Trotec Speedy 100R - gniazdo sterowania wyciagiem

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Lasernista
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2016, 16:00
Lokalizacja: Kraków

Trotec Speedy 100R - gniazdo sterowania wyciagiem

#1

Post napisał: Lasernista » 30 lis 2016, 16:15

Dzień dobry wszystkim!

Mam mały problem z laserem Trotec-a Speedy 100R. Mianowicie zmontowałem sobie własny wyciąg ale chcę go sterować automatycznie z plotera. Speedy 100R ma z tyłu gniazdo do kontroli wyciągu (XLR 5 pinowy) ale nie wiem jakie sygnały są potrzebne na jakich pinach aby wszystko zadziałało.
Czy ktoś może ma rozpiskę pinów i sygnałów na nich?
A może ktoś z Was ma oryginalny wyciąg do tego plotera i znalazł by chwilkę na pomierzenie co, kiedy i na jakim pinie się pojawia? :)

Będę bardzo wdzięczny za jakaś pomoc, bo trochę boję się tam podpinać napięcie, żeby to przetestować, bo mogę coś pewnie spalić :) A na samym gnieździe bez podłaczenia czegoś z zewnątrz nie występują żadne napięcia.

Pozdrawiam



Tagi:


Mariianek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 71
Rejestracja: 12 lip 2014, 14:03
Lokalizacja: Pomorskie

#2

Post napisał: Mariianek » 01 gru 2016, 07:51

Ja mam podłączony taki stycznik pod oświetlenie w sp300. Gdy zapala się oświetlenie 12v trafia one do stycznika który załącza 230 do wentylatora. Także gdy startuje praca automatycznie się załącza. Mam jeszcze miejsce na regulator obrotów :)

Awatar użytkownika

guardian_angel
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 309
Rejestracja: 31 gru 2010, 14:34
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#3

Post napisał: guardian_angel » 05 gru 2016, 11:26

Wyjścia plotera na sterowanie wyciągiem są niskonapięciowe 24 V.
Mam wyciąg mistrala gdzie jest wtyczka SUB-9 pin (jak COM) a z drugiej właśnie ta do plotera 5 pin.
Najlepiej pomierz na wyjściu z plotera które piny kiedy mają napięcie 24 V.
W instrukcji mojego wyciągu jest rozpiska wtyczki SUB-9 które piny za co odpowiadają.
Oprócz sygnału włącz/wyłącz na wyjściu pojawia się sygnał odpytujący stan wyciągu czy jest podłączony czy nie, sygnał informujący "filtr pełen" czyli za duże podciśnienie, stałe napięcie 5 DC i oczywiście masa. Są jeszcze 2 piny odpowiadające sterowaniu obrotami silnika, ale ploter nie obsługuje tej funkcji więc są niepotrzebne. Na wtyczce do mistrala jest to rozpisane, ale nie wiem jak to jest na gnieździe plotera.

Tak czy siak musisz znaleźć pin który daje 24V w momencie włączenia pracy na laserze i włączonej opcji wyciągu powietrza. Oczywiści przekaźnik do tego. Jeśli zadziała i jeśli ploter nie będzie chciał sygnału zwrotnego 24 V o stanie wyciągu. Wtedy trzeba zrobić pętlę.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 300 ::.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 100 R ::.
.:: FREZARKA INFOTEC 330G ::.
----------------------------------------------
ZAPRASZAM NA BLOGA
http://lasertrotec.blogspot.com


Autor tematu
Lasernista
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2016, 16:00
Lokalizacja: Kraków

#4

Post napisał: Lasernista » 12 gru 2016, 15:36

Dzięki za odpowiedzi ale jednak bez rozkręcenia lasera i obejrzeniu elektroniki na płycie głównej się nie obyło. Okazało się, że Speedy 100R nie podaje żadnego napięcia w czasie pracy ponieważ wyjście do wyciągu jest zrobione na przekaźniku półprzewodnikowym.
Poza tym są dwa wejścia izolowane transoptorami. Jedno dla poprawnej pracy wyciągu, drugie sygnalizujące zapchany filtr. Transoptory działają już przy 12 V, więc nie trzeba stosować 24 V.

