Chiller do lasera CO2 z... dystrybutora do wody?

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#11

Post napisał: jarekk » 29 sty 2016, 08:40

Dystrybutor z OLX'a np.

http://olx.pl/oferty/q-dystrybutor-wody/

Najpierw miałem taki klasyczny - na butle, ale miał przebicie i wyrzuciłem.
Znalazłem inny, z wewnętrznym zbiornikiem - ale lepiej jest dodać zbiorniczek wyrównawczy od płynu samochodowego ( tu chyba ze skody)

Orurowanie z pompą jest dość oczywiste - wyrzucamy wszystko do grzania.
Co do elektroniki - Arduino z wyświetlaczem + 2x czujniki temperatury + moduł do włączania kompresora.

Nie zrobiłem pełnej dokumentacji, ale mogę zamieścić oprogramowanie do arduino. I pomóc gdyby ktoś chciał zbudować kopię



Czy się sprawdza ?

Bez lasera działa :-) - mam ustawione schładzanie na 10..12 stopnii i faktycznie po kilku minutach dochodzi do 10 stopni.

Laser jeszcze w trakacie budowy :-(



Tagi:


sundayman
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 01 cze 2014, 18:56
Lokalizacja: Łódź

#12

Post napisał: sundayman » 29 sty 2016, 09:33

Dopatrzyłem, że moc chłodnicza takiego dystrybutora to max. 100W.
Na jednym z tych z OLX ( z tych większych ) jest tabliczka z opisem "5.5 litra wody 10st. C na godzinę".
To chyba trochę za mało obawiam się...

Miałem taki pomysł, żeby wykorzystać przenośny klimatyzator (taki z rurą do wystawienia za okno).
Mam taki 8000 BTU, ponad 2KW. Do tego - żeby go nie przerabiać za mocno (żeby nie stracił swoje pierwotnej funkcji)
chciałem zainstalować "na wylocie" zimnego powietrza 2 chłodnice do PC (240 slim G2 Radiator).
Do tego oczywiście zbiornik itp. Kupiłem nawet te chłodnice, tylko jakoś czasu brak na zrobienie...

Na razie wycinam tak mało (w dodatku głównie cienkie folie), że wystarcza pojemnik ok. 10L na wodę z włożonym "wkładem" w
postaci butelki wody z zamrażarki...

No to zobaczymy, czy kolega prędzej skończy swój laser, czy ja poskładam to chłodzenie... Twoje rozwiązanie jest bardziej "kompaktowe", tylko ta ma moc...
Jak uruchomisz laser daj znać :)


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#13

Post napisał: jarekk » 29 sty 2016, 09:45

sundayman pisze:Dopatrzyłem, że moc chłodnicza takiego dystrybutora to max. 100W.
Na jednym z tych z OLX ( z tych większych ) jest tabliczka z opisem "5.5 litra wody 10st. C na godzinę".
To chyba trochę za mało obawiam się...
Działa nieco lepiej - poza tym w obwodzie jest nieco mniej wody ( max 2l).
Ciekawe ile faktycznie jes strat - skoro rozwiązania z prostą chłodnicą i wentylatorem też niektórym wystarczają.


szyrox4400
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 09 paź 2015, 18:09
Lokalizacja: Maków
Kontakt:

Re: Chiller do lasera CO2 z... dystrybutora do wody?

#14

Post napisał: szyrox4400 » 02 lip 2020, 07:48

Cześć,
Odgrzeje temat chłodzenia wody. Temperatury skoczyły w okolice 30 stopni w związku z tym woda (glikol) po 30 minutowej pracy ma ponad 25 stopni (laser 60W, praca na 70% mocy, pomieszczenie gospodarcze, wiata na zewnatrz). Do tej pory miałem zbiornik ok. 15 litrów, pompkę i na powrocie chłodnice samochodową z wentylatorem. W akcie bezsilności wpadłem na skuteczne rozwiązanie. Korzystając z faktu, że w pomieszczeniu obok mam tzw. "kanał samochodowy" (dół wykopany na ok. 2 metry głębokości, na dnie obecnie stoi ok 10 cm wody o temperaturze 13 stopni gdzie na zewnątrz jest 30) wykonałem nową instalacje. Zakupiłem odpowiedniej długości przewody, poprowadziłem je w dół wspomnianego kanału, po drodze podłączyłem chłodnicę, którą zanurzyłem w wodzie (13 stopni). Powrotny przewód trafia do zbiornika (15l) obok lasera. W ciągu 10 minut schłodziło mi w nim wodę do 21 stopni (z 25 stopni) gdzie wcześniej po osiągnięciu temp 25 stopni musiałem odczekać kilka godzin...

Myślę, że dla osób mających możliwość wykonania dołu obok budynku i poprawdzenia wgłąb ziemi przewodów bedzie to tania alternatywą

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”