Jaki ploter na dobry początek?

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
tosiek19
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2016, 23:09
Lokalizacja: Olsztyn

Jaki ploter na dobry początek?

#1

Post napisał: tosiek19 » 21 paź 2016, 23:23

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Mam w planach w niedalekiej przyszłości starać się o fundusze unijne, stąd moje pytanie. Prosiłbym o poradę dla zielonej osoby w temacie ploterów. Szczerze to nie znam sie na tym kompletnie, jedyna moja wiedza opiera się na przejrzeniu internetu i zapoznaniu się z ofertami firm oferujących sprzęty na naszym rynku.
Ploter nie byłby dużych wymiarów maksymalnie A2 lub A3. Wykorzystywany byłby głównie do grawerowania (znakowania?) w gumie, drewnie, ceramice i poza tym jakieś metalowe przedmioty i generalnie chciałbym mieć możliwość grawerowania jak największej ilości materiałów, ale jeżeli ma to mieć ogromny wpływ na cenę, to zadowolę się wąskim spektrum działania, cięcie byłoby wyłącznie opcjonalne. Poza tym zależy mi na sprawnej pracy plotera i dobrej jakości grawerowanych elementów, nie chciałbym wykonywać nie wiadomo jak skomplikowanych czynności, żeby sprzęt łaskawie zechciał zadziałać. Z tego co zdążyłem się rozeznać wstępnie takie problemy mają chińskie sprzęty, ale jeżeli się myle proszę o poprawienie mnie.
Wysłałem do firm jakie znalazłem zapytanie o oferty i ceny są bardzo różne, dlatego stąd moje kolejne pytanie która z tych firm ma dobrej jakości sprzęt: BRM Lasers, Fastcom, Gama, ATMSolutions, Techsol.
Kolejne pytanie, czy każdy sprzęt poniżej 20 -30 tys. to maszyna chinskiej produkcji?
Chciałbym również wiedzieć kompletnie mniej więcej ile wyniósłby ploter o wczesniej podanych przeze mnie danych z firmy Trotec?

To chyba tyle, jeżeli byłby ktoś łaskaw pomóc i odpowiedzieć na wiele moich pytań byłbym wielce wdzięczny. Pozdrawiam serdecznie.



Tagi:


rendejad
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 438
Rejestracja: 25 paź 2011, 09:02
Lokalizacja: Miasteczko

Re: Jaki ploter na dobry początek?

#2

Post napisał: rendejad » 22 paź 2016, 13:26

tosiek19 pisze: Kolejne pytanie, czy każdy sprzęt poniżej 20 -30 tys. to maszyna chinskiej produkcji?
Nowy? Każdy poniżej 50 tys.


Autor tematu
tosiek19
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2016, 23:09
Lokalizacja: Olsztyn

#3

Post napisał: tosiek19 » 23 paź 2016, 18:53

Nowy? Każdy poniżej 50 tys.
Netto czy brutto?


rendejad
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 438
Rejestracja: 25 paź 2011, 09:02
Lokalizacja: Miasteczko

#4

Post napisał: rendejad » 24 paź 2016, 00:42

Wsio ryba.

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Jaki ploter na dobry początek?

#5

Post napisał: abyss » 24 paź 2016, 03:13

tosiek19 pisze:która z tych firm ma dobrej jakości sprzęt: BRM Lasers, Fastcom, Gama, ATMSolutions, Techsol.
Nie znam tych firm bliżej, ale patrząc kolejno na najtańsze/najprostsze oferowane modele to wyglądają na Chińskie podzespoły poczynając od kompresora i wyciągu i na kontrolerze kończąc. Techsol ma tam trochę mniej popularny kontroler , warto rozważyć czy przy ewentualnej rozbudowie systemu o kolejną maszynę chcemy mieć taki - czy inny.


Autor tematu
tosiek19
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2016, 23:09
Lokalizacja: Olsztyn

#6

Post napisał: tosiek19 » 25 paź 2016, 23:22

Czy ktoś byłby w stanie zaproponować laser, który sprawdzi się dla małej firmy i nie będzie z nim problemów nie związanych z awariami typowymi, czyli np. przez pol godziny zastanawiac się dlaczego nie chce grawerować?

