system gaśniczy do małego lasera

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#11

Post napisał: koala.g » 26 wrz 2016, 03:15

Gaśnica proszkowa albo Co2 choć tutaj następuje gwałtowne obniżenie temperatury.
Ale to nie powinno wpłynąć na tubę bo ona zazwyczaj znajduje się za ścianką, oddzielając tubę od pola roboczego maszyny. Dodatkowo wyciąg spalin powinien zapobiegać powstawaniu pożaru.

U mnie w sumie dwa razy miałem sytuację z zapaleniem się materiału.
Raz było to włókno kokosowe które pod materiałem służyło za filtr wyciągu. A za drugim razem to był nowy dla mnie materiał balsa.



Tagi:


Mariianek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 71
Rejestracja: 12 lip 2014, 14:03
Lokalizacja: Pomorskie

#12

Post napisał: Mariianek » 26 wrz 2016, 12:18

Zdarzyło mi się że pojawiał sie płomień, ale zwykle nadmuch/otwarcie klay/dmuchniecie pomaga. Jak próbowałem ciąć bez nadmuchu to miałem taką sytuację albo gdy resztki pleksi są poprzyklejanie do plastra miodu. Przy okazji tematu gaśniczego, to macie zrobione instalacje wyciągowe na rurach antystatycznych? Bo te wszystkie pyłki sie elektryzują i niby od nich może powstać pożar, a ja niestety mam część ze zwykłej pcv, którą nie bardzo mam możliwość wymienić. Prawdopodobnie w środek włożę coś z drucikiem.

Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

#13

Post napisał: bratanek65 » 26 wrz 2016, 13:41

DominikPierog pisze:Gaśnica proszkowa albo Co2 choć tutaj następuje gwałtowne obniżenie temperatury.
Po proszkowej możesz się pożegnać z laserem - zasypie optykę i nie doczyścisz - a ploter będziesz sprzątał tydzień.


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

CO2

#14

Post napisał: melonmelon » 26 wrz 2016, 21:11

Więc nie traktujcie tego jako gaśnicy, tylko jako sposób zaduszenia płomienia.
Kilka małych dysz zasilanych z jednej butli, powolne odkręcania, wyciśnie tlen z komory, zgaśnie.
Dysze umieszczone najlepiej od góry, ale może być gdziekolwiek.
Lub
Spokojnie można założyć rotametr, ustawić 30-50l/min, odkręcać jak się zacznie hajcować.
Nawet nie zdąży się suchy lód zrobić.

pozdro

Awatar użytkownika

Autor tematu
abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#15

Post napisał: abyss » 26 wrz 2016, 21:24

DominikPierog pisze:Gaśnica proszkowa albo Co2 choć tutaj następuje gwałtowne obniżenie temperatury.
Proszkowa tak jak pisze bratanek to katastrofa dla lasera. Piszą o tym na zagranicznych forach. Sam myślałem o co2 podawanym z "mało sprężonego" zbiornika przejściowego relatywnie dużymi rurami by go nie schładzać zbyt mocno. I to jednocześnie było powodem powstania postu - bo myślę - co tu kombinować jak może są rozwiązania? FE-36 zdaje się sensownym rozwiązaniem - ale nie wiem jak z trwałością preparatu, bo najchętniej kupił bym raz na 10 lat a nie co rok czy dwa.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”