Domowa znakowarka laserowa

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#21

Post napisał: cinematic2 » 30 lis 2016, 03:28

Wystawiak pisze:a ja pytam o niebieski. To chyba ma znaczenie?
K...a żadnego.


"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.

Tagi:


jagus
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 94
Rejestracja: 02 maja 2013, 22:09
Lokalizacja: BB

#22

Post napisał: jagus » 30 lis 2016, 09:36

Witam
Tu https://youtu.be/vc2WXiTaC_8 kolega ma chyba jedynego człowieka z Polski który sam opatentował i sprzedaje takie ploterki laserowe( diodowe ) w bardzo przystepnych cenach w raz z autorkim oprogramowaniem można u niego kupić każdą część i dowiedzieć sie naprawdę bardzo dużo o tym sprzecie ma diody od 0.5W do 6W. I ne jest to żadna reklama z mojej strony od razu piszę tylko polecam coś co sam kiedys miałem właśnie od niego gość cały czas sie rozwija gdy ja kupowałem miał tylko najmocniejsze 3.5W diody wtedy bardzo drogie więc wziąłem 2W oraz sterownik i kontroler autonomiczny bo resztę skladalem sam przy jego pomocy i udostepnienia planów glowicy itp. Od siebie mogę dodać że jesli masz fundusze to brałbym jak najmocniejsza diode bo roznica miedzy 2W a 3.5W byla juz znacząca a 6W to już w ogóle sam zresztą widzisz że taka 10W juz potrafi grawerowac w metalu (nie wiem jak 6W od niego nie miałem musiałbyś popytać na yt podaje kontakt do siebie Pan Sergiusz zresztą tu na forum też sie kiedys udzielał)
I pamietaj że to nie zabawka wymaga najlepiej specjalnyh okularów i na wiazke światła nie wolno patrzeć oczy masz tylko jedne gdybyś poświecił tym nie daj Boże do oka nawet odbitą wiązka to stracisz wzrok NIEODWRACALNIE.

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#23

Post napisał: abyss » 30 lis 2016, 11:20

Wystawiak pisze:znalazłem w jakimś temacie na forum takie wyliczenia właśnie aczkolwiek tej gęstości energii[...]wychodzi że laser da 50W/mm^2. Ja widzę teraz tylko liczbę i ona mi kompletnie nic nie mówi. To mało, dużo, średnio, dobrze czy źle?
Z mojej wiedzy wynika, że gęstość energii z typowego lasera CO2 o mocach ~60W jakich używa sporo użytkowników tego forum dochodzi do 9500W/mm2 przy ogniskowej 1,5 cala. Dla 30W spada to do połowy, czyli 4250W/mm2. Do cięcia BARDZO cienkiej sklejki (jak np. 0.4mm) można szacować, że potrzebujesz około 2000W/mm2. Można zgadywać, że 15W oznaczył by lub nawet przeciął taką bardzo cienką sklejkę. To wszystko przy dobrej optyce - która nie musi być tania. Problemem jest jednak jej cena i dostępność (skandynawskie są drogie i zapewne nie zamówisz łatwo i bardzo tanio pięciu m2, a raczej paletę). Grubość ciętego materiału jest ograniczona DOF o którym pisałem - gęstość mocy dramatycznie spada poza punktem focus, więc 1 mm w dół będzie już powiedzmy 2 razy mniejsza i "figę zrobi" z materiałem. Czyli 50W/mm2 to "śmiech na sali". Średnicę wiązki trudno się mierzy, słyszałem, że używają "graticule" (siatka okularowa / mikroskopowa? nie wiem jak to tłumaczyć - biolog używający mikroskopu na pewno by pomógł) - ale to trochę jak pomiar długości muchy w locie za pomocą lornetki ;)

P.S. Jeżeli ktoś ma tabelę z materiałami i gęstościami energii potrzebnymi do cięcia to bardzo chętnie bym zobaczył (może być na priv). Jakoś nie mogę znaleźć nic sensownego.


Lasernista
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2016, 16:00
Lokalizacja: Kraków

#24

Post napisał: Lasernista » 12 gru 2016, 16:00

cinematic2 pisze:
Wystawiak pisze:a ja pytam o niebieski. To chyba ma znaczenie?
K...a żadnego.
Długość fali lasera ma ogromne znaczenie, bo nie dość że różne długości w różnym stopniu są pochłaniane/odbijane przez różne materiały to jeszcze im krótsza fala tym więcej energii przenosi. Dlatego do różnych zastosowań wykorzystuje się różne długości fal laserów.

Do przecięcia stali laserem UV potrzebna jest znacznie niższa moc niż w przypadku podczerwieni, które generalnie słabo się nadaje do stali ze względu na duże odbicia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”