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#7

Post napisał: abyss » 26 paź 2016, 00:37

O "polskich" laserach się nie wypowiem. Podobnie pominę rodzinę "K40" - https://www.google.co.uk/search?q=k40+l ... 20&bih=953 bo tego do biznesu nie użyjesz raczej. Opcje masz takie:

- Kupujesz "Chińczyka", płacisz bardzo mało, serwisujesz sam, o gwarancji raczej nie myśl. Koszt e-bay rzędu 1.2-2.5k€ w zależności od opcji - rozmiar, moc, dodatki, model. Do tego w zależności od opcji VAT/ cło / transport. Zależy gdzie/kto/jak kupuje sprzedaje. Raczej na faktury VAT bym nie liczył. Dostajesz "kota w worku". Zwykle jest trochę dziki albo wyliniały. Na piękną, śnieżną panterę nie licz. Ale to nadal kot:)

- W opcji pośredniej płacisz średnio, ale nadal serwisujesz sam - tyle, że z pomocą przychodzi ci wiedza sprzedawcy i zapewne nieco bardziej dopracowany produkt. Niemal dokładnie rok temu pytałem o taki pewną firmę - 50W 60x40cm to był koszt 3900$ plus transport (sporo, trudno mi powiedzieć, ale myślę, że rzędu minimum 500$) oraz VAT i cło. W zasadzie podobne produkty jak z 1 paczki, ale dopracowane i "trochę" jest gwarancji. Tzn. jak sam naprawisz to przyślą części.

- Opcja markowa - szukasz używanego z gwarancją od jakiejś polskiej firmy albo nowego. Tu mam doświadczenia tylko jako użytkownik 2 prostych modeli Epilogów - fajne, bardzo ładnie grawerują - nie wiem czy na chińczyku osiągnie się taką jakość. Jednak oprogramowanie i panel wolę od "lepszego" najtańszego chińczyka. Przestarzałe displaye jak z lat 90 ubiegłego wielu, problemy z pozycjonowaniem (mieliśmy problemy w 2 maszynach). Nie wiem jak inne renomowane marki, ale podobno dosyć zbliżone jakością. Używki - trudno mi mówić o cenie, ale za nowe na dzień dobry proszono mnie o kwoty rzędu 12k€ i więcej. Nic dziwnego - jak piszą tu gdzieś na forum przed 4 laty - sam "laser" w takiej maszynie 25W to koszt rzędu 4500$, a regenerowany trochę poniżej 2000$.
Uwaga - widziałem na forach, że ciecie/grawerka konkretnych obiektów potrafi być wolniejsze ze względu na optymalizację oprogramowania. Trzeba by sprawdzić na konkretnym przykładzie, by wiedzieć.

Ta ostatnia opcja jest bardzo wygodna dla klienta, ale koszt który musisz zamortyzować będziesz dobrze pamiętał. Dużo zależy od tego na ile sprawnie posługujesz się lutownicą, woltomierzem, suwmiarką i jesteś obyty z technologią. Jeżeli jesteś bardzo techniczny - to ryzykuj. Jeżeli jesteś bogaty, nie masz czasu ani za dużo wiedzy technicznej - ale za to dużo zleceń - bierz markowego.
Konkretnych modeli publicznie nie podam.
tosiek19 pisze:Czy ktoś byłby w stanie zaproponować laser, który sprawdzi się dla małej firmy i nie będzie z nim problemów nie związanych z awariami typowymi, czyli np. przez pol godziny zastanawiac się dlaczego nie chce grawerować?
Raczej pól miesiąca, a jeżeli musisz zamówić części z Chin - to ze dwa.

Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

#8

Post napisał: bratanek65 » 26 paź 2016, 02:30

abyss pisze: 50W 60x40cm to był koszt 3900$ plus transport oraz VAT i cło.
Co tak drogo?
80W 900x600 płaciłem 2500 USD.
Żaden klient nie narzekał, jakość przyzwoita. trochę porysowane obudowy ale to norma.

