Corellaser - czy ktoś zna i używa ??

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
KSCar
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 35
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:43
Lokalizacja: Slask

Corellaser - czy ktoś zna i używa ??

#1

Post napisał: KSCar » 17 lis 2014, 02:39

Jestem w posiadaniu plotera z takim (Corellaser) oprogramowaniem (wtyczka do Corel Draw).
Mam kilka problemów z jego obsługą i chciałbym zapytać czy mogę liczyć na pomoc w kilku kwestiach. Pozwoliłem sobie założyć ten wątek bo nie znalazłem nigdzie interesujących mnie informacji na temat tego oprogramowania.
Proszę więc o odpowiedź jeśli ktoś używa tego oprogramowania.



Tagi:


Autor tematu
KSCar
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 35
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:43
Lokalizacja: Slask

#2

Post napisał: KSCar » 18 lis 2014, 11:50

Naprawdę ? Nikt nie ma i nie używa ?
Spróbuję więc zapytać bardziej szczegółowo.
Jak ustawić optymalnie parametr "Speed Ratio" ? Jak się dowiedzieć i jakich prób dokonać by poznać właściwą wartość tego parametru ???
Jest to procentowa wartość tolerancji/zakresu ustawionej prędkości pracy.
Przykład: Jeśli ustawi się prędkość cięcia np. na 40mm/s i "Speed Ratio" na 80% to maszynka będzie ciąć w zakresie od 32 do 40mm/s. 32 dla mocno skomplikowanych krzywych i 40 mm/s np. dla prostej linii wzdłuż osi X. Będzie tą prędkość zmieniać w tym zakresie sama, dynamicznie w zależności od krzywej po jakiej porusza się głowica lasera. Właściwe ustawienie tego parametru znacznie poprawia kulturę pracy mechaniki i w efekcie precyzję wykonanej pracy. Wiem też że optymalne ustawienie ma się mieścić w zakresie 75 - 90%. Jak więc dowiedzieć się jakie ustawienie jest optymalne, lub jakich prób dokonać by móc to określić ??
Takich "problematycznych" ustawień w tym sofcie jest kilka.
Będę bardzo wdzięczny za wskazówki w tym zakresie.


4Mic
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 21 lis 2014, 23:43
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

#3

Post napisał: 4Mic » 21 lis 2014, 23:47

Witam
Miałem ten program w swojej maszynie. Ale tak mnie drażnił, że wymieniłem całe sterowanie na AWC608. Mam do tego programu spolszczenie. Sam je pisałem, więc nie jest w 100% dokończone. Mogę je podesłać na email jeśli chcesz. Co do konfiguracji tego programu, to jest bardzo uboga.


Autor tematu
KSCar
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 35
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:43
Lokalizacja: Slask

#4

Post napisał: KSCar » 22 lis 2014, 02:46

Więc jeśli masz jakieś własne tłumaczenie to poproszę, chętnie popatrzę: [email protected]
Konfiguracja UBOGA ???? Ciekaw jestem bardzo z jakiego powodu tak napisałeś i czego mu Twoim zdaniem brakuje ?

[ Dodano: 2014-11-22, 21:03 ]
Dzięki. Pliki *.ini dotarły, ale nie o to mi chodziło. Ja akurat nie lubię spolszczeń. Szczególnie tego typu softów. Chodziło mi o dokładny, szczegółowy i z przykładami opis poszczególnych funkcji, konfiguracji i ustawień programu.
Opisałem to wyżej z przytoczeniem przykładu włącznie.
Taka instrukcja istnieje i ją mam, ale tylko po Chińsku, więc jak dla mnie kłopot. Translatory sobie z tym nie radzą. Sporo można się wprawdzie po zabawie np. z "Google translator" domyślić, ale nie wszystko jest jasne i pozostaje wiele wątpliwości. Szczególnie jeśli się ma, niewielkie doświadczenie z ploterami laserowymi.
Jako ciekawostka: Instrukcja to 50 stron dokumentu pdf (nie w pełni edytowalnego) i za jego profesjonalne tłumaczenie zaśpiewano mi 8 do 10 000 PLN!. Chora kwota, ale i konkurencja tłumaczy niewielka (cała maszynka to było 20% tej kwoty z cłem, vatem i przesyłką). Tłumaczy z Chińskiego nie ma jednak na "każdym rogu" jak np. z angielskiego, więc i ceny z kosmosu.

