Wyposażenie dodatkowe lasera za co warto zapłacić?

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Rollo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:32
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Wyposażenie dodatkowe lasera za co warto zapłacić?

#1

Post napisał: Rollo » 04 gru 2015, 11:50

Witam
Mam kłopot z wyborem wyposażenia dodatkowego do lasera, co warto mieć?
Wiadomo że najlepiej wszystko ale chodzi mi o to z czego można zrezygnować bez większych problemów z obsługą. A może co jest tylko tzw. wodotryskiem całkowicie niepotrzebnym acz kosztownym.
Podaję kilka opcji i proszę o opinie.
1. Automatyczna wymiana dysz - warto mieć czy wodotrysk?
2. Transporter odpadów - potrzebny czy nie koniecznie?
3. Zmniejszona odległość między grzebieniami np. do 50mm - przydaje się czy wodotrysk?
4. Podnośnik arkusza blachy (umożliwia przesuwanie arkusza) przydaje się czy nie koniecznie?
5. Szkło ochronne ostatniej soczewki ? - to wydaje się potrzebne.
6. Automatyczne czyszczenie dysz (np. szczotka) - wodotrysk?
7. Automatyczne ustawianie ogniskowej soczewki? - wydaje się potrzebne
8. Czujnik wysokości głowicy nad ciętym materiałem z automatyczną funkcją kalibracji.
9. Przygotowanie instalacji pod trzy gazy do cięcia (np. azot, tlen, sprężone powietrze)
Pozdrawiam i liczę na pomoc.
r.



Tagi:


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#2

Post napisał: lolo2 » 08 gru 2015, 22:06

1. Wodotrysk, mielismy laser z automatyczna wymiana, oraz z wymiennymi glowicami do gwintowania. Jak dla mnie wodotrysk szkoda kasy.

2. Chodzi o konwojer, tasme pod grzebieniem aby wszystko lecialo do szufladki? Jak dla mnie w 85% potrzebne i wygodne. Ostatenie zgodzilbym sie na np. 3-4 szuflady zamiast konwojera.

3. Pic na wode.

4. Chodzi o podnosnik co podnosi blache w laserze pomiedzy grzebieniami aby ja wybazowac wstepnie? Wodotrysk.

5. Szklo ochronne obowiazkowe. Glowice precitecha maja nawet po dwa szkielka na dole i jedno u gory.

6. W sumie to nie wiem,....

7. Bardzo wygodna opcja zaoszczedzi duzo czasu operatorowi. Taka opcje brac.

8. Raczej powinna byc ta opcja aby stala wysokosc ogniskowej byla.

9. Tlen i azot obowiazkowo inaczej nie potniesz, a powietrze to duze oszczednosci szczegolnie jak tniesz vos cienkiego i nie zalezy ci na super jakosci.


Fafal_83
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 52
Rejestracja: 04 mar 2013, 14:06
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: Fafal_83 » 04 sty 2016, 00:15

A wiec tak:

1. Podobnie jak kolega-szkoda kasy bo i tak trzeba ustawić wiązkę w dyszy (szczególnie jeśli chcesz ciąć azotem ma to duży wpływ na jakość). Wszystko jest ok jak dysze są nowe a jak nie??
2. Na początku fajnie ale po jakimś czasie trzeba się liczyć z kosztami bo jak się taśmy zużyją to trzeba wymienić a jak nie to będzie jakaś kontrola ze sterowania i problemy z zatrzymaniami (ostatecznie raz na jakiś czas można wyciągnąć szuflady, a jak się napisze dobry program to można na "dół" nie zaglądać w celu wyciągnięcia detali)
3. Sam wytniesz będziesz miał laser wystarczy pamiętać o wysokości. PS Powalcz o DXF na grzebienie będzie Ci je łatwiej wyciąć jak się zużyją ;)
4. Raczej niekoniecznie bo maszyna sama powinna sprawdzać ułożenie arkusza tak żeby nie było konieczne jego przesuwanie, poza tym lepiej zrobić stałe punkty i kłaść docelowo (szczególnie jeśli to nierdzewka i nie można pozwolić sobie na nawet delikatne rysy).
5. Im lepiej jest chroniona optyka tym lepiej , jeśli to Fiber to jest to konieczność (ta technologia nie toleruje brudu na optyce).
6. Tak w połączeniu z opcja 8. Przy grubszym materiale na dyszy przy "wpalaniu" może coś zostawać i warto ja czyścić. Jeśli masz mniejsze detale w większa ilością geometrii do wycięcia to wpaleń może być dużo wiec jak dla mnie lepiej mieć jak nie.
7. Wygodne i zmniejsza czas przezbojenia, dodatkowo operator nie popełni błędu a wiec nie zniszczy albo materiału albo optyki (złą pozycja ogniska to brak poprawnego cięcia a wiec niewycięty detal bądź mniej lub bardziej zniszczona, zabrudzona optyka optyka)
8. To jest wręcz konieczność (nie wiem jak to może być opcja, może coś źle napisałeś??). Jednym z parametrów ciecia jest pozycja ogniska a wraz z odległością od materiału jest to położenie ogniska w materiale podczas cięcia!!. Ponadto już delikatnie używany ruszt ma inna wysokość (ok na początku to ułamki milimetra ale z czasem to się zmienia), dodatkowo pozwala to na unikanie kolizji przy przejazdach jeśli detal się pochyli. Taki czujnik (może się mylę bo dokładnie nie pamiętam) działa do ok 10 mm.
9. Tlen i azot tak. Tlen bo jest stosunkowo tani i idzie go mniej przy cięciu "czarnej" stali, azot tak bo bez tego nie potniesz nierdzewki, alluminium (choć cięcie aluminium z czarna na zmianę to już temat na inna dyskusje bo może być nieciekawie- to potrafi być dosłownie bomba), poza tym azot w fiberach czasem używany jest do optyki. Sprężone powietrze do cięcia jak dla mnie bez sensu, powód prosty jakość i prędkości słabe a do tego raczej nie użyjesz tego z sieci zakładowej bo jest zbyt brudne i będzie źle działać na optykę (szczególnie fiber). PS Tak czy inaczej sprężone powietrze o dość przyzwoitych parametrach do maszyny potrzebujesz i o tym warto pamiętać bo woda i olej nie wchodzą w grę. To może kosztować szczególnie jeśli to laser CO2 i mam to już sprawdzone na laserach różnych producentów (marek nie wymienię przez grzeczność, choć dość renomowani). Mimo wbudowanych filtrów warto o tym pamiętać i kontrolować bo koszty są wysokie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”