Awaria tuby Co2 - przypalona końcówka

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Andrzej_kw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 265
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:33
Lokalizacja: Gdansk
Kontakt:

#11

Post napisał: Andrzej_kw » 26 mar 2014, 03:06

eeee :) a to nie jest czasem "masa"

pozdr.
andrzej



Tagi:


jarbia
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 371
Rejestracja: 22 sie 2012, 13:21
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#12

Post napisał: jarbia » 26 mar 2014, 08:17

Andrzej_kw pisze:a to nie jest czasem "masa"
Masz rację przekombinowałem . :oops:
pozdr.
ps. Ta bliskość tuby do tego lustra mnie zaintrygowała.


Autor tematu
grzesik12
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 16 kwie 2012, 22:46
Lokalizacja: NS

#13

Post napisał: grzesik12 » 27 mar 2014, 00:31

Pierwsza tuba jaka była zamontowana była cała szklana więc ten defekt mógł nie być widoczny następnie na drugiej i teraz na trzeciej tubie występują takie przypalenia, mówiąc o odbiciach od stołu czy tez od materiału obrabianego, chciał bym zauważyć że przedstawione zjawisko raczej nie występuje cały czas ponieważ staram się kontrolować jego występowanie i wynika, że sytuacja ta występuje co jakiś czas.

Co do zamontowania krokodyla, to mogę powiedzieć, że podczas grawerowania, patrząc na złącze plusowe (czerwony przewód) to widoczne jest delikatne iskrzenie w okolicy złącza, przeczyściłem końcówkę ale to nie pomaga.

Odnośnie ustawienia luster stwierdzam, że nie na każdym lustrze laser celuje w sam środek, jednak w skrajnych pozycjach punk trafienia lasera się zbiega i z tego co mówił serwisant n na przeglądzie gwarancyjnym, jest OK.

Laser jest jeszcze na gwarancji tylko problem występuje na tubie a tuba jak wiadomo nie podlega gwarancji i tu jest kłopot ale wydaje mi się, że problem nie tkwi w tubie.

Generalnie laser użytkuje około 1.5 roku i maj już trzecia tubę więc jest to główny problem, sprzedawca deklaruje ok. 2000h żywotności a to się nie ma ni jak to mojej pracy.


Max Sidorowicz
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 21 cze 2012, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#14

Post napisał: Max Sidorowicz » 28 mar 2014, 13:03

grzesik12 pisze:Pierwsza tuba jaka była zamontowana była cała szklana więc ten defekt mógł nie być widoczny następnie na drugiej i teraz na trzeciej tubie występują takie przypalenia, mówiąc o odbiciach od stołu czy tez od materiału obrabianego, chciał bym zauważyć że przedstawione zjawisko raczej nie występuje cały czas ponieważ staram się kontrolować jego występowanie i wynika, że sytuacja ta występuje co jakiś czas.
Czy da się określić przy jakich sytuacjach zjawisko wstępuje lub przynajmniej przy jakich nie występuje na pewno?
Dlaczego 1. tuba była wymieniona i dla czego na inną? Piszesz, że była szklana, więc nie chodziło o przypalenia.
grzesik12 pisze:Co do zamontowania krokodyla, to mogę powiedzieć, że podczas grawerowania, patrząc na złącze plusowe (czerwony przewód) to widoczne jest delikatne iskrzenie w okolicy złącza, przeczyściłem końcówkę ale to nie pomaga.
Złącza można na wszelki wypadek ucywilizować przez wlutowanie w miejsca dla krokodylków jakichś konektorów i zabezpieczenie miejsca koszulką termokurczliwą. Same krokodyle wymienić na wtyki. Byłaby większa powierzchnia styku, więc i uniknęłoby się iskrzenia. Można by to przerobić chociażby na banany, ale nie wydaje mi się, żeby to było źródłem przypaleń od frontu.

Zastanawia mnie jeszcze kwestia testu wiązki:
- masz przypaloną ramkę po elipsie odpowiadającej prawdopodobnie obwodowi okienka wyjściowego z tuby,
- centralna plamka wypalona na sklejce jest przesunięta w stosunku do tej eliptycznej ramki w kierunku zgodnym z najsilniejszym przypaleniem na tubie.

Obrazek

Pytanie, czy tuba jest prosto zamontowana (bardziej) i czy generacja wiązki laserowej występuje w osi tuby (mniej).

