Domowa znakowarka laserowa

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Wystawiak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 28 lis 2016, 15:47
Lokalizacja: Warszawa

#11

Post napisał: Wystawiak » 29 lis 2016, 16:11

Przecież to nic innego jak zwykły laser Blu-Ray. Serio nie można takiego Blu-Ray kupić w Europie? Dlaczego?











To nie wygląda na jakieś mega skomplikowane maszyny. Czym różni się moc diody takiej co ma 500mW od takiej co ma 5W albo 10W? Im mocniejsza dioda tym laser szybciej pracuje i tylko tyle, tak?



Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#12

Post napisał: koala.g » 29 lis 2016, 17:39

To wszystko są zabawki.

Powiedzmy że coś w stylu klocków lego. No nawet trochę gorsze niż lego :wink:


Autor tematu
Wystawiak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 28 lis 2016, 15:47
Lokalizacja: Warszawa

#13

Post napisał: Wystawiak » 29 lis 2016, 17:52

Dokładnie tak. Tylko w przeciwieństwie do klocków LEGO gdzie taką zabawkę kupić? :P

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#14

Post napisał: abyss » 29 lis 2016, 18:34

Serio nie można takiego Blu-Ray kupić w Europie? Dlaczego?
Nie jestem specem od prawa i głębiej w to nie wnikałem - ale rzuć okiem na efekty wyszukiwania (mam nadzieję, że znasz angielski):
https://www.google.co.uk/search?site=&s ... JqJ5gQ-Te0

Piszą:
The EU decision does not appear to directly affect laser product sales or access at this time (early 2014). Instead, it applies to European safety standards "pursuant to Directive 2001/95/EC”, the General Product Safety Directive. These standards would need to be updated to conform with the 5 Feb 2014 EC decision. The expected time is about 24 months.
I właśnie wygląda na to, że po 2 latach weszło to w życie w praktyce.

Nie chce mi się wszystkiego czytać - ale z praktyki wiem, że jeżeli szukasz np. "zielonego lasera" na aliexpress - to najprawdopodobniej przy próbie zakupu okaże się, że jest brak możliwości zakupu - bo ali zablokowało ze względu na te dyrektywy. Podobnie i z innymi produktami kupowanymi przez odbiorców końcowych (podobno zapalniczki jet). Nie dziwię się, bo kretynów którzy świecą pilotom po oczach nie brakuje. Bo przy "większych mocach" to nie musi, ale może być ślepota. Wyobrażasz sobie, że facet który pilotuje samolot oślepł przy lądowaniu?
Te wszystkie tanie (~300€) sprzęty które linkujesz używają https://pl.wikipedia.org/wiki/Laser_p%C ... ewodnikowy Dużo więcej ci nie powiem, bo fizykę na studiach miałem bardzo dawno - pewnie są tu osoby które mają świeższą wiedzę. Pytanie - czy faktycznie tej wiedzy potrzebujesz.
Co do kupowania - na brak możliwości zakupu trotylu nie narzekasz?


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#15

Post napisał: cinematic2 » 29 lis 2016, 18:54

abyss pisze: na brak możliwości zakupu trotylu nie narzekasz?
W rękach debila nawet sztacheta jest niebezpiecznym narzędziem ale to nie powód żeby zabronić sprzedaży sztachet, czy wprowadzać ich reglamentację np. tylko dla rolników.
Bez żadnego problemu kupię od Chińczyków dowolny laser. Żadne europejskie dyrektywy nie mają dla nich znaczenia i niczego Ali nie blokuje.
To nie ich zmartwienie tylko europrostytucji.
Wystarczy korzystać z oryginalnej strony a nie tej przygotowanej pod dany kraj.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Autor tematu
Wystawiak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 28 lis 2016, 15:47
Lokalizacja: Warszawa

#16

Post napisał: Wystawiak » 29 lis 2016, 22:11

Panowie, dziękuję za odpowiedzi. Oczywiście rozumiem Waszą stronę rozumowania i w pełni ją popieram, jednak w nieodpowiednich rękach niemalże każdy przedmiot może stać się groźny. Drony dla samolotów także są groźne, a pomimo tego w pierwszym lepszym markecie kupić można i nie trzeba mieć nawet najmniejszego pojęcia o prawie lotniczym, więc taka osoba może iść i wlecieć pod samolot. Niestety wiele wynalazków w dzisiejszych czasach nie jest do końca dobrze przemyślana, bo liczy się pieniądz i na to każdy patrzy. Na skutki mniej. Mogę jedynie od siebie powiedzieć, że nie popieram kretynizmu i nikomu laserem po oczach świecić nie będę, jeśli czegoś o nich się nauczę, więc z czystym sumieniem szukam informacji i czytam cenne wskazówki które mi piszecie.

Nie wiem jak to wygląda z tym serwisem Aliexpress, ani czy to w ogóle działa, ale szukając pierwszych informacji o tanich laserach na pierwszej stronie google mi to wyskoczyło, stąd dowiedziałem się o tych chińskich wytworach.

Mam jeszcze pytanie co do tego niebieskiego lasera. Co jest za różnica czy on ma 1W, 5W czy 10W? W internecie piszą, że od tego zależy szybkość wypalania laserem, czyli im mocniejszy tym szybciej wypala. Ale coś mi to tak do końca nie pasuje, bo czy to jeszcze nie ma wpływu na materiał? Taki 10W laser przykładowo według opisu tego chińczyka wypala grawer w stali nierdzewnej, to niby laser o mocy 1W też to zrobi tylko że wolniej?

