Ploter laserowy do cięcia tkanin bezpośrednio z rolki

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
mchrzano
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 27 lut 2011, 20:46
Lokalizacja: Polska

Ploter laserowy do cięcia tkanin bezpośrednio z rolki

#1

Post napisał: mchrzano » 01 sie 2015, 22:41

Witam,

przede wszystkim jako nowy użytkownik (czytelnik od dłuższego czasu) serdecznie wszystkich pozdrawiam i zwracam się o pomoc w rozwianiu kilku wątpliwości dotyczących wyboru/zakupu plotera laserowego. Ploter mam w planach zamówić u któregoś z Polskich producentów, przed złożeniem zamówienia chcę jednakowoż poznać bliżej zagadnienie by być pewnym że kupione urządzenie będzie mi służyło zgodnie z przeznaczeniem a ja będę z niego zadowolony.

BUDŻET
45 tyś zł netto +/-10 tyś (jeżeli będzie to niezbędne choć niechętnie)

ZAŁOŻENIA/POTRZEBY
Potrzebuję ploter tnący (miło by było gdyby był również w stanie grawerować) do cięcia przede wszystkim materiałów tekstylnych - zarówno tkanin (sztywniejsze) jak i dzianin (wiotkie) ale musi umożliwiać również cięcie pleksy grubości do 5mm.
Ploter powinien posiadać pole robocze szerokości 160cm, długości ok 100cm (wymiar podyktowany jest głównie wymiarem windy towarowej której wymiary kabiny to 200x140cm) i umożliwiać cięcie w/w bezpośrednio z rolki - odwijać materiał bezpośrednio na tzw. przelotowy blat.
Ploter powinien być wyposażony w dodatkową głowicę do robienia znaczników/rysowania linii pisakiem.
Chcę również żeby tzw. red dot czyli czerwony punkt był zintegrowany z biegiem promienia laserowego i skupiony tą samą soczewką a blat miał możliwość płynnej regulacji wysokości (chyba, że to głowica jest regulowana w pionie?)

Z dotychczas przeczytanych na forum tematów poświęconych podobnym urządzeniom wyłoniły mi się pytania na które nie mogę znaleźć prostych i jednoznacznych odpowiedzi stąd założony przede mnie temat i owe pytania do bardziej doświadczonych użytkowników:

1. czy rama takiego urządzenia powinna być wykonana ze stali czy wystarczające są profile aluminiowe?
2. czy napędy posuwów dla w/w wymagają zastosowania serwonapędów czy wystarczą silniki krokowe?
3. jaki sterownik będzie odpowiedni? Jeden z producentów z którym dotychczas prowadziłem rozmowę o ewentualnej realizacji zaproponował użycie RDC6442S, czy mam nalegać na użycie innego?
4. czy mam nalegać na użycie jakiś konkretnych prowadnic czy zdać się na producenta? Ewentualnie jakich prowadnic unikać?
5. czy zastosowanie tuby Reci S2 jest odpowiednim wyborem? Czy ma sens stosowanie tuby metalowej i czy w ogóle w założonym budżecie jest szansa na zastosowanie takowej?
6. czy możliwe jest nabycie głowicy do rysowania/znaczenia pisakiem? Widziałem coś takiego tutaj: http://www.zund.pl/modul/mm ale obawiam się że cena może być zabójcza o ile w ogóle nabycie tego narzędzia jako osobnego produktu jest możliwe.

na dzisiaj chyba tyle, jeżeli przyjdą mi na myśl inne pytania pozwolę sobie uzupełnić temat. Proszę również o wskazanie producentów do których powinienem wysłać zapytania ofertowe po Waszych poradach i późniejszym sprecyzowaniu przeze mnie takiego zapytania. Na chwilę obecną skłaniam się ku współpracy z firmą SYLDAN o ile tylko spełni moje oczekiwania.



Tagi:

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Ploter laserowy do cięcia tkanin bezpośrednio z rolki

#2

Post napisał: pitsa » 02 sie 2015, 06:05

mchrzano pisze:zaproponował użycie RDC6442S, czy mam nalegać na użycie innego?
mpc6525 jest ładnijeszy. ;-)
Jeśli ci zaproponował konkretnie RDC6442S, to widocznie wie, że ten jest wystarczający, bo zrobił już kilka działających laserów, które możesz osobiście zobaczyć, dzięki uprzejmości jego zadowolonych klientów. ;-)
mchrzano pisze:obawiam się że cena może być zabójcza
Jak się nie spytasz producenta tego modułu to się nie dowiesz.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#3

Post napisał: triera » 02 sie 2015, 11:47

Laser 60W z dodatkową głowicą pisak/nóż popełniłem jakiś czas temu:
https://www.cnc.info.pl/topics97/ploter ... t52967.htm
proste sterowanie - własnym programem 3Dcut+.
(od obecnej wersji dzielą go lata świetlne...)

