Remont Lasera CO2

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Remont Lasera CO2

#1

Post napisał: bh91 » 26 gru 2015, 21:43

Hej!
Jako, że mój Techsol 30x40 niebawem będzie miał 6 lat, a ostatnio dostał baaardzo dużo pracy (nawet mały pożar na polu pracy) i zauważyłem pewne nieprawidłowości przy pracy, postanowiłem porządnie go przejrzeć i wyremontować. Wyczyścić co się da, wymienić co trzeba.

Co do nieprawidłowości: Silniki gubią kroki zarówno w Osi X jak i Y. wózki zdejmowałem i czyściłem - same w sobie chodzą lekko - z paskiem i silnikiem są olpory - ale nie są jednolite na całej długości.
Prowadnice na oś X firmy (chyba) INA rozmiar 12 (są dwie dziurki do smarowania, ale i tak wyjąłem kulki i psiknąłem tam WD40)
Prowadnice na oś Y firmy PMI rozmiar 15 (gniazda do smarowania zakręcone, też zdjęte kulki i przesmarowane - całość chodzi lekko) niewiem czy w takim ploterze trzeba smarować łożyska - ale nie znalazłem smarowniczek m4 :/

Kolejna obserwacja to przewody - zdają się być sparciałe i to jest pierwszy winowajca jakiego typuję jeśli chodzi o gubienie kroków
Łożyska z rolek napinających paski również się kręcą luźno - więc zostają.
Silniki: niby kręcą się normalnie, ale nie wiem czy ilość przejazdów i wiek nie nadgryzły ich.
Nie podam teraz symbolu, bo nie zrobiłem sobie fotki, ale wychodziło, że parametry ma takie: Rozmiar jak NEMA17, Prąd 1,5A / 2V / 0,5Nm
Jeden z nich ma oś z dwóch stron.

Zmniejszyłem znacząco przyśpieszenia w ustawieniach i wyeliminowałem PRAWIE problem - lecz nadal się zdarza. Podczas kiedy to się dzieje - słychać taki jakby stuk - ale paski i zębatki wyglądają OK.
Sterowanie LaserCut 5.3

Kolejne z rzeczy jakie chcę zrobić to:
- instalacja redpointa ale takiego profes - widziałem tu linki chyba się nazywało beam combiner?! jak nie będzie drogo to wezmę się pobawić z technologią :D
- wymiana pasków na nowe
- dodanie smarowniczek na wózki osi Y,
- dodanie otworu na płycie dolnej i doprowadzenie rurki w wyciągiem - myślę, że ładnie będzie wyciągało przez plaser miodu.
- rewitalizacja lub wymiana plastra miodu - lub stworzenie lepszego rozwiązania - np stół ze "szpileczkami" np m2 co 2-3cm.
- W planie jest też modyfikacja mojego rozwiązania do bazowania grawerowanych tabliczek z Aluminium.
Teraz mam szablon z dwoma zderzakami (płyta alu 3mm pomalowana, dostawiona do krawędzi - puściłem cięcie laserem kwadratu - oznaczyłem wtedy pole pracy - dokleiłem na taśmę zderzaki i mam punkt 0 ;)
Chcę to teraz zrobić porządniej i z lekką regulacją.

Chcę to zrobić sam na częściach zamówionych w PL z eBay lub aliexpress (choć tu jeszcze nie brałem z racji braku PayPala)
Serwisowe ceny znam - jak to w serwisie 9000% marży - nie stać mnie ;)
Jeśli ktoś ma jakąś sprawdzoną miejscówkę do kupowania części to proszę o info.
Ja postaram się zamieścić kilka fot pomocnych dla przyszłych remontów.


Jest robota - jest pinonc :wink:

Tagi:


grzegorz1965
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2007, 14:31
Lokalizacja: Sosnowiec

#2

Post napisał: grzegorz1965 » 27 gru 2015, 17:19

Wyciąganie spalin przez plaster miodu to powinien być standard.
Niestety przy maszynach z opuszczanym stołem ,producentowi(niektórym producentom) nie chciało sie pomysleć o tym rozwiazaniu. Dymy krążą po całej obudowie zanim trafią do kratki.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2828
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#3

Post napisał: koala.g » 27 gru 2015, 19:01

Smarowniczki raczej sensu nie mają.
Raz na tydzień/miesiąc wystarczy przesmarować olejem maszynowym.

Może paski już sparciały? Wymień i ponaciągaj może to zlikwiduje gubienie kroku.


wczoraj
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 149
Rejestracja: 26 maja 2012, 22:03
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: wczoraj » 27 gru 2015, 19:33

Płacąc za pomocą Pay-pal nie musisz mieć konta u nich wystarczy karta debetowa lub kredytowa . W dalszym ciągu będziesz miał pay-pal protection .


Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#5

Post napisał: bh91 » 28 gru 2015, 02:50

Przyjrzę się jutro dokładnie paskom - aczkolwiek zdawały się być całkiem ok, poza nalotem z cięcia. Co do wyciągu od spodu - fakt - aż mnie dziwi, że w taniej chińszczyźnie tego nie robią... minimum pracy.

A do aliexpress - PayPala właśnie mam - to oni nie obsługują tej formy :wink:

Tak sobie czytam sąsiedni temat i nachodzi mnie złowieszcza myśl zbudowania plotera 60x90 korzystając z części które mam i dokupując kilka... nie wiem czy się pakować... No i nie wiem czy nie fajnie było by odświeżyć sterownik na ten proponowany we wcześniej wspomnianym temacie:

http://www.aliexpress.com/store/product ... 19949.html

ehh podłubałbym sobie :mrgreen:
Jest robota - jest pinonc :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”