[ Dodano: 2016-10-26, 02:39 ]
abyss pisze:renomowane marki, ale podobno dosyć zbliżone jakością. Używki - trudno mi mówić o cenie, ale za nowe na dzień dobry proszono mnie o kwoty rzędu 12k€ i więcej.
Na wiosnę sprzedałem Troteca Speedy 300 za 4900€ z idealnym Synradem (35W).
Do Niemiec bo w Polsce jakoś nikt nie był zainteresowany a Niemiec 1000km zaiwaniał i jeszcze kilka razy z drogi dzwonił żebym przypadkiem nie sprzedał komuś innemu.
Tak samo Epilog z nowym 45W Coherentem. Poszedł do Chorwacji bo w Polsce nie było zainteresowania, tylko debilne cmokanie i wymyślanie.
Jak widać Polacy wolą chińskie sprzedawane jako polskie :mrgreen: :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 26 paź 2016, 21:24 przez bratanek65, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#9

Post napisał: abyss » 26 paź 2016, 11:59

bratanek65 pisze:
abyss pisze: 50W 60x40cm to był koszt 3900$ plus transport oraz VAT i cło.
Co tak drogo?
80W 900x600 płaciłem 2500 USD.
Żaden klient nie narzekał, jakość przyzwoita. trochę porysowane obudowy ale to norma.
Pewnie dlatego, że to nieco lepszy chiński porducent z realną gwarancją co do wsparcia wiedzą i części (ludzie sprawdzali w praktyce, a nie tylko producent pisze), silnikami servo i generalnie nieco lepszym wykonaniem - o ile wiem z tej firmy nie ma mowy o porysowanych obudowach czy śrubkach luzem. To cena z e-maila, ale z przed konkretnych negocjacji których nawet nie zaczynałem. Pewnie dało by się coś ukręcić przy realnym zakupie. Dla mnie był za drogi, też brałem tańszy i nieco mocniejszy - 700x500 80W za nieco mniej niż 2300€ łącznie z VAT/cło/dostawa. Niestety jakość wykonania jest taka, jak pisałem w innym poście - bez narzędzi, dużego oczytania z tematem, czasu i chęci nie ma co kupować takiej maszyny. Sprzedawca nie ma bladego pojęcia co sprzedaje, nie widzi produktu na oczy. Trzeba liczyć wyłącznie na swoją wiedzę, mieć czas na zakupy uzupełniające i przeróbki maszyny.
bratanek65 pisze:Na wiosnę sprzedałem Troteca Speedy 300 za 4900€ z idealnym Synradem (35W).
Rozumiem, że piszesz o używanym - ja pisałem podając cenę nowego Epiloga z gwarancją - niestety nie pamiętam jak długą. Trotec to bardzo przyzwoita firma i niecałe 5k€ to bardzo dobra cena jeżeli jesteś w stanie udzielić jakiejś nawet podstawowej, powiedzmy półrocznej gwarancji.

Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

#10

Post napisał: bratanek65 » 26 paź 2016, 21:22

abyss pisze:
bratanek65 pisze:Na wiosnę sprzedałem Troteca Speedy 300 za 4900€ z idealnym Synradem (35W).
Rozumiem, że piszesz o używanym - ja pisałem podając cenę nowego Epiloga z gwarancją - niestety nie pamiętam jak długą. Trotec to bardzo przyzwoita firma i niecałe 5k€ to bardzo dobra cena jeżeli jesteś w stanie udzielić jakiejś nawet podstawowej, powiedzmy półrocznej gwarancji.
Bardzo dobra cena? Tydzień temu w UK poszedł identyczny za 2500 GBP z 48-2 wymienionym pół roku temu.
Nie brałem bo akurat chwilowo byłem "przeinwestowany".
A z tą gwarancja to już zwyczajnie przeginasz. Maszyna pracuje 6 czy 8 lat pod kontraktem serwisowym, ma na bieżąco wymieniane co trzeba, wymieniony laser to co tam się ma zepsuć? Chyba jedynie operator.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”