Można też do sprawy podejść inaczej - jeśli sam efekt obróbki jest zadowalający i nie przejmują cię odbicia wsteczne lub inne "spinole", to można zabezpieczyć czymś front tuby i pogodzić się ze stratami mocy. Tylko wiadomo - trzeba uważać na bezpieczeństwo.


laserki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 327
Rejestracja: 09 mar 2009, 15:41
Lokalizacja: SpodSamiuśkichGórek

#15

Post napisał: laserki » 28 mar 2014, 14:30

Miałem kiedyś klienta, który sobie wymyślił że będzie niszczył lasery (tuby) i ciągle będzie miał na nie gwarancję. Najprawdopodobniej przystawiał jakieś lusterko do wylotu. Efekt podobny.
Może ktoś robi psikusa?


mawiwe
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 16 sie 2014, 18:12
Lokalizacja: krosno

szklana tuba

#16

Post napisał: mawiwe » 16 sie 2014, 18:23

Witam
kupilem nowa tube o mocy 40 w pracowalem na niej okolo 40 h i cos sie z nia zaczelo dziac
tzn blaszka do ktorej jest przypiete dojscie produ mowie o tej blizej wylotu wiazki z tuby zaczyna swiecic (nie cala tylko jej czesc) w czasie grawerowania tak jakby sie nagrzewala i przepalalala zaznaczyc musze ze chlodzenie nigdy nie przykroczylo 20 stopni Na razie graweruje pieknie nie widac spadku mocy ale cos jest nie tak bo przy poprzedniej tego nie bylo
prosze o rade co robic czy konieczna jest wymiana pozdrawiam

[ Dodano: 2014-08-16, 18:27 ]
laserki, Witam
kupilem nowa tube o mocy 40 w pracowalem na niej okolo 40 h i cos sie z nia zaczelo dziac
tzn blaszka do ktorej jest przypiete dojscie produ mowie o tej blizej wylotu wiazki z tuby zaczyna swiecic (nie cala tylko jej czesc) w czasie grawerowania tak jakby sie nagrzewala i przepalalala zaznaczyc musze ze chlodzenie nigdy nie przykroczylo 20 stopni Na razie graweruje pieknie nie widac spadku mocy ale cos jest nie tak bo przy poprzedniej tego nie bylo
prosze o rade co robic czy konieczna jest wymiana pozdrawiam

[ Dodano: 2014-08-16, 18:28 ]
Witam
kupilem nowa tube o mocy 40 w pracowalem na niej okolo 40 h i cos sie z nia zaczelo dziac
tzn blaszka do ktorej jest przypiete dojscie produ mowie o tej blizej wylotu wiazki z tuby zaczyna swiecic (nie cala tylko jej czesc) w czasie grawerowania tak jakby sie nagrzewala i przepalalala zaznaczyc musze ze chlodzenie nigdy nie przykroczylo 20 stopni Na razie graweruje pieknie nie widac spadku mocy ale cos jest nie tak bo przy poprzedniej tego nie bylo
prosze o rade co robic czy konieczna jest wymiana pozdrawiam


laserki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 327
Rejestracja: 09 mar 2009, 15:41
Lokalizacja: SpodSamiuśkichGórek

#17

Post napisał: laserki » 17 sie 2014, 00:28

Blaszka blizej wylotu wiazki to masa.
Nie ma prawa świecić.
Chyba że masz coś porąbane w instalacji maszyny lub pomieszczenia (brak masy, uziemienia etc).
Wezwałbym elektryka.


mawiwe
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 16 sie 2014, 18:12
Lokalizacja: krosno

#18

Post napisał: mawiwe » 17 sie 2014, 10:18

dzieki LASERKI za porade ale odpowiedi mi jeszcze na jedno pytanie jakie konsekwecje beda pracujac na takiej tubie czy jest mozliwosc przepalenia czy innych zeczy z maszyna dzieki i pozdrawiam


laserki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 327
Rejestracja: 09 mar 2009, 15:41
Lokalizacja: SpodSamiuśkichGórek

#19

Post napisał: laserki » 17 sie 2014, 12:15

A o to to już prądu pytaj, nie mnie.


Max Sidorowicz
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 21 cze 2012, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#20

Post napisał: Max Sidorowicz » 18 sie 2014, 14:36

Ta blaszka/drucik/elektroda to Ci świeci wewnątrz tuby, czy na zewnątrz?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”