Ponadto bardzo mnie interesuje co takiego wyjątkowego (poza wyświetlaczem LCD z "wodotryskami") jest w AWC608 w porównaniu do sterownika z Corellaser i LaserDRW, że warto wydać ok. 400 USD na modernizację maszynki ?
Chętnie bym o tym przeczytał, jeśli zechcesz się podzielić tymi informacjami.
Czy nie było czasem tak, że Cię drażnił ze względu na brak szczegółowego opisu ustawień i choćby agielsko-języcznej instrukcji właśnie ??


4Mic
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 21 lis 2014, 23:43
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

#5

Post napisał: 4Mic » 22 lis 2014, 22:08

Różnice między tymi sterownikami, na korzyść AWC608 z programem LaserCAD 7.13 (też go spolszczyłem)
1. Możliwość definiowania różnej mocy lasera dla konkretnego elementu w pliku.
2. W jednym pliku wysłanym do maszyny można grawerować i wycinać.
3. Dla wycinania można ustalić moc w rogach (tam wolniej się wycina, więc moć powinna być mniejsza)
4. Profilowana prędkość dla otworów (można ją zdefiniować dla wybranej średnicy)
5. Możliwość grawerowania ze "zboczem", różna moc lasera dla wierzchołka i dołu (przy pieczątkach bardzo ważna)
6. Możliwość ustawienia prędkości pracy, przestawczej, bazowania
7. Możliwość ustawienia przyspieszenia dla prędkości pracy, przestawczej
8. Auto fokus, zrobiłem u siebie i ładnie działa
9. Ustawianie wartości impulsów dla silnika krokowego, można ładnie skalibrować odległości
10. Możliwość zaprogramowania krańcówek, ich praca zwarta lub rozwarta
11. Możliwość zmiany kierunku osi: X,Y,U,Z
12. program wysłany do sterownika jest w jego pamięci, może pracować bez komputera (można wysłać wiele takich plików do pamięci)
13. Możliwość podłaczenia pamięci USB z plikami roboczymi jak i z konfiguracyjnymi
14. Łączność z komputerem poprzez USB jak i sieć LAN
I jeszcze inne, o których teraz nie pamiętam.


Obrazek

Obrazek


Autor tematu
KSCar
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 35
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:43
Lokalizacja: Slask