Ciekawi mnie jeszcze czy taki niebieski laser jest w stanie coś zrobić przykładowo na szkle, kubku czy ceramice? Też coś wypali, czy to będzie za twardy materiał jak na taki laser?

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#17

Post napisał: abyss » 29 lis 2016, 22:13

cinematic2 pisze:Wystarczy korzystać z oryginalnej strony a nie tej przygotowanej pod dany kraj.
Dokładniej to zdaje się, że wybrać kraj docelowy z poza UE by dostawa była możliwa - sprawdziłem z ciekawości dla Ukrainy - nie drze się, a dla UE - nie można. Nigdy nie próbowałem kupować takich produktów, jakoś nie miałem potrzeby. No i z zupełnie innej strony Nie wiem czy taki zakup i deklaracja produktu nie podpadały by pod jakieś paragrafy celne od strony formalnej.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#18

Post napisał: koala.g » 29 lis 2016, 22:36

Wystawiak pisze: Taki 10W laser przykładowo według opisu tego chińczyka wypala grawer w stali nierdzewnej, to niby laser o mocy 1W też to zrobi tylko że wolniej?
Chyba w wypadku kW.

To są bardzo słabe lasery
[youtube][/youtube]

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#19

Post napisał: abyss » 29 lis 2016, 22:37

Wystawiak pisze: Ale coś mi to tak do końca nie pasuje, bo czy to jeszcze nie ma wpływu na materiał? Taki 10W laser przykładowo według opisu tego chińczyka wypala grawer w stali nierdzewnej, to niby laser o mocy 1W też to zrobi tylko że wolniej?
Jest dużo czynników - nie wszystkie znam.
Wyobraź sobie szynę kolejową. Bierzesz palnik gazowy i nacinasz. Da się. Teraz wyobraź sobie, że masz worek z 500 świeczkami. Natniesz nimi szynę rozpalając je po kolei? Wątpliwe. Przewodność cieplna stali nie pozwoli ci na to. Tu pojawia się istotny wskaźnik jakim jest gęstość mocy. Dokładniej - to ile energii przekazujesz na jednostkę powierzchni w określonym czasie. Jeżeli promień masz bardzo dobrze skupiony na małej powierzchni, to działa spoko. Jeżeli kiepsko - to tak sobie. Obrazowo - to niemal identyczne zjawiska zachodzą gdy weźmiesz soczewkę wypukłą (np. okulary babci) i skupisz promienie ładnego słoneczka na kartce.
Dodatkowo przy cięciu dochodzi DOF (analogicznie do głębi ostrości) który może spowodować spadek gęstości energii przy próbie cięcia grubego (przy czym dla sprzętów rzędu do 100W mowa zwykle o kilku-kilkunastu milimetrach) materiału.

Na bank istotne są takie jak rodzaj materiału (są 3 podstawowe "reakcje" na działanie promienia lasera - odparowanie lub podobna dezintegracja/rozkład materiału (np. plexi), spalenie (tu zawartość tlenu ma znaczenie, drewno to zdaje się typowy przykład) i zmiana struktury - np. mikro-pęknięcia od gwałtownego rozszerzania się materiału przy znaczeniu szkła i ceramiki laserami CO2. Do tego dochodzi usuwanie spalin z obszaru cięcia (absorbują energię zamiast materiału), wspomniana przewodność, szybkość i rodzaj cięcia itd. Tego jest bardzo, bardzo dużo. Ja temat znam śladowo - ale to mniej-więcej co wiem, to piszę.


Autor tematu
Wystawiak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 28 lis 2016, 15:47
Lokalizacja: Warszawa

#20

Post napisał: Wystawiak » 30 lis 2016, 00:20

DominikPierog, wszędzie piszą że laser czerwony jest bardzo słabym laserem, a ja pytam o niebieski. To chyba ma znaczenie? Tak mi się wydaje, ale pewny nie jestem do końca.

abyss, znalazłem w jakimś temacie na forum takie wyliczenia właśnie aczkolwiek tej gęstości energii, o tutaj na 13-stej stronie:

https://www.cnc.info.pl/topics97/amator ... 79,120.htm

Idąc tym tropem można by to policzyć, tylko nie wiem jaka jest średnica kropki tego lasera. Tam ktoś sobie zmierzył że średnica dla 445nm to 0,5mm. Przyjmując taką samą średnicę to:
Powierzchnia kropki wychodzi 0.19634mm^2
10000mW/0.19634mm^2=50932mW/mm^2
Przyjmując średnicę 0.5mm, a taka może w sumie być, wychodzi że laser da 50W/mm^2. Ja widzę teraz tylko liczbę i ona mi kompletnie nic nie mówi. To mało, dużo, średnio, dobrze czy źle?

Czyli w sumie wniosek też taki, że im mocniejszy laser, to nie że szybciej pracuje, tylko że może twardsze materiały grawerować?

Serio ten temat mnie zainteresował i spędziłem dziś pół dnia w komputerze ucząc się podstaw o laserach. Ile tak Watów na mm^2 potrzeba aby coś na kubku sobie wymalować?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”