Laser do sklejki i pleksi - jaki wybrać

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
raiden25
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 27
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2016, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

Laser do sklejki i pleksi - jaki wybrać

#1

Post napisał: raiden25 » 30 mar 2016, 19:44

Witam, podchodzę do tematu nowego biznesu do którego będę potrzebował jakiś laser. Chodzi o cięcie sklejki i dodatkowo pleksi. Docelowo mam zamiar wejść w niewielkiego rodzaju pudełka ze sklejki z płaskimi pokrywkami od pleksi.
Czy polecicie jakiś laser który można zakupić w Polsce w korzystnych cenach (ew. leasing) oraz z dobrym dostępem do części zamiennych?

Dodatkowo poszukuje kogoś z okolic Warszawy u kogo mógłbym zerknąć jak wygląda takie projektowanie i ewentualna obróbka - oczywiście się odwdzięczę (oczywiście biorę pod uwagę opcję odpłatną) :)



Tagi:

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#2

Post napisał: abyss » 30 mar 2016, 20:48

Albo będziesz pominięty milczeniem, albo cię "zjedzą" za brak informacji i brak użycia google :P.

Napisz wymiary formatek jakich planujesz używać (przykładowo 60x40 czy 240x120 cm), szacowaną maksymalną /typową grubość (3mm, 5mm czy 10mm etc) i orientacyjną ilość takiego "przerobu" oraz posiadany budget (skromne 8-10 tys $ czy bardziej komfortowe 50-80 tys $) i czy chcesz maszynę "na lata" czy "na szybki zarobek bo jest zlecenie" to może ktoś odpowie. A najlepiej zobacz ostatnie 100 postów i odpowiedzi na podobne pytania - pewnie coś znajdziesz.


Robert_Pedros
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 03 kwie 2015, 09:17
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: Robert_Pedros » 31 mar 2016, 08:50

a jak już otrzymasz ofertę, to najlepiej podjedź i zobacz czy firma z zapleczem i stanem magazynowym części, czy firma z magazynem robiącym za garaż:)


Autor tematu
raiden25
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 27
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2016, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: raiden25 » 31 mar 2016, 10:08

Maksymalna powierzchnia robocza to 40x40 cm tak myślę do spodu pudełek. Grubość od 3 do 5 mm. Nie ma to być na szybki zarobek, ilość nie pójdzie w setki dziennie, ale te 40-50 dziennie dobrze by zrobić minimum (całość może się składać z kilku mniejszych pudełek ale myślę że jedna sztuka powinna się zamknąć w 4-5 płytach ze sklejki o wymiarach 400x400x3mm, myślę że dochodząc do 100szt.

Budżet... Nie wiem dokładnie, na razie szacuje biznes i patrzę co z tego może wyjść. Jeśli miał by być to koszt ok 30-50tys to widzę tylko leasing na razie, jeśli coś ok 10-15tys (ale chyba za tyle to nie mam co liczyć) to gotówka. Nie chce wchodzić jakoś na grubo w to, wole potem ewentualnie się "doposażyć" jak to rozkwitnie trochę.

Domyślam się że tematy podobne były, jednak mój jest dość mocno powiązany z ewentualnym miejscem w warszawie gdzie takie urządzenia można podejrzeć. Może ktoś ma jakąś wiedze na ten temat? Nie chce robić konkurencji nikomu, wchodzę w dość mocno specyficzną branże tak że raczej nie będę dla nikogo zagrożeniem :)

Dodam że na te chwilę rozmawiałem z firmą Trotec o urządzeniu Speedy100. Macie jakieś zdanie o urządzeniu i firmie?


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#5

Post napisał: koala.g » 31 mar 2016, 11:43

Chińczyk 60w da radę
[youtube][/youtube]

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#6

Post napisał: abyss » 31 mar 2016, 11:52

Spotkałem się z opinią na forum anglojęzycznym, że zakupy tych najlepszych i niewielkich wymiarowo maszyn* są najbardziej sensowne do grawerowania a nie cięcia materiałów - ze względu na dużo lepszą precyzję i kontrolę promienia. I użycie ich wyłącznie do cięcia to trochę przerost formy nad treścią. Tzn. oczywiście tną bardzo ładnie, ale to jak kupowanie roadstera BMW do rozwożenia poczty.

* piszą, że ranking klasy/jakości wygląda tak:
Trotec i ULS (Universal)-----przerwa------Epilog------------------różne wynalazki i klony (to "na zachodzie")
---------------------------------Lepsze modele z Chin------------popularne-------najtańsze z Chin
Oczywiście chińskie przegrywają brakiem lokalnego wsparcia serwisowego i dostępnością.


