ploter co2, powtarzalność, gubienie kroków i inne historie

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
lenkoinvest
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 28
Posty: 33
Rejestracja: 29 lis 2015, 10:48
Lokalizacja: Śląsk

#81

Post napisał: lenkoinvest » 30 gru 2015, 14:11

Kolego Komar, w prostych plikach nigdy nie było problemu jakiegoś szczególnego, faktycznie plik od Serona był exportowany ale do DXF, plt nie ma w AI :)

Można dużo oceniać czy soft Megaplotu jest dobry czy nie. Jeżeli chodzi o liczbę węzłów, to jakimś cudem x7 zamiast robić 4-12 na koło to potrafi zrobić ich nawet tysiące ... W sumie nie miałem czasu rozkminiać w jakich nastawach exportu robi takie mega klocki. Plik z którym najwięcej było trudności sam w sobie miał normalną ilość punktów, dopiero po exporcie utworzył ich setki tysięcy .... Już mogę śmiało powiedzieć, że corel x7 to porażka pod tym względem dla maszyn CNC. Pewnie to przerost możliwych konfiguracji. W x3 jedno kliknięcie i jest dużo lepiej :)

Nie bronie Megaplota tylko stwierdzam fakt, że soft ni wybacza błędów. Lasercut pod tym względem lepiej sobie radzi ale też trudno im było poprawiać błędy które dopiero któryś tam po wielu latach klient wskazał :) Bo skoro byłem pierwszy który stworzył pliki które tak maszyna nie trawi to mogą być następni.
Właściwie lasercut wygrywa pewnie dlatego, że równocześnie tam możemy wykonywać edycje i tworzyć coś prostego i jego interpretacja pliku jest po prostu inna.
Warto na zakończenie dodać, że pliki exportowałem do PLT i DXF, w plt było pierdyliard węzłów, w DXF kwadratowe koła .... i tak źle i tak słabo :).

Tutaj potwierdzam, że serwis badał kwestie mechaniczną i elektroniczną, softowo pliki nie były weryfikowane.

Najbardziej jednak w tym wszystkim szokła mnie inna sprawa, przytoczony tutaj plik od firmy S. i ich filmik był wykonywany na maszynie typu SL, tylko, że jak zadzwoniłem do nich to handlowiec przedstawił ofertę na tą maszynę i dopiero wtedy poinformował, że to maszyna na serwo, ich pokazówka na targi .... Mam nadzieje, że coś mu się pomyliło bo w tym momencie mało wnosił ten filmik do tematu i mógł wprowadzić ludzi w błąd ... z drugiej strony nigdzie nie napisali że to krokówki ....



Tagi:

Awatar użytkownika

SERON
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 10 lut 2015, 11:45
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

#82

Post napisał: SERON » 30 gru 2015, 14:22

Test przeprowadzony przez nas i udostępniony na filmie był na silnikach krokowych.
Doradca Techniczny

tel 15 814 24 02
[email protected]

www.seron.pl


komar190
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 12
Posty: 98
Rejestracja: 30 kwie 2011, 12:01
Lokalizacja: Cz-wa

#83

Post napisał: komar190 » 30 gru 2015, 15:20

chciałbym wyjaśnić sprawę plików Ai czyli Adobe Illustrator Artwork
Zarówno w Corelu jak i w Adobe Illustratorze mamy mozliwość generowania plików żródłowych ( przykładowanazwaprojektu.ai ) gotowych do wgrania w lasery typowo chińskie sterowane programami typu LaserCut, LaserWorks itp. Czytają zarówno pliki plt, Ai i chyba DXF.
Soft maszyn produkcji firmy M. czyta tylko plt i DXF. Jakiekolwiek edytowanie pliku Ai w swoim programie do grafiki wektorowej i eksportowanie do pliku mozliwego do wczytania przez maszynę powoduje powstanie nowego pliku który z góry jest skazany na algorytm tworzący pliki plt zawarty w konkretnym oprogramowaniu którego się używa.
Używam Corela X2 i X3 i śmiem twierdzić ze algorytmy eksportujące do pliku plt się różnią bo potrafią dawać w rezultacie pliki które po wczytaniu do softu maszyny różnią się radykalnie ilością węzłów a tym samym tendencją do występowania lub nie występowania kwadratury zawartych tam krzywych.


Autor tematu
lenkoinvest
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 28
Posty: 33
Rejestracja: 29 lis 2015, 10:48
Lokalizacja: Śląsk

#84

Post napisał: lenkoinvest » 30 gru 2015, 15:44

Komar190 potwierdzam, te same pliki mają zupełnie inną "wagę", im wyższa wersja tym dziwniejsze historie. W moim ploterze tnącym Mutoh SC wszystkie wersje powyżej x3 były błędnie interpretowane i były mega cuda :) potrafiło totalną kaszanę zrobić. Warto tutaj zauważyć, że to co widzimy w podglądzie to nie zawsze wszystkie linie... dużo razy miałem dziwne dodatkowe linie lub "wielokrotnie zakręcone" punkty co dopiero symulacja pokazuje :).

A tak na koniec - świeżo zakupiłem z własnej nieprzymuszonej woli z drugiej ręki ploter frezujący xmd32, więc nikt mnie nie przekupił żebym teraz ich bronił:) Poprawią soft to będzie spokój z tymi węzłami i cudami.


jarbia
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 371
Rejestracja: 22 sie 2012, 13:21
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#85

Post napisał: jarbia » 30 gru 2015, 21:05

W ploterach laserowych problem błędów exportu i węzłów nie jest tak istotny jak w ploterach frezujących gdzie istotne jest ustawienie strony linii po której frezuje frez i jak przy exporcie
np .kwadratu zostanie nie zamknięta krzywa (co się niestety w Corelu zdarza) to soft maszyny może źle zinterpretować i np. zamiast frezowania po wewnętrznej stronie wyfrezuje na zewnątrz.
Dobry program do maszyn jak Artcam czy Gravostyle a nawet wspomniany Pc-cam mają redukcję węzłów a dwa pierwsze wykrywają błędy projektów (np. nakładanie się wektorów ) i mają narzędzia do ich eliminacji .
pozdr.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”