
Obecny stan przedstawia się następująco:

Choinka ma 2000mm długości i około 250mm szerokości. Przez środek biegnie ok. 15 otworów pilotujących fi12. Problem w tym, że niestety zarys zewnętrzny do otworów pilotujących jest przesunięty o ok 1mm.

Wykonałem następujące testy:

Wygrawerowałem zarys ciętego elementu na arkuszu a następnie wyciąłem choinkę. Początkowe otwory pokrywają się z grawerem natomiast każdy następny jest przesunięty coraz bardziej w miarę postępowania obróbki, aż do ostatniego (1mm). To samo z zarysem.

Wygrawerowałem i wyciąłem serię otworów obok siebie i to zjawisko jest identyczne na każdym rzędzie wypalanych otworów.

Zweryfikowałem i porównałem położenie graweru i lini cięcia i grawer odpowiada idealnie geometrii zadanej elementu natomiast linia cięcia jest przesunięta.

Materiał to DC03 o grubości 1,5mm z powłoką cynkową.

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.



Tagi:


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1231
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Paryż

#2

Post napisał: rc666 » 14 lut 2017, 19:47

Sprawdz grafike. Nie wiem jakiego format uzywasz. Najlepiej z rozszezeniem GEO.
Upewnij sie ze skalowanie masz 1:1 (100%). Mozesz miec skalowanie np. 90% i kicha
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


Autor tematu
krisza11
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2017, 22:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#3

Post napisał: krisza11 » 14 lut 2017, 21:04

Czy nie powinno się to wtedy objawiać również w trybie grawerowania?

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#4

Post napisał: Bri » 14 lut 2017, 21:17

Chcesz powiedzieć że
1. masz plik geometrii (geo albo dxf) w którym masz narysowany szereg otworów rozstawionych co powiedzmy 200mm
2. gdy wycinasz z tego pliku element to otwory są położone już co 200,1mm
3. jak zmierzysz 10 otworów to zamiast 2metrów to masz 2 metry i 1mm między skrajnymi otworami?

Grawer jest według twoich obserwacji ok? Czy dzieje się tak w obu osiach? Czy tylko w jednej? Może coś być na maszynie zrąbane z całym układem pozycjonowania w jednej osi, albo jakieś luzy do kasacji.
Nie zakładam że blacha się przesuwa :)
Ostatnio zmieniony 14 lut 2017, 22:01 przez Bri, łącznie zmieniany 1 raz.

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


Autor tematu
krisza11
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2017, 22:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#5

Post napisał: krisza11 » 14 lut 2017, 21:24

Wszystkie 3 punkty są zgodne z opisywanym problemem. Co do przesuwania się blachy, nie ma takiej możliwości. Też weryfikowalem to po wycięciu kilku serii otworow najezdzalem na początkowo wygrawerowany punkt i tutaj także wszystko się zgadza. Dodam, że wypalenie tylko 2 otworow na odległości 2metrow na tym samym arkuszu daje efekt zadowalajacy, więc pozycjonowanie jest w porzadku.


holden
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 24
Rejestracja: 13 lut 2009, 16:22
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: holden » 15 lut 2017, 07:18

Element jest długi, więc może spróbuj dać mikropołączenia na obrysie przynajmniej w dwóch miejscach.


Autor tematu
krisza11
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2017, 22:30
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#7

Post napisał: krisza11 » 15 lut 2017, 21:27

Wiem już co jest powodem tego przesunięcia, natomiast nie mam pojęcia dlaczego się tak dzieje. Po wygenerowaniu programu bez korekcji laserowej (wykorzystywałem ją do precyzyjnego określenia średnicy otworów prowadzących wykrój) zarys wypalany pokrywa się idealnie z grawerowanym. Czy korekcja laserowa LASERCORR nie służy tylko do określenia szczeliny cięcia na wyznaczonym konturze przez modyfikacje odpowiedniego okna w tabeli technologicznej? W jaki sposób opcja ta mogłaby powodować takie zmiany geometrii?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”