Wycinarka laserowa PLATINO FIBER, BHP pytanie

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
martaaa8
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:06
Lokalizacja: Białystok

Wycinarka laserowa PLATINO FIBER, BHP pytanie

#1

Post napisał: martaaa8 » 03 lis 2014, 18:15

Witam, mam nadzieję, że się nie powtarzam.
Piszę pracę na temat wycinarki laserowej firmy PLATINO Fiber i zatrzymałam się na rozdziale obejmującym czynniki zagrożeń na stanowisku operatora takiego lasera.
Przychodzi mi do głowy na pewno hałas na hali, zaostrzone blachy, które należy ułożyć na stole lasera.
Proszę o pomoc jeśli ktoś ma jakieś konkretne rady i informacje na ten temat, a w zasadzie wszystkie informacje, które mogłyby mi się przydać na temat wycinarek laserowych.
Z góry dziękuję za pomoc. :)



Tagi:

Awatar użytkownika

slashdot
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 83
Rejestracja: 08 lip 2010, 13:40
Lokalizacja: Polska

Re: Wycinarka laserowa PLATINO FIBER, BHP pytanie

#2

Post napisał: slashdot » 03 lis 2014, 20:14

Nie ma znaczenia czy piszesz pracę o wycinarce Platino Fiber czy o wycinarce firmy Bystronic, Amada czy Kimla - czynniki zagrożenia na stanowisku operatora dla takich maszyn są praktycznie takie same. Przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi wycinarki laserowej ze światłowodowym źródłem laserowym. Tam jest wszystko bardzo dokładnie opisane. Pisanie o zaostrzonych blachach i hałasie na hali nie ma wiele wspólnego z tematem zagrożeń na stanowisku operatora takiej wycinarki.


Szkolenia.Laser
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 01 sty 2015, 20:23
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: Szkolenia.Laser » 03 sty 2015, 12:50

Hmm a promieniowanie bezpośrednie i pośrednie, spaliny ktore mogą wydobywać się z maszyny, wysoka temperatura, opary pękniętych soczewek, i wszelkie zagrożenia mechaniczne, Fiberki są bardzo szybkie i mogą zrobić duże kuku.
Oferuje szkolenie z obsługi i programowania maszyn Trumpf i Adige.


waldemas1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 230
Rejestracja: 21 maja 2008, 23:20
Lokalizacja: mazur

#4

Post napisał: waldemas1 » 03 sty 2015, 13:13

Opary z soczewek z fibera? Nic o tym nie ma :).
Nie martw się że jest źle , zawsze może być gorzej ... .


Szkolenia.Laser
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 01 sty 2015, 20:23
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: Szkolenia.Laser » 03 sty 2015, 13:16

waldemas1 pisze:Opary z soczewek z fibera? Nic o tym nie ma :).
O fakt mój błąd. Zgadza się w w Fiberze operator nawet nie ma dostępu do soczewki ale problem pojawia się na CO2.
Oferuje szkolenie z obsługi i programowania maszyn Trumpf i Adige.

Awatar użytkownika

slashdot
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 83
Rejestracja: 08 lip 2010, 13:40
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: slashdot » 03 sty 2015, 18:03

Mylisz się kolego Szkolenia.Laser. Nie wszystkie wycinarki wyposaża się w głowice Precitec, HIGHYAG czy takie gdzie dostęp jest tylko do szkła zabezpieczającego. W niektórych wycinarkach laserowych fiber, szczególnie tych starszych, operator ma dostęp do soczewki i musi ją czyścic, sprawdzać i może wymieniać ją samodzielnie, podobnie jak w laserach CO2.


Autor tematu
martaaa8
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:06
Lokalizacja: Białystok

#7

Post napisał: martaaa8 » 10 sty 2015, 14:29

Operator mi powiedział, że laser ten często ma awarie z powodu niekontrolowanego wycieku gazów.
Czy operator takiego lasera ma bezpośredni kontakt z tymi gazami i czy w znaczący sposób mogą one zaszkodzić?

Awatar użytkownika

slashdot
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 83
Rejestracja: 08 lip 2010, 13:40
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: slashdot » 10 sty 2015, 20:04

Gazy techniczne używane podczas cięcia to tlen i azot, więc nie są toksyczne. Nieszczelność instalacji doprowadzającej gazy może być przyczyną problemów np. pożaru w przypadku cięcia z tlenem. Całość należy okresowo sprawdzać i kontrolować na bieżąco zużycie gazów technicznych.