#6

Post napisał: KSCar » 22 lis 2014, 23:02

Mnie to nie przekonuje do zasadności inwestycji za 400USD. Szczególnie że maszynka jest amatorska i nie robię pieczątek.
1 - jak ktoś zna choć trochę Corela i używa to i Corellaser do tego wystarczy a zaleta jest taka, że nie trzeba nic importować, eksportować itd.
2 - dla mnie niepotrzebna funkcja. Kwestia 2 klików myszką i po sprawie
3 - Corellaser też to ma
4 - z tym też można sobie poradzić bez LaserCAD
5 - tego nie rozumiem, ale nie robię pieczątek więc mi to nie jest potrzebne
6 i 7 W Corellaser też (tyle że właśnie instrukcja jest potrzebna) tam to opisano ale po Chińsku.
8 - może i przydatne, ale jak dla mnie nie warte 400 USD
9 - też nie rozumiem ale moja wiedza jest uboga
10 - to chyba jest potrzebne raz, producentowi jak składa maszynkę.
11 - w Corellaser też jest
12 - dla mnie zupełnie nie potrzebne choć Corellaser też może przyjąć kilka zadań do realizacji
13 - też dla mnie nie potrzebne
14 - czyli tak jak Corellaser poza siecią, ale ilu jest takich którzy używają plotera jak drukarki sieciowej ???
Jednym słowem wymieniłeś (zacytowałeś) większość funkcji jaka jest opisana w specyfikacji bez porównywania możliwości tych softów i sterowników a tego byłem ciekaw. Jak dla mnie porównanie do możliwości Corellaser i LaserCAD oraz sterowników wypada słabo w stosunku do kosztu i moim zdaniem nie jest warte inwestycji. Szczególnie że to 80% ceny całej maszynki. Uważam, że jak już, to bardziej uzasadnione jest poprawienie mechaniki takiego ploterka jak mój, niż wymiana softu i sterownika. Ja nie prowadzę firmy reklamowej, nie robię pieczątek, ani żadnej seryjnej produkcji by taki wydatek miał dla mnie jakiekolwiek uzasadnienie. Tym bardziej że szału i większych różnic między tymi softami i sterownikami nie dostrzegam. No ale to moja opinia. Dzięki jednak za odpowiedź. Problem jednak opisu softu i instrukcji do sterownika, które mam, jak był tak jest. Może jednak ktoś się znajdzie by mi pomóc zrozumieniu kilku funkcji i ustawień.
Przykładowe pytanie:
Po co zmiana kierunku grawerowania z osi X na oś Y ?? Kiedy się to stosuje ?


4Mic
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 21 lis 2014, 23:43
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

#7

Post napisał: 4Mic » 22 lis 2014, 23:17

Zmiana kierunku osi ma znaczenie jak chcesz ustawić sobie punkt zerowy osi w dowolnym rogu maszyny. Co do mocy to w Corelu każdy element może mieć inny kolor, a kolor to moc lasera lub cięcie albo grawerowanie. Program LaserCAd też ma nakładkę na Corela i bezpośrednio eksportuję się do niego. Co do krańcówek to nie dopisałem, że można mieć dwie na oś, z przodu i z tyłu. Ja za sterownik i wysyłkę DHL z Chin dałem 300$.
Jako że miałem oba sterownik, mogę z czystym sumieniem napisać, że AWC608 jest o wiele lepszy od tamtego.
Co do twojej wypowiedzi, nic nie cytowałem. To są moje spostrzeżenia i funkcje których używam.


Autor tematu
KSCar
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 35
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:43
Lokalizacja: Slask

#8

Post napisał: KSCar » 23 lis 2014, 01:41

Rozumiem. Temat wątku jednak pozostaje bo nie zamierzam zmieniać ani softu ani sterownika. Wolę wydać podobną kwotę na modernizację (w zasadzie budowę od podstaw) mechaniki.


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#9

Post napisał: bh91 » 23 lis 2014, 02:02

Skoro używasz lasera hobbistycznie amatorsko to nie ma sensu wymieniać elektroniki ani tym bardziej mechaniki. Używaj go takim jaki jest. Porób testy, zapisz parametry w zeszycie (ja tak robie) i tego sie trzymaj.

Kolega 4mic podał Ci pozycje które sprawiają, że obsługa jest mniej uciążliwa = szybsza. Przy korzystaniu w celach zaobkowych laser ma pracować a nie sprawiać problemy z obsługą. W takim przypadku inwestycja - 300-400 $ to znikomy wydatek. Kwestia kto ile ma czasu na "zabawę" :wink:
Jest robota - jest pinonc :wink:


Autor tematu
KSCar
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 35
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:43
Lokalizacja: Slask

#10

Post napisał: KSCar » 23 lis 2014, 12:09

Nie do końca jest jak napisałeś bo mimo że to czysto amatorka maszynka, to na precyzji zależy mi bardzo. Beż wymiany mechaniki to niemożliwe z powodu luzów po kilka mm w każdą stronę. Wymiana mocowań lusterek i głowicy, prowadnic jest niezbędna moim zdaniem. Ponadto metoda prób i błędów wszystkiego nie załatwi bez dobrej znajomości softu. Problem tematu wątku więc zostaje.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”