Problem rozwiązany tak więc temat do zamknięcia.

Awatar użytkownika

guardian_angel
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 309
Rejestracja: 31 gru 2010, 14:34
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#5

Post napisał: guardian_angel » 13 gru 2016, 14:39

No to gratuluję rozwiązania problemu.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 300 ::.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 100 R ::.
.:: FREZARKA INFOTEC 330G ::.
----------------------------------------------
ZAPRASZAM NA BLOGA
http://lasertrotec.blogspot.com


Autor tematu
Lasernista
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2016, 16:00
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: Lasernista » 13 gru 2016, 21:48

Dzięki :) Na szczęście jestem elektronikiem, więc poszło gładko. Jakby ktoś potrzebował to służę rozpiską pinów.


florek41
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 27
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:14
Lokalizacja: Białystok

#7

Post napisał: florek41 » 16 gru 2016, 20:54

Właśnie jestem na etapie co Kolega, tyle, że u mnie SP400. Wrzuć proszę rozpiskę pinów - i dla mnie i dla potonmych. Jeśli możesz - podziel się również jak rozwiązałeś sprawę samego sterowania wyciągiem - ciekawa sprawa :mrgreen:
Po sprawdzeniu w 400 dam znać czy działa tak samo jak w 100.


Mariianek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 71
Rejestracja: 12 lip 2014, 14:03
Lokalizacja: Pomorskie

#8

Post napisał: Mariianek » 16 gru 2016, 22:41

ooo to widzę kolega zaszalal z budżetem :) jaka moc 4setki?


florek41
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 27
Rejestracja: 11 gru 2016, 22:14
Lokalizacja: Białystok

#9

Post napisał: florek41 » 16 gru 2016, 23:02

400 zastąpiła SP300 :)
Tuba 80W


Autor tematu
Lasernista
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2016, 16:00
Lokalizacja: Kraków

Rozpiska pinów gniazda XLR w Speedy 100R

#10

Post napisał: Lasernista » 13 sty 2017, 14:50

Cześć wszystkim! Wybaczcie zwłokę w odpowiedzi ale nawał pracy odciągnął mnie od zaglądania tutaj. Poniżej podaję rozpiskę pinów gniazda XLR do sterowania wyciągiem (numeracja zgodnie z opisem gniazda) dla plotera Trotec Speedy 100R:
1 i 2 to wyjście przekaźnika półprzewodnikowego, które zwierają się w momencie załączenia wyciągu przez laser (NO). Do podłączenia zewnętrznego przekaźnika mechanicznego (12 lub 24V zasilanie z zewnątrz), którym dopiero sterujemy zasilaniem wyciągu.
3 - wejście sygnału (12 lub 24V) zapchanego filtra
4 - wejście (12 lub 24V) sygnału zwrotnego, że wszystko ok
5- COM (wspólna masa sygnałów 3 i 4

U siebie zrobiłem to tak, że piny 1 i 2 zamykają obwód przekaźnika zasilanego z zewnętrznego zasilacza 12 V, którego styki załączają zasilanie do silnika wyciągu.
Drugi przekaźnik ze stykami przełącznymi w stanie bez napięcia na cewce podaje 12 V na pin 4, dzięki czemu Job Control wykrywa sygnał zwrotny z wyciągu.
Cewka przekaźnika jest podłączona do czujnika ciśnienia wsadzonego po filtrze i ustawionego (na razie na oko) tak, żeby zadziałać przy średnio zapchanym filtrze. Więc jak czujnik zadziała to przekaźnik ściąga 12 V z pinu 4 i podaje je na pin 3 co powoduje wywalenie komunikatu w Job Control-u.
Czujnik robił mi zaprzyjaźniony elektronik-projektant, więc wiele o nim nie wiem. Tylko tyle, że jest zrobiony na jakimś scalonym przetworniku ciśnienia i komparatorze, którym ustawiam sobie próg zadziałania.
Mam nadzieję, że komuś się przydadzą powyższe informacje.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”