Problem z laserem co2 przesunięcie na osi Y

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

powgreg
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 112
Rejestracja: 25 paź 2005, 23:21
Lokalizacja: RzeszĂłw

#51

Post napisał: powgreg » 15 gru 2016, 00:34

Espera pisze:Kąt prosty po ustawieniu jest. Później się kosi.
Swoją drogą sytuacja jest tak dziwna, że nijak nie potrafię tego wyjaśnić a głupi w mechanice nie jestem.
Doszedłeś w końcu na czym się kosi... mam na myśli nie przyczynę koszenia ale co się konkretnie przestawia w maszynie test z kreską bo to może naprowadzi na przyczynę.

To są dwa wózki spięte paskiem więc musi przestawić się zębatka albo przeskoczyć pasek a może ukręca się ośka między zębatkami :mrgreen:

Możesz też zamienić paski miejscami i zobaczyć czy koszenie zmieni stronę.

Ja kiedyś kupiłem stare cnc do przeróbki które kosiło bramę serwis stwierdził uszkodzenie napędów zarzuciłem nowe sterowanie a usterka została :shock: okazało się że był pęknięty miejscowo kord paska i większe obciążenie powodowała zmianę podziałki nie trafienie zębów i przeskok paska....



Tagi:


Espera
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 12 gru 2016, 14:39
Lokalizacja: Skierniewice

#52

Post napisał: Espera » 15 gru 2016, 09:57

Możesz też zamienić paski miejscami i zobaczyć czy koszenie zmieni stronę.

okazało się że był pęknięty miejscowo kord paska i większe obciążenie powodowała zmianę podziałki nie trafienie zębów i przeskok paska....
O tym nie pomyślałem.
Teraz za bardzo nie mam czasu ale myślę, że najpóźniej w święta sprawdzę paski. Oby to było tylko to.


jarbia
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 371
Rejestracja: 22 sie 2012, 13:21
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#53

Post napisał: jarbia » 15 gru 2016, 11:09

O tym,że przyczyną może być pasek już pisaliśmy
''.......To też można sprawdzić zaznaczając pisakiem kreskę na pasku i kole pasowym . ...."
Jak po skończonej pracy znaki się nie zgadzają (chociaż może przeskakiwać w obie strony i czasami się poprawnie ustawić ) to pasek wcześniej przeskakuje i wszystko byłoby jasne.
Ale wszyscy myśleliśmy ,że to sprawdziłeś i pasek w czasie pracy nie przeskakuje.
pozdr.


Espera
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 12 gru 2016, 14:39
Lokalizacja: Skierniewice

#54

Post napisał: Espera » 15 gru 2016, 11:29

Sprawdzałem ale myślę o pękniętym kordzie. Może faktycznie coś w tym jest.


Espera
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 12 gru 2016, 14:39
Lokalizacja: Skierniewice

#55

Post napisał: Espera » 27 gru 2016, 10:31

Były święta, był czas.
Co dwie głowy to nie jeden półgłówek. :mrgreen:
Nie wiedziałem, że choć to logiczne, że jest coś takiego jak naciąg pasków prowadzących bramę. Znaleźliśmy to. Wpierw zdjęliśmy paski. Niby wyglądają normalnie.
Założyliśmy i stała się rzecz dziwna. Otóż brama zaczęła się "kosić" prawą stroną. Problem polegał na tym, że zwiększyłem naciąg. Lekki ruch naciągiem i znów lewa strona zaczęła się "kosić".
Dochodzę do wniosku, że coś musi być z paskami. Inaczej tego nie widzę.
Poza tym gdy położyłem dłoń na bramie i przesuwałem ją w górę lub w dół dało się odczuć lekkie szarpanie idealnie co jeden obrót wałka napędzającego paski. Nie na całej długości ale jednak. Sądzę, że coś jednak z tymi paskami być musi.
Czy ktoś się orientuje jakie mogą być koszty pasków?


jarbia
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 371
Rejestracja: 22 sie 2012, 13:21
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#56

Post napisał: jarbia » 27 gru 2016, 12:00

Jak to jest takie wrażliwe na lekkie podciąganie pasków to musi być jeszcze coś dodatkowo np . zużyte wózki albo jednak niestabilna i krzywa konstrukcja .

pozdr.


rendejad
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 438
Rejestracja: 25 paź 2011, 09:02
Lokalizacja: Miasteczko

#57

Post napisał: rendejad » 27 gru 2016, 12:54

U sponsora kupisz paski. Broń boże nie kupuj w Megadyne. Znajomy kupił zbrojony stalowym kordem i po tygodniu pasek rwał się w rękach.
Ale wcześniej dobrze sprawdź zębatki czy coś nie wpadło między zęby na czym pasek może się "pośliznąć".


grzegorz1965
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2007, 14:31
Lokalizacja: Sosnowiec

#58

Post napisał: grzegorz1965 » 31 gru 2016, 22:43

Jeżeli co obrót wału czujesz szarpanie i w twoim laserze wałek napedzany jest od silnika dodatkową przekładnią to sprawdź czy kółko pasowe nie obciera o obudowę łozyska wału lub o inna część.
U mnie coś takiego wystąpiło.


Espera
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 12 gru 2016, 14:39
Lokalizacja: Skierniewice

#59

Post napisał: Espera » 24 sty 2017, 14:46

Nie piałem nic dość długo bo nie miałem czasu się zająć tematem.
Wczoraj się zawziąłem i usiadłem do lasera.
Po długich przemyśleniach i waszych spostrzeżeniach wziąłem się paski zębate sterujące bramą.
Wymontowałem i lewy i prawy. Wyszorowałem je w ciepłej wodzie, przeczyściłem koła zębate paska, zmontowałem i problem się skończył.
W prawym pasku "wprasowana" była nitka a koła zębate były trochę brudne.
Wystarczyło to by pasek przeskakiwał i automatycznie kosił bramę.
Co mi to nerwów zepsuło to nie powiem. Ważne, że problem ustąpił.
Dziękuję wam za pomoc.
Właściwie wszystko jest już ok. Jednakże zostają dwa problemy.
Nie do końca mam pewność co do wykalibrowania promienia lasera po wymianie tuby. Ma ktoś listę jak krok po kroku kalibrować po wymianie tuby? Chcę mieć 100% pewności, że wszystko jest OK.
Druga sprawa to focus.
Jakiś czas temu przestał mi pracować.
Wyglądało to tak, że podczas pracy lasera przestał przesuwać bramę. Po odpięciu focusa wszystko ruszyło. Skontaktowałem się z serwisem i właśnie to zalecili. Mówili także, że najczęstszą przyczyną są kabelki.
Niestety kolory były pomieszane i do dziś nie potrafię dojść który kabel gdzie powinien być podpięty pod sterowanie (płytkę drukowaną).
Oczywiście nie ma problemu, bo steruję wysokością stołu, ale jeśli już focus jest to czemu z niego nie korzystać.
Ma ktoś schemat połączeń?
Będę wdzięczny za pomoc.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”