Miałem do czynienia z RDC6442: ploter działa, obsługa sobie radzi...

ale jak przyjdzie do budowy następnego plotera laserowego,
to zastosuję swoje sterowanie ;)


rendejad
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 438
Rejestracja: 25 paź 2011, 09:02
Lokalizacja: Miasteczko

#4

Post napisał: rendejad » 02 sie 2015, 14:56

Nie wydaje mi się żebyś w tym budżecie zmieścił się z maszyną i głowicą do rysowania.
O Zundzie to w ogóle zapomnij, to zamknięty system tylko do maszyn Zund/Europloter.
Cena takiej firmowej głowicy będzie porównywalna z twoim budżetem.
Jest sens stosowania laserów metalowych ale cena jest dość wysoka. Do cięcia 5mm pleksi z rozsądną prędkością to jakieś 50-60W.
Taki na Allegro kosztuje 15-20 tyś.
Raczej będziesz musiał pozostać przy laserach chińskich jak Reci.
Rama tylko stalowa, tu nie ma w ogóle dyskusji.
Aluminiową to można jak kolega triera w garażu robić dla potrzeb amatorsko-hobbystycznych.
Napędy (silniki) zależą od wielu czynników.
Musiałbyś skalkulować ile tego cięcia chcesz robić, z jaką prędkością dany laser będzie ciął materiał itp.
Sterownik im lepszy tym lepiej.
Ten RDC jakoś mnie nie przekonuje, wygląda jakby był do frezarki a do laserów tylko dostosowany.
Wspomniany przez kolegę MPC6525 to nic innego jak stary MPC6515 z dodaną plastikową obudową.
W ogóle seria MPC i program LaserCut trącą już myszką. Od dobrych 10 lat nic nowego.
Nie ma kolorowego wyświetlacza, nie ma obsługi sieci, nie ma aktywnego wyświetlacza, system ciągle tak samo chimeryczny.
Przy sterowniku to patrzyłbym na takie możliwości: rodzaj akceptowanych plików i ewentualne pluginy do Corela i Autocada, kolorowy wyświetlacz pokazujący podgląd pliku a jeszcze lepiej również postęp pracy, możliwość zatrzymania pracy i podjęcia jej dalej, możliwość zmiany parametrów cięcia (grawerowania) bezpośrednio na maszynie bez ponownego przerabiania pliku w kompie i przesyłania do maszyny, możliwość rastrowania zdjęć bezpośrednio w programie a nie w Corelu czy Photoszkopie, ewentualnie też obsługa sieci.
Prowadnice to prowadnice. Są różne rozwiązania ale przeważają prowadnice szynowe.
Tylko pytanie czy potrzebujesz aż taką dokładność rzędu 1/100mm?
Na tkaninie to i tak niezauważalne.
Syldan o ile mnie pamięć nie myli nie produkuje ploterów tylko importuje z Chin.
Tak samo jak Seron, Techsol i 99% innych sprzedawców.
Ostatnio zmieniony 03 sie 2015, 00:29 przez rendejad, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#5

Post napisał: triera » 02 sie 2015, 18:22

Kolega chyba miał na myśli: rama stalowa,
no chyba, że czegoś o aluminium nie wiem ;)

Buduje się m.in. wg. wymagań klienta:
już widzę jak wnosimy skrzynię typowego lasera
po kręconych schodach... ;)


Autor tematu
mchrzano
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 27 lut 2011, 20:46
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: mchrzano » 02 sie 2015, 18:58

kurczę, miałem nadzieję na nieco bardziej ożywioną dyskusję i przede wszystkim więcej konkretnych odpowiedzi :-) ale rozumiem... niedziela, słońce grzeje to i się człowiekowi na forum zagląda nie chce a tym bardziej pisać, mam nadzieję, że jutro pójdzie lepiej; na chwilę obecną to co wynika z wypowiedzi kolegów

1. czy rama takiego urządzenia powinna być wykonana ze stali czy wystarczające są profile aluminiowe?

rama powinna być stalowa

pytanie - skręcana czy spawana? a może nie ma to w ogóle znaczenia w takiej konstrukcji?

2. czy napędy posuwów dla w/w wymagają zastosowania serwonapędów czy wystarczą silniki krokowe?

na razie brak podpowiedzi

3. jaki sterownik będzie odpowiedni? Jeden z producentów z którym dotychczas prowadziłem rozmowę o ewentualnej realizacji zaproponował użycie RDC6442S, czy mam nalegać na użycie innego?

tutaj też niewiele się dowiedziałem, na razie wiem tylko że istnieje inny, "ładniejszy" - MPC6525 ale nie wiem czym się tak na prawdę różni i czy to jest najwłaściwszy wybór; co prawda kolega rendejad napisał cokolwiek więcej ale gdyby był uprzejmy jeszcze podać model, producenta ... ?

