WYBÓR LASERA FIBER 4kW

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

nicek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 422
Rejestracja: 06 kwie 2011, 23:00
Lokalizacja: Polska

#11

Post napisał: nicek » 15 lis 2016, 23:40

Nie, nie mają źródeł fiber tylko dyskowe.
Więcej o tym poczytaj tutaj:
https://www.cnc.info.pl/topics97/laser- ... t41864.htm



Tagi:


pas_tol
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 16 cze 2011, 18:46
Lokalizacja: Ukraine

#12

Post napisał: pas_tol » 18 lis 2016, 01:34

i jesteś spory. przelać przez sito. bistronika diodovyy laser laser IPG diodovyy w trumpfa trudysk. ale oboje mają taką samą długość fali. fayber i jest to nazwa marketingowa. trumpfa Dużą zaletą technologii jest to trudysk brightline
SolidWorks, SolidEdge, Autodesk Inventor, Trutops, BySoft, CncKad


nicek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 422
Rejestracja: 06 kwie 2011, 23:00
Lokalizacja: Polska

#13

Post napisał: nicek » 18 lis 2016, 10:25

A co to za zaleta jak ma tą samą długość fali, a żre 2 razy więcej prądu i naprawy kosztują dużo więcej niż w IPG?


przemo
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 57
Rejestracja: 17 paź 2006, 17:38
Lokalizacja: Śląsk

#14

Post napisał: przemo » 18 lis 2016, 16:20

Proponował bym aby Pan Nicek przestał mówić nieprawdę na forum i sprawdził na początku wypociny które pisze.
Trumpf w swojej ofercie maszyny przemysłowych używa dwóch rodzajów zródeł lasera tzw TruFlow i TruDisk, natomiast inne źródła które produkuje to lasery Diodowe, lasery fiber, mikro lasery i lasery pulsowe (SPI który od wielu lat należny do marki Trumpf i jest jednym z czołowych producentów zródła fiber), więc twierdzenie że nie produkuje takiego źródła jest po prostu kłamstwem lub niewiedzą, natomiast zupełnie co innego jest czy stosuje swoje źródła w maszynach takich czy innych.
Laser który wielu składaczy na świecie stosuje w swoich maszynach to tzw laser fiber lub inaczej włóknowy. Często można spotkać się z opinia iż laser ten jest laserem diodowym co jest kolejnym zakłamaniem ponieważ jest tylko pompowany diodowo tak samo jak laser dyskowy Trumpfa jednak nie są to lasery diodowe. Zasada pracy lasera diodowego jest inna i w skrucie można powiedzieć iż eliminuję elementy posrednie w oby tych zródłach (w fiberze włokno a w trudisku kawite (dysk)).
Co do z użycia energii przez zródła laserowe to w dużej mierze nalezy się przyjrzeć maszynie którą chce się kupić.
Chciałbym poznać skąd Pan Nicek ma info iż maszyna Trumpfa bierze dwa razy więcej energii niż jego niezawodny składany sprzęt.
Wdłóg danych jakie widziałem u producentów laserów np laser 4kW miał zużycie Energi od najniższej 24kW do najwyższej 44kW, więc rozbieżność bardzo duża (mówimy tu dokładnie o maszynach 4kW i wszystkie ze źródłem IPG), Trumpf swoją maszyną ma tutaj 28 kW wiec uważam iż bardzo przyzwoicie zakładając ze producent który miał najniższy pobór energii nie ma w swej maszynie innych komponentów zasilanych elektrycznie a które tez swoje pobierają). Powoływanie się na formu CNC jako ze było tam coś napisane i nawet widać przez kogo jest bynajmniej śmieszne bo przy pierwszym zdaniu Pana K.... już widziałem iż nie jest to zgodne z prawdą i stanem faktycznym.
Co do BrightLine Fiber to można oczywiście gadać i gadać ale fakt jest taki że technologia ta daje oczywiste plusy takie jak większe grubości cięcia i z lepszą jakością. Technologia ta nie jest uzależniona od rodzaju źródła tylko od innych czynników jak światłowód i głowica, i niestety jest opatentowana przez Trumpfa więc inni szczekają jaka jest zła natomiast na szczekaniu się kończy. A co do cen serwisowania to chyba dalej w tym samym wątku na forum CNC było napisane że źródła włóknowe są niezawodne :) i praktycznie wieczne, wiec o jakim serwisie kolega mówi :),czyżby wasza maszyna się psuła i potrzebny był serwis IPG :)
TruTops Laser/Punch/Bend/Calculate/Fab
SolidWorks/AutoCad
SolidCam
Laser/Punch/Bend/milling


nicek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 422
Rejestracja: 06 kwie 2011, 23:00
Lokalizacja: Polska

#15

Post napisał: nicek » 18 lis 2016, 17:23

A co ty od Trumpfa jesteś, że się tak się unosisz? Najpierw przeczytaj ze zrozumieniem, a potem pisz.
Nie obchodzi mnie jakie typy laserów produkują, ale napisałem, że nie mają źródła fiber w przemysłowych wycinarkach do metali.
Niech sobie mają zabawki z SPI po kilkadziesiąt watów w znakowarkach, ale to nie jest wycinarka do blach.
Jeszcze raz napiszę ci że NIE MAJĄ W OFERCIE LASERÓW FIBER do blach o mocach, które mogły by konkurować ze źródłami IPG.
Laser fiber to laser oparty na włóknie aktywnym, a laser dyskowy dysk w rezonatorze.
To technologie tak różnie jak silnik spalinowy różni się od elektrycznego.
Co do mocy pobieranej to nasza K... bierze 16kW.
Pomiędzy wierszami przyznałeś zresztą że w maszynach przemysłowych używają 2 rodzajów źródeł TruFlow i TruDisk.
Po co w ogóle piszesz o TruFlow skoro to laser CO2?
Zostaje więc TruDisk, który nie jest laserem fiber tylko dyskowym jak sama nazwa wskazuje.
To, że panicznie szukają dostępu do technologii fiber kupując co rusz podupadające firmy z tej branży nie oznacza, że mają się czym pochwalić w tej materii.


