Witam forumowiczów
Na wstępie, wielkie dzięki, jestem cichym obserwatorem od dłuższego czasu i to forum to kopalnia wiedzy.
Opiszę dotychczasowe doświadczenia, żeby czytającemu nakreślić co absolutnie nie może się zdarzyć w przyszłym ploterze i jakie jest absolutne minimum jakości, której szukam.
Posiadamy w firmie małego "chińczyka" firmy żadnej o polu roboczym 40x40, 50w, kosztował około 6 000. Jak można się domyśleć - droga przez mękę - podstawa stołu nie trzyma poziomu, stół nie trzyma poziomu w inny sposób niż jego podstawa, prowadnice nie trzymają poziomu i nie są pod kątem 90 stopni, głowica nie jest pod kątem 90 stopni do stołu, więc cięcie wychodziło pod kątem itd. itp. W wielkich trudach (posiłkując się w większości tym forum) udało się doprowadzić "cacko" do używalności - jesteśmy w stanie ciąć 3 mm plexi/sklejkę w szybkościach kilkunastu mm/s bez przekraczania 36% mocy dla plexi i 18 % dla sklejki, szybkość graweru z zachowaniem szczegółów dociągnęliśmy do 350 mm/s. Przy szybkości cięcia/graweru wektorowego około 20 mm/s pojawia się "zygzak" na linii cięcia/graweru wektorowego, ale jak rozumiem to już kwestia płyty głównej z kalkulatora. Udaje się nam na tej maszynie śmierci ciąć sklejkę bez najmniejszych okopceń i przypaleń i bez mikrouszkodzeń od spodu od odbicia promienia. Sama tuba wydaje się ok - po kilku miesiącach pracy nie straciła na wydajności.
Wymagania:
szybkość cięcia sklejki/plexi 40 - 50 mm/s
szybkość graweru 500 mm/s
pole robocze - dłuższy wymiar około metra.
oprogramowanie - możliwość importu .svg, .cdr, .dxf i odczytywanie kodu kolorów do ciecia, grawerowania wektorowego i rastrowego - optymalnie jakby przed rozpoczęciem zadania można było ustawić sekwencję czynności - grawer rastrowy, wektorowy i cięcie.
stół - rozwiązanie, które umożliwi ustawienie płyt o różnych wymiarach tak żeby przy cięciu wielu drobnych elementów nie było uszkodzeń od odbicia - jak rozumiem, najlepszy byłby pinowy. optymalnie - stół łatwy w montażu, tak żeby po zakończeniu zadania można było wyjąć i już podczas następnego zadania wyjmować drobne użytki.
serwis - szkolenie w obsłudze - chciałbym nie dochodzić samemu jak wymienić jakiś element, dostępność części zamiennych liczona w dniach a nie w miesiącach. Podpowiedź co do optymalizacji ustawień dla podstawowych czynności.
Gro naszej działalność do produkcja własna - cięcie drobnych kształtów i grawer, z okazjonalnymi zleceniami, więc nie potrzebuję wodotrysków do grawerowania całych pni drewnianych, grawerowania na szklankach i innych.
Cena:
Ekstra - 20 000
ok - 30 000
przeżyję - 40 000
Przepraszam za przydługi tekst ale starałem się zawrzeć odpowiedzi na pytania, które użytkownicy zwykle zadają w podobnych tematach. Wiem, że forum jest również intensywnie wertowane przez handlowców - naturalnie z chęcią dostanę oferty na priv.
Proszę też o komentarz jeśli któreś z wymagań jest nierealne do osiągnięcia w podanych cenach.
Pozdrawiam
Zakup nowego plotera
-
- Specjalista poziom 3 (min. 600)
- Posty w temacie: 2
- Posty: 695
- Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
- Lokalizacja: Miasteczko
Re: Zakup nowego plotera
Za 4 dychy można poskładać całkiem porządny sprzęt na chińskiej obudowie i z amerykańskim laserem.
Zdaje się że 10 tyś kosztował uzywany Synrad 50W.
Zdaje się że 10 tyś kosztował uzywany Synrad 50W.
"Let's Go Brandon"
-
Autor tematu - Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
- Posty w temacie: 3
- Posty: 3
- Rejestracja: 27 cze 2020, 14:23
Re: Zakup nowego plotera
bratanek65 pisze:Za 4 dychy można poskładać całkiem porządny sprzęt na chińskiej obudowie i z amerykańskim laserem.
Zdaje się że 10 tyś kosztował uzywany Synrad 50W.
Dzięki za podpowiedź, ale składać samemu nie chcę, na tę chwilę jeszcze za mała wiedza. Szukam raczej gotowego rozwiązania. Nie jestem przekonany czy potrzebuję mega wydajnej i mega trwałej tuby. Tak jak pisałem tnę wykorzystując 40 % max tego co mam, wiec nie zajeżdżam tuby, przy większej mocy jeszcze niższe nastawy będę używał, więc bardziej mnie interesuje szybkość dla lekkich zadań (3 mm plexi). Z tego co widzę do 20 kilku tysięcy znajdę powiększoną i mocniejszą wersję tego co mam. Za 30 kilka tysięcy znajdę sprzęt na serwonapędach i dobrą płytą główną. Proszę mnie wyprowadzić z błędu jak się mylę. Proszę też o jakieś sugestie firm które nie zawodzą na całej linii.
Dzięki i pozdrawiam
-
- Specjalista poziom 3 (min. 600)
- Posty w temacie: 2
- Posty: 695
- Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
- Lokalizacja: Miasteczko
Re: Zakup nowego plotera
Nie stosuje się serw do szklanych laserów.MalZe pisze: ↑28 cze 2020, 14:08bratanek65 pisze:Za 4 dychy można poskładać całkiem porządny sprzęt na chińskiej obudowie i z amerykańskim laserem.
Zdaje się że 10 tyś kosztował uzywany Synrad 50W.
Za 30 kilka tysięcy znajdę sprzęt na serwonapędach i dobrą płytą główną. Proszę mnie wyprowadzić z błędu jak się mylę.
"Let's Go Brandon"
-
Autor tematu - Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
- Posty w temacie: 3
- Posty: 3
- Rejestracja: 27 cze 2020, 14:23
Re: Zakup nowego plotera
Czyli te firmy, które oferują to jako opcje to oszustwo? Chyba takie na bardo krótkich nogach. Tak czy siak dziękuje za wskazanie błędów w rozumowaniu, ale czy ktoś mógłby coś podpowiedzieć? Są tu bywalcy targów, doświadczeni w cnc, może jakieś konkretne modele 130 x 90 na które powinienem zwrócić uwagę w odniesieniu do moich wymagań?
Pozdrawiam