Wycinanie otworów laserem

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Wycinanie otworów laserem

#1

Post napisał: kubus838 » 23 sty 2015, 15:39

Witam
Czy może ktoś mi powiedzieć czy laserem można wyciąć otwory o średnicy 3,1mm w aluminium o grubości 3mm? Chodzi o to czy po wycince te otwory będą zniekształcone tzn będą owalne, ponadtapiane, nierówne krawędzie. Do tego aluminium muszę przykręcić łożyska wzdłużne w blokach i wiadomo, że jeżeli otwory będą żle wycięte(krzywo) to po zamontowaniu łożyska będą się "zaciskały" na prowadnicach.

robert



Tagi:


Szkolenia.Laser
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 01 sty 2015, 20:23
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: Szkolenia.Laser » 23 sty 2015, 16:39

Witam
Oczywiście że można wykonać otwór 3,1 na materiale 3mm z tolerancją nawet do 0,05mm. Pytanie na jakiej maszynie i jakie aluminium.
Oferuje szkolenie z obsługi i programowania maszyn Trumpf i Adige.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#3

Post napisał: dance1 » 23 sty 2015, 18:28

lata temu gdy jeszcze do parku maszynowego dostępu nie miałem zamawiałem tylko "punktowanie" na laserze i sobie wierciłem, jak bym se tolerancję 0,05 wymyślił to bym czekał w nieskończoność i pewnie kilkukrotnie więcej zapłacił. Nie wiem jak teraz na usługach w Pl.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#4

Post napisał: kubus838 » 23 sty 2015, 18:43

Panowie więc ja potrzebuje wyciąć w płytce aluminiowej kwadrat o boku 22cm z 16 otworami 3,1 milimatra. Grubość płytki od 3 do 5 milimetrów Jeżeli ktoś jest w stanie wyciąć to proszę napisać wtedy prześle plik dxf. Oczywiście materiału nie mam więc pewnie do ceny trzeba doliczyć koszt materiału no i przesyłki.

Dzisiaj dowiedziałem się, że laserem takich otworów wyciąć się nie da i zleceniobiorca powiedział, że otwory dowierci na wiertarce. A z racji tego, że do tej płytki musze dokręcić łożyska wzdłużne to wątpie aby on to prosto wywierci i wtedy zaczną się schody i kombinacje

Dlatego jeśli ktoś może mi to wyciąć to niech napisze wtedy ja wyśle plik i dogadamy się co do ceny.

robert

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#5

Post napisał: Zienek » 23 sty 2015, 20:33

Słyszałem o takiej zasadzie, że przy paleniu laserem otwór nie może mieć średnicy mniejszej niż 0.8 grubości materiału.


Szkolenia.Laser
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 01 sty 2015, 20:23
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: Szkolenia.Laser » 23 sty 2015, 21:11

Zienek pisze:Słyszałem o takiej zasadzie, że przy paleniu laserem otwór nie może mieć średnicy mniejszej niż 0.8 grubości materiału.
Zasady są po to żeby je łamać. Blacha czarna 20 mm otwory 6 mm tolerancja 0.1 na 5kw żaden problem.
Oferuje szkolenie z obsługi i programowania maszyn Trumpf i Adige.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#7

Post napisał: dance1 » 23 sty 2015, 22:06

kubus wiertarkę nie dziś wymyślono, każdy ogarnięty z odpowiednim sprzętem zrobi to bez problemu, z ręki chyba nikt nie zamierza wiercić.
Widzę że Szkolenia.Laser nie ma problemów to mu wyślij rysunki, może kolega taką blaszkę przecież to tylko 22cm testowo wytnie (przy okazji) a Ty za przesyłkę zapłacisz, lub w jakieś promocyjnej cenie.
Na frezarce tego nie powiercisz? przecież to tylko 16 otworów, nie wiem, rysunku nie widziałem tak tylko zapytuje.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#8

Post napisał: kubus838 » 23 sty 2015, 23:28

Ja wiem do czego służy wiertarka ale wiertarką się tego nie da zrobić prosto. Wiercenie dziur 3,1mm napewno nie wyjdzie idealnie prostopadle do płaszczyzny chociażby przez ugięcie wiertła ja musze przykręcić łożyska wzdłużne w blokach i co mam to poźniej naciągać przeginać aż łożysko "zejdzie" z osi i zacznie się blokować na prowadnicy. Dlatego stwierdziłem, że najbardziej dokładne będzie wycięcie laserem. A tu koleś mi mówi, że nie da rady bo powierzchnie wewnętrzne tych otworów bedą uszkodzone - szkoda, że dzisiaj to powiedział a nie trzy dni wcześniej. Dlatego pytam tu na forum czy jest możliwość wycięcią jednej sztuki takie blachy z aluminium. Fakt taka blacha to kwadrat o boku 22 centymetry i grubości 3-5mm tylko jest około 16 otworów takich małych. Pytałem ogólnie ale kolega Szkolenia.Laser musi najpierw się zgodzić - a jak się nie odzywa to przecież go nie zmusze.

Na frezarce to zrobie bez kłopotów tyle tylko, że frezarke do frezowania aluminium(podłączone chłodzenie) bedę miał wolną dopiero pod koniec lutego a nie ukrywam, że ta blacha przydałaby się troche szybciej.

robert

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#9

Post napisał: triera » 24 sty 2015, 01:13

Jeśli wiercenie będzie przeprowadzone prawidłowo
- muszą być prostopadłe.

No chyba że z ręki.

Do aluminium stosuję zwykle IRWIN TURBOMAX
z końcówką samocentrującą (dostępne np. w Leroy Merlin)
lub inne tzw. kobaltowe.


Grawer.Gift
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 534
Rejestracja: 31 mar 2012, 13:27
Lokalizacja: wawa

#10

Post napisał: Grawer.Gift » 24 sty 2015, 09:48

Jeśli otwór ma mieć wymiar 3,1 mm pod śrubę 3mm ( jak się domyślam ) to i tak o dokładności ( równoległości ) prowadnic będzie decydować nie tolerancja otworu czy to 0,05 mm czy nawet w 0,001 ALE właśnie ten luz 0,1 mm .
Bo dokładność montażu będzie miała wpływ większy niż dokładność średnicy otworu.

Spokojnie wiec można zrobić otwory w dowolny sposób z dowolna wręcz tolerancją bo przy 2 prowadnicach i tak luz otwór - śruba będzie odgrywał kluczowe znaczenie i to luz na obu łożyskach , co w skrajnym przypadku może powodować odchyłkę nawet o 0,2 mm.
jakie znaczenie będzie wiec miał jedna setka tolerancji otworu ?

Przy odpowiednim nakładzie czasu , sił i środków można wykonać otwory mocujące łożysko nawet na ,,zero" a i tak czy prowadnice będą równoległe czy nie to ten luz i tak konieczny do wsadzenia śruby w otwór zadecyduje o równoległości .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”