Kropkowanie lasera CO2 tuba 40W z Chin

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
klingon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 12 sty 2010, 09:33
Lokalizacja: Dukla

Kropkowanie lasera CO2 tuba 40W z Chin

#1

Post napisał: klingon » 04 lip 2016, 13:26

Witam serdecznie wszystkich użytkowników Forum CNC.

Jest to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość.

Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem plotera laserowego chińskiej firmy o polu roboczym 50x30 i mocy tuby 40W.

Graweruje tabliczki informacyjne na laminacie grawerskim, jakiś miesiąc temu zauważyłem dodatkowe kropki na laminacie których nie mam w projekcie w różnych miejscach, czasem jest ich tyle że grawer wygląda paskudnie i nie nadaje się do niczego.

Szanowni użytkownicy, czy ktoś z was spotkał się z takim problemem w ploterach laserowych.

PS
Czyszczenie luster, soczewki i ustawianie optyki czynności podstawowe zostały kilkukrotnie robione i nie mają wpływu na te dodatkowe kropki. Jestem samoukiem większość wyczytałem na waszym forum CNC, i nie znalazłem podobnego problemu.

Za wszelkie uwagi jestem wdzięczny i z góry dziękuje

Obrazek



Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#2

Post napisał: koala.g » 04 lip 2016, 17:27

A litery zawsze były takie krzywe ?
Tzn poszarpane?


ynst
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 04 lip 2016, 20:01
Lokalizacja: polska

#3

Post napisał: ynst » 04 lip 2016, 20:06

Mam to samo po ostatniej wymianie tuby. Niestety nie rozwiązałem problemu. Radzę sobie używając mniejszych mocy (poniżej 20% mocy kropki się nie pojawiają) ale wtedy muszę zmniejszyć także prędkość przez co czas grawerowania znacznie się wydłużył


Autor tematu
klingon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 12 sty 2010, 09:33
Lokalizacja: Dukla

#4

Post napisał: klingon » 07 lip 2016, 08:54

Jak nie było kropek, to grawery były OK. Teraz te poszarpania wynikają raczej z tego, że te kropki też występują na brzegach liter.
Zakupiłem nową tubę innego producenta i niczego to nie zmieniło.
Optykę już sprawdzałem chyba 100 razy i lepiej ustawionej raczej nigdy nie miałem. Na soczewce i lustrach żadnych śladów zużycia.
Zmniejszenie mocy coś tam pomaga, tzn nie przebija laminatu do czarnej warstwy, ale ślady na wierzchu dalej są widoczne.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#5

Post napisał: koala.g » 07 lip 2016, 11:13

Raczej to nie wina tuby. Jakieś zakłocenia na sterowania albo w samym zasilaczu.
Musi samowzbódnie podawać napięcie na tubę.

Najprostsze rozwiązanie to jakiś kabelek oparł się o transformator etc.

Wiesz co zrób.

Na zasilaczu jest przycisk test. Daj na maszynę jakiś projekt grawerowania mały kwadrat. Odłącz od sterownika MPC kabel sterujący zasilaczem tuby.

Włącz start i trzymaj przycisk test na zasilaczu. Jeśli nie zrobią się plamki to znaczy że na sterowaniu jest problem.

Postaraj sie żeby to nie był z byt czasochłonny projekt, bo test daje 100% mocy.


Autor tematu
klingon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 12 sty 2010, 09:33
Lokalizacja: Dukla

#6

Post napisał: klingon » 08 lip 2016, 10:44

DominikPierog pisze:
Wiesz co zrób.

Na zasilaczu jest przycisk test. Daj na maszynę jakiś projekt grawerowania mały kwadrat. Odłącz od sterownika MPC kabel sterujący zasilaczem tuby.

Włącz start i trzymaj przycisk test na zasilaczu. Jeśli nie zrobią się plamki to znaczy że na sterowaniu jest problem.

Postaraj sie żeby to nie był z byt czasochłonny projekt, bo test daje 100% mocy.
Test wykonany, ale niewiele on wniósł, bo wyryło głęboki kwadrat i nie da się nic przy tym stwierdzić.
Robiłem też próby graweru takiego prostokąta z włączonym sterowaniem, żeby moc była mniejsza, też niewiele z takiego testu wynika. Mam wrażenie, że coś tam na brzegach też jest kilka kropek, ale nie jest to tak bardzo zauważalne.
Najbardziej ten efekt kropek jest widoczny, gdy grawer cały czas musi przerywać, włączać się i wyłączać. Jak robię grawer wąskich prostokątów obok siebie, to między nimi kropki są wyraźnie widoczne, nieregularnie rozproszone.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”