4. czy mam nalegać na użycie jakiś konkretnych prowadnic czy zdać się na producenta? Ewentualnie jakich prowadnic unikać?

tutaj wiem tylko że prowadnice to prowadnice, nie wiem czy są lepsze, gorsze, jakich unikać a w które warto inwestować

5. czy zastosowanie tuby Reci S2 jest odpowiednim wyborem? Czy ma sens stosowanie tuby metalowej i czy w ogóle w założonym budżecie jest szansa na zastosowanie takowej?

wychodzi na to, ze nie stać mnie na inne niż szklane chińczyki, ok, rozumiem - czy Reci to właściwy wybór? szukać innych?

6. czy możliwe jest nabycie głowicy do rysowania/znaczenia pisakiem? Widziałem coś takiego tutaj: http://www.zund.pl/modul/mm ale obawiam się że cena może być zabójcza o ile w ogóle nabycie tego narzędzia jako osobnego produktu jest możliwe.

na zunda nie mam co liczyć, nie ta półka, czy ktoś może w takim razie polecić inne, gotowe rozwiązanie?


Nnowyy
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 88
Rejestracja: 27 mar 2014, 14:42
Lokalizacja: z Polski jeszcze

#7

Post napisał: Nnowyy » 03 sie 2015, 00:44

mchrzano pisze:wychodzi na to, ze nie stać mnie na inne niż szklane chińczyki
A właściwie to czemu nie?
Jeśli taki amerykański laser kosztuje 15tyś. jak tu pisano to zostaje ci 30tyś. na maszynę.
To nie tak mało. Chyba, że masz jakieś jeszcze zachciewajki jak stół do przewijania materiału czy coś innego.


Autor tematu
mchrzano
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 27 lut 2011, 20:46
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: mchrzano » 03 sie 2015, 09:02

Nnowyy pisze:
mchrzano pisze:wychodzi na to, ze nie stać mnie na inne niż szklane chińczyki
A właściwie to czemu nie?
Jeśli taki amerykański laser kosztuje 15tyś. jak tu pisano to zostaje ci 30tyś. na maszynę.
To nie tak mało. Chyba, że masz jakieś jeszcze zachciewajki jak stół do przewijania materiału czy coś innego.
a może mnie ktoś uświadomić czym różni się szklany od metalowego? Jaka jest różnica w użytkowaniu? Jest dokładniejszy, szybszy, trwalszy?


rendejad
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 438
Rejestracja: 25 paź 2011, 09:02
Lokalizacja: Miasteczko

#9

Post napisał: rendejad » 03 sie 2015, 09:48

mchrzano pisze:a może mnie ktoś uświadomić czym różni się szklany od metalowego? Jaka jest różnica w użytkowaniu? Jest dokładniejszy, szybszy, trwalszy?
Właściwie wszystkim. Metalowe pracują na innej zasadzie niż szklane.
Szklane są zasilane prądem stałym (DC) o wysokim napięciu powyżej 25kV a metalowe falą o napięciu kilkudziesięciu volt i częstotliwości kilkudziesięciu kHz (RF-radio frequecy).
Dla użytkownika lasery metalowe są lepsze pod każdym względem tyle, że droższe. Wszystkie liczące się firmy jak Epilog, Trodat, Zund, GCC, Universal, Europloter używają laserów metalowych.
Korzyści: wytrzymałość -wiele tysięcy godzin pracy, nieosiągalna dla szklanych, powtarzalność -szklane mają mniej stabilne parametry pracy, mniejsza plamka i spolaryzowany promień czyli skuteczniejsze oddziaływanie na materiał, praca impulsowa a nie ciągła - też większa skuteczność. Możliwość regeneracji - szklane są jednorazowe.
Ja próbowałem z aluminium anodowanym (nie mylić z aluminium lakierowanym) i laser szklany 80W nawet nie zostawił śladu a metalowy 30W pięknie zdejmował powłokę.
No i na koniec napięcie pracy. Jakby nie było kilkadziesiąt tysięcy volt to nie zabawka, zawsze jest jakieś ryzyko. Masa się upitoli, ktoś gdzieś wsadzi łapy i może być nieprzyjemnie a kilkadziesiąt volt krzywdy nie zrobi.


Autor tematu
mchrzano
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 27 lut 2011, 20:46
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: mchrzano » 03 sie 2015, 12:37

rendejad pisze:
mchrzano pisze:a może mnie ktoś uświadomić czym różni się szklany od metalowego? Jaka jest różnica w użytkowaniu? Jest dokładniejszy, szybszy, trwalszy?
Ja próbowałem z aluminium anodowanym (nie mylić z aluminium lakierowanym) i laser szklany 80W nawet nie zostawił śladu a metalowy 30W pięknie zdejmował powłokę.
czy mogę rozumieć że mniejsza moc metalowego odpowiada większej dla szklanego? Mogę kupić 30W metalowy zamiast 80W szklany i efekt będzie taki sam lub lepszy ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”