P.S. Policz sobie jeszcze ile czasu będzie ci wycinało 1 pudełko - czyli ile cm obwodu ciętego z wybraną prędkością (dostawca powinien ci zademonstrować czy tnie np. 5mm sklejkę z prędkością 2, 10 czy 15mm/s) z mocą lasera która nie przekracza ~50-60% mocy nominalnej lasera - bo wówczas tuba zużywa się w miarę normalnie. I do tego dolicz przejazdy karetki między cięciami i zmianę materiału - będziesz wiedział czy ci pasuje laser.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#7

Post napisał: koala.g » 31 mar 2016, 12:21

Łoooo 5mm to masakra się strasznie ślimaczy. Trzeba by tak mieć 120-200W.
Jeżeli to ma być głównie ten materiał obrabiany.


Autor tematu
raiden25
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 27
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2016, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: raiden25 » 31 mar 2016, 12:29

DominikPierog pisze:Łoooo 5mm to masakra się strasznie ślimaczy. Trzeba by tak mieć 120-200W.
Jeżeli to ma być głównie ten materiał obrabiany.
Głównie 3mm, jednak biorę pod uwagę że w baardzo rzadkich przypadkach będzie to 5mm w co wątpię.

[ Dodano: 2016-03-31, 12:32 ]
abyss pisze:Spotkałem się z opinią na forum anglojęzycznym, że zakupy tych najlepszych i niewielkich wymiarowo maszyn* są najbardziej sensowne do grawerowania a nie cięcia materiałów - ze względu na dużo lepszą precyzję i kontrolę promienia. I użycie ich wyłącznie do cięcia to trochę przerost formy nad treścią. Tzn. oczywiście tną bardzo ładnie, ale to jak kupowanie roadstera BMW do rozwożenia poczty.

* piszą, że ranking klasy/jakości wygląda tak:
Trotec i ULS (Universal)-----przerwa------Epilog------------------różne wynalazki i klony (to "na zachodzie")
---------------------------------Lepsze modele z Chin------------popularne-------najtańsze z Chin
Oczywiście chińskie przegrywają brakiem lokalnego wsparcia serwisowego i dostępnością.
Dlatego wystrzegałbym się chyba chińskich sprzętów, ewentualnie kupić używany ale firmowy. Z tego co piszesz rozmowy z firmą Trotec nie są złym strzałem, kwestia ceny bo chyba nie mają najtaniej?
abyss pisze: P.S. Policz sobie jeszcze ile czasu będzie ci wycinało 1 pudełko - czyli ile cm obwodu ciętego z wybraną prędkością (dostawca powinien ci zademonstrować czy tnie np. 5mm sklejkę z prędkością 2, 10 czy 15mm/s) z mocą lasera która nie przekracza ~50-60% mocy nominalnej lasera - bo wówczas tuba zużywa się w miarę normalnie. I do tego dolicz przejazdy karetki między cięciami i zmianę materiału - będziesz wiedział czy ci pasuje laser.
Trotec twierdzi że tną 3 metry w kilka sekund - nie wiem jak to się ma w praktyce i na jakich parametrach ale szczerze to na czasie mi nie zalezy - ten filmik powyżej z chińskim urządzeniem tnie w odpowiednim tempie tak mi się wydaje przynajmniej :)

PS. Co masz na myśli "przejazdu karetki między cięciami"


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#9

Post napisał: STELMI » 31 mar 2016, 12:41

raiden25 pisze: PS. Co masz na myśli "przejazdu karetki między cięciami"
przjazd bez cięcia pomiędzy jednym a drugim detalem.

Przemek widzę, że zapytałeś tutaj - dobrze, lepszego miejsca nie ma ;)


Autor tematu
raiden25
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 27
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2016, 19:29
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: raiden25 » 31 mar 2016, 13:21

STELMI pisze:
raiden25 pisze: PS. Co masz na myśli "przejazdu karetki między cięciami"
przjazd bez cięcia pomiędzy jednym a drugim detalem.

Przemek widzę, że zapytałeś tutaj - dobrze, lepszego miejsca nie ma ;)
Ucze się od najlepszych :)

Universal brzmi ciekawie ale cena ok 60 tyś brutto za urządzenie 30/60cm o mocy 30W z tubą metalową. To lekko poza moim budżetem.
Widzę na alledrogo są urządzenia za 30tys zł ale ze szklaną tubą a z tego co mowie przedstawiciel Universala metalowa jest o niebo lepsza i trwalsza.

Są jeszcze jakieś urządzenia nie chińskie z gwarancją itd. które można nabyć w dobrej cenie? Czas wykonywania nie musi być super szybki, w tym czasie elementy będą klejone więc akurat chwila przerwy jest wymagana :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”