przemo
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 57
Rejestracja: 17 paź 2006, 17:38
Lokalizacja: Śląsk

#16

Post napisał: przemo » 18 lis 2016, 19:35

Ja mam czytać ze zrozumieniem? z twoich wypowiedzi wynika ze nie robią więc uświadomiłem cię że jest inaczej, a stosują źródła TruDisk w maszynach ponieważ jest to źródło doskonale sprawdzone (tysiące instalacji na świecie), opatentowane z najstabilniejszą mocą pracy z wszystkich laserów. Co do starej technologii to dla twojej informacji pierwsze modele pojawiły się w 1999 roku. Laser włóknowy według mojej wiedzy pojawił się znacznie wcześniej tylko zarówno jedno jak i drugie źródło poprawiły swoją sprawność kiedy zaczęto w nich stosować znacznie lepsze diody pompujące.
A czy kolega nicek mógłby przedstawić o jakich podupadających firmach mówi że szuka dostępu do technologi która sam wytwarza od wielu lat:)?
Dodatkowo te małe źródła z tego co wiem maja chyba 4kW więc z pewnością większość maszyn laserowych w PL nie ma nawet takiej mocy.
Co do twoich 16kW to się pewnie zgadza do maszyny 3kW, ja mówiłem o 4kW bo takie rozeznanie robiłem.
Pomiędzy wierszami nic nie przyznawałem tylko powiedziałem wprost iż Trumpf posiada własne opatentowane źródło TruDisk które jest tzw laserem na ciele stałym.
Kolega nicek ciekawie opisuje różnice w technologi nie podając praktycznie żadnych danych a używając tylko sloganów.
Dodatkowo w mojej firmie też wpadli na genialny pomysł zakupu "super maszyny K....4kW".
Pamiętam ile się nasłuchałem jaka to super maszyna, ze ma super napędy i myślałem ze padnę ze śmiechu jak zobaczyłem pasek zębaty w napędzie osi Z.
Dodatkowo nie powiem bo wydajność maszyny całkiem wysoka na blachach do 3mm ale niezawodność marna. Jakość cięcia w blachach do 5mm w miarę ok, powyżej 5mm kiepska, a powyżej 10 tragiczna.
Oczywiście można by się czepiać wielu kolejnych rzeczy ale jak to mówią widziały gały co brały.
Morał jeden z tej opowieści nigdy więcej.
TruTops Laser/Punch/Bend/Calculate/Fab
SolidWorks/AutoCad
SolidCam
Laser/Punch/Bend/milling


waldemas1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 230
Rejestracja: 21 maja 2008, 23:20
Lokalizacja: mazur

#17

Post napisał: waldemas1 » 22 lis 2016, 19:58

Maszyny Trumpfa tną tak dobrze jak dobrze o nie zadbamy . Maszyny K... . tną tak dobrze jak dobry jest operator.:). Jednak polecam wziąć więcej niż 4 kw.
Nie martw się że jest źle , zawsze może być gorzej ... .


misiug
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 46
Rejestracja: 13 kwie 2005, 23:43
Lokalizacja: St=ce

#18

Post napisał: misiug » 24 lis 2016, 11:42

Witam,
trochę się przyglądam z boku waszej dyskusji... i niestety stwierdzam ze nic konkretnego nie napisaliście ( poza tym że maszyna K jest ok do 5mm)
Ponieważ szukam podobnych informacji jak założyciel posta, proszę osoby dysponujące widzę (nie teoriami) o konkretne informacje co do maszyn Trumpf fiber i maszyn z rezonatorem IPG.
Interesujące aspekty to jakość cięcia na tlenie i azocie, awarie, części zużywające się, serwis.
Z góry dziękuje


reddred
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 28 lis 2016, 15:34
Lokalizacja: Opole

troche luzu

#19

Post napisał: reddred » 28 lis 2016, 15:45

Tr..f ma maszynę dyskową i nie rozumiem, że nazywają ją światłowodową...
Ponadto różnica w zużyciu energi pomiedzy dyskiem a fiberem jest bezsprzeczna.
Sprawnosc dyskowego to około 20% a fiber 30-35%!!! także zawsze fiber będzie mniej energochłonny od dysku. Pozostałe składowe maszyny to podobne zaangazowanie energi bo chlodzenie, bo odpylanie i napedy sa o zblizonej mocy.

L..D malo znane na rynku z wartoscia na rynku wtornym
Ki... to maszyna do cienkich blach bez wartosci na rynku wtornym
Maz... ma maszyny bardzo uniwersalne i znane z niezawodnosci z wartoscia na rynku wtornym
Minimum mocy to 4kW a jak masz zasobny portfel bierz 6kW


nicek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 422
Rejestracja: 06 kwie 2011, 23:00
Lokalizacja: Polska

#20

Post napisał: nicek » 28 lis 2016, 17:48

Cześć kolego z Maz.. Tylko po to się zarejestrowałeś żeby go wychwalać?
Przecież tych maszyn w Polsce prawie nikt nie kupuje, są drogie i wolne jak na dzisiejsze standardy.
Ja na tnę 15mm bez problemu, a jak trzeba to i 20 utnę.
A to, że przy cienkich zap...dala, że operatorzy nie nadążają zmieniać to już inna sprawa.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”