Autor tematu
martaaa8
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:06
Lokalizacja: Białystok

#9

Post napisał: martaaa8 » 19 sty 2015, 15:56

Muszę zaproponować jakieś usprawnienie na stanowisku operatora wycinarki.

Skoro często zdarzają się pożary to pomyślałam o czujce, która będzie informowała o wydobyciu się gazów lub aby ograniczyć do minimum kontakt operatora z blachą o pneumatycznym podajniku do blach zsynchronizowanym z magazynem blach. Czy ktoś miał do czynienia z takimi rzeczami i chciałby się podzielić informacjami?


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#10

Post napisał: lolo2 » 21 sty 2015, 19:14

Najprostsza wersja to:





Lub FMS Mazaka

Lub systemy automatyzacji blach bystronik
http://www.bystronic.pl/pl-pl/produkty/ ... yTrans.php


Najgorsze zagrożenia związane z laserem Fiber to.

Ryzyko stłuczenia szyby i wydostanie się (odbicie) wiązki z lasera poza przestrzeń roboczą maszyny - zagrożenie - ślepota.
Ryzyko dotknięcia gorących przedmiotów np. podczas prób palenia - zagrożenie poparzenie.
Ryzyko skaleczenia się o ostre krawędzie tychże elementów - wymagane rękawice
Ryzyko upuszczenia detalu na stopę podczas zdejmowania elementów ze stołu szczególnie detali wielkogabarytowych oraz ciężkich.
Ryzyko skaleczenia osób trzecich przebywających w otoczeniu stanowiska rozładunku blach z lasera. Np podczas ściągania wielkogabarytowych elementów.
Ryzyko zmiażdżenia/przyciśnięcia operatora lub jego kończyn podczas załadunku palety blach na stół wypalarki laserowej. (załadunek blachy za pomocą widłaka, suwnicy itp)
Ryzyko wdychania szkodliwych oparów i dymów powstających podczas wypalania blachy, (błędna instalacja odciągowa, zły materiał blachy)
Ryzyko zapalenia się instalacji elektrycznej maszyny
Ryzyko rozszczelnienia się układu doprowadzenia gazów podciśnieniem azotu oraz tlenu. Wysokie ciśnienie gazu do 20barów.
Ryzyko pożaru w asyście tlenu z rozszczelnionej instalacji
Ryzyko poślizgnięcia się na drobnych wypalonych elementach leżących na ziemi
Ryzyko wystąpienia uczuleń podczas pracy z oliwionymi arkuszami blach

Ryzyko związane złym doborem prawidłowej ergonomiczności na stanowisku operatora:
-ryzyko uszkodzenia wzroku po długoletnim obsługiwaniu pulpitu znajdującego się przy laserze
-wymuszona pozycja stojąca podczas obsługi maszyny
-wymuszona pozycja stojąca pochylona podczas rozładunku blach ze stołu, obciążenie kręgosłupa
-wymuszona pozycja przykucania podczas czyszczenia konwojera/lub szuflad z drobnych elementów znajdujących się pod rusztem lasera
- ryzyko złego oświetlenia na stanowisku pracy: nierównomierne oświetlenie wokół pulpitu oraz miejscu załadunku i rozładunku blach
-wymuszone użycie znacznej siły podczas wyciągania wypalonych elementów przy źle wypalonych mikrozłączach



W sumie tak sobie rozważam poszczególne ryzyka to wychodzi że stanowisko przy laserze to chyba jedno z najbezpieczniejszych :)


Ot, tak co mi przyszło do głowy podczas pracy przy wycinarce laserowej :P Sam skończyłem w zeszłym roku uprawnienia na BHP.
Polecam zrobić uprawnienia P.poż. lepiej płatne i większe zapotrzebowanie (w tym roku moja firma zapłaciła za instrukcje p.poż ponad 50tysi za same papierki a odbioru dalej ni ma), a najlepiej uprawnienia do kontroli węży do transportowania cieczy łatwopalnych, np. kontroli węży na stacjach paliw. Podobno nieziemska kasa. xD

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”