Poszukuję instrukcji/dokumentacji, bezpieczeństwo

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
sylwia1Mat
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 gru 2015, 13:59
Lokalizacja: Kielce

Poszukuję instrukcji/dokumentacji, bezpieczeństwo

#1

Post napisał: sylwia1Mat » 11 gru 2015, 14:37

Witam, poszukuję do mojej pracy dyplomowej instrukcji/dokumentacji wycinarek do cięcia laserowego, najlepiej w języku polskim. Nie musi być to konkretny model. Interesują mnie jedynie aspekty związane zabezpieczeniami oraz bezpieczeństwem tych urządzeń. Przeszukałam spore zasoby internetowe i nie znalazłam zbyt wiele konkretnych informacji dotyczących metod ochrony oraz ogólnego bezpieczeństwa obrabiarek laserowych, więc jeżeli ktoś miałby jakieś inne przydatne materiały o tej tematyce, była bym bardzo wdzięczna za udostępnienie. Mój mail: [email protected]

Pozdrawiam



Tagi:


rendejad
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 438
Rejestracja: 25 paź 2011, 09:02
Lokalizacja: Miasteczko

#2

Post napisał: rendejad » 13 gru 2015, 22:06

Tereferekuku.
I podajesz maila, którego nawet google nie zna :-D czyli założonego specjalnie w tym celu.
Nie wierzę w twoją pracę magisterską, a taka dokumentacja kosztuje grubą kasę.


Autor tematu
sylwia1Mat
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 gru 2015, 13:59
Lokalizacja: Kielce

#3

Post napisał: sylwia1Mat » 15 gru 2015, 14:20

Rendejad dziękuje za odpowiedź, ale mogłeś sobie darować jak nie masz zamiaru pomóc i nie jest to praca magisterska tylko inżynierska. Nie znam się i nie wiem ile może kosztować taka dokumentacja, ale z pewnością mnie nie stać, sama się wahałam wcześniej nad zakupem m.in. norm, gdzie opisano bezpieczeństwo maszyn do obróbki laserowej, czy osłon, ale "w ciemno" wydać przykładowo 100zł za jeden dokument niestety jest jednak poza moim zasięgiem. Nie potrzebuję całej dokumentacji, a jedynie fragmentów dotyczących bezpieczeństwa, jeżeli takie były by zawarte. Udało mi się znaleźć jedynie instrukcję do lasera Archer i RMI UM-1 i znajdują się tam interesujące mnie rzeczy, lecz z tego co zrozumiałam są to lasery typowo przeznaczone do znakowania i sklasyfikowane są w 1 klasie bezpieczeństwa, chodź mogę się mylić. Jak na razie z aspektów bezpieczeństwa mam sporo na temat promieniowania, zagrożeń z nim związanych, środków ochrony itp., a także bezpieczeństwa związanego z odpowiednim przygotowaniem na stanowisko operatora wycinarki laserowej. Reszta związana z osłonami, czy innymi zagrożeniami to informacje bardziej ogólne. Ciekawe by było opisanie także systemów bezpieczeństwa czy automatycznych blokad, wyłączników itp. zawartych w laserowych wycinarkach, ale poza ogólnymi informacjami, z przykładowo takiego Promotora, że w coś takiego wyposażone są te obrabiarki, nic więcej nie znalazłam. A jak już jestem przy Promotorze to może ma ktoś nr 10/2012? Chodzi mi o artykuł "Bezpieczeństwo w obsłudze urządzeń laserowych – cz. I", niestety jest on dostępny tylko online dla osób posiadających prenumeratę, a niestety takiej nie posiadam.


Fafal_83
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 52
Rejestracja: 04 mar 2013, 14:06
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: Fafal_83 » 05 sty 2016, 00:15

Jak napisał kolega powyżej to nie jest takie proste. Każda dokumentacja zawiera dopisek że jakiekolwiek jej rozpowszechnianie jest zabronione bez zgody wiec może być ciężko. Nie wiem jaki jest dokładnie twój temat ale ogólnie producentów obowiązują normy ISO 12100-1 12100-2, EN ISO 11553-1, w stanach inne tak zwane normy federalne 21 CFR 1040.10 i 1040.11., treści norm nie znam. Ponadto należy pamiętać o tak głupich (no może prozaicznych) rzeczach jak to że można zostać poparzonym przez detale, oraz że mamy do czynienia urządzeniem zasilanym dość pokaźnym prądem (mowie o klasie 4 i cieciu) bardzo często chłodzonym wodą wyposażonym w urządzenia pomocnicze pneumatyczne, hydrauliczne oraz szereg silników sterowanych numeryczne które też mogą zrobić krzywdę. Instrukcji nie wyślę, sorry za "krótko" się znamy i nie chce sobie po prostu narobić problemów...PS Temat ciekawy sobie wybrałaś i troszkę ambitny ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”