Zależność Mocy i Czasu pracy.

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2819
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Zależność Mocy i Czasu pracy.

#1

Post napisał: koala.g » 27 wrz 2013, 16:39

Witam.

Takie pytanie mamy tuby laserowe o mocach 20W,40W,60W i 80W.

Jeśli element na 20W jest wycinany w czasie jednej minuty to czy na 40 W będzie to 30 s; 60W 20s; a na 80W 15 s ?

To jest mniej więcej stała zależność czy tak jak przy procesorach dwa razy większa moc nie oznacza dwukrotnie szybciej wykonania programu ?



Tagi:


laserki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 327
Rejestracja: 09 mar 2009, 15:41
Lokalizacja: SpodSamiuśkichGórek

Re: Zależność Mocy i Czasu pracy.

#2

Post napisał: laserki » 28 wrz 2013, 00:51

A tak trochę off...
Dlaczego Mocy i Czasu a nie mocy i czasu?
Czyżby jakieś powinowactwo z Georgem Lucasem?
No chyba, że do szkoły było za daleko.

Awatar użytkownika

guardian_angel
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 309
Rejestracja: 31 gru 2010, 14:34
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#3

Post napisał: guardian_angel » 30 wrz 2013, 12:04

Decodrew, wydaje mi się, że to niewiele ma wspólnego z logarytmiką tak jak w przypadku procesorów. Tu raczej chodzi o prędkość "spalania się" materiału niż dostarczonej większej mocy w krótszym odstępie czasu. Np do przecięcia sklejki wystarczy X mocy i Y prędkości i materiał już się przepala (tnie), a dostarczenie potrójnej mocy X i tej samej prędkości Y sprawi że materiał też się przetnie, a nawet zapali, ale będzie spalał się tą samą prędkością. Większa moc nie przyspieszy procesu spalania materiału, a jedynie zwiększy energię cieplną wokół cięcia powodując zapalenie materiału. Dostarczona energia będzie mocno przekraczała próg zapalenia się materiału, ale nie spowoduje przyspieszenia procesu spalania się tego materiału. Tak ja to rozumuje na "chłopski rozum" :)

Poza tym przy większych prędkościach cięcia, może okazać się że czas cięcia tego samego elementu jest dłuższy niż przy mniejszych prędkościach, a to ze względu na dłuższy czas potrzebny na wyhamowanie silników przy zmianie kierunku obrotu.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 300 ::.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 100 R ::.
.:: FREZARKA INFOTEC 330G ::.
----------------------------------------------
ZAPRASZAM NA BLOGA
http://lasertrotec.blogspot.com


Autor tematu
koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2819
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#4

Post napisał: koala.g » 30 wrz 2013, 14:21

Czyli tuba o wyższej mocy nie przesypiesza pracy ?

Załóżmy że chcę przesiąść się z 50W tuby na 200W.
Pierwsza na pełnej mocy pali wzór w 4 minuty ale czy 200W załatwi sprawę w minute ?
Większa moc chyba poprawia też jakość cięcia, przy małej mocy zanim materiał/drewno się przepali brzegi są podgrzewane.

Awatar użytkownika

guardian_angel
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 309
Rejestracja: 31 gru 2010, 14:34
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#5

Post napisał: guardian_angel » 30 wrz 2013, 14:42

Myślę że nie będzie znaczącej różnicy. Zwiększając moc musisz zwiększyć prędkość a to akurat ona stanowi o czasie wycięcia wzoru, a nie moc tuby (o podanych parametrach). Ustawiając max moc 200 W i dużą prędkość, czas cięcia będzie dłuższy w porównaniu do tuby 50 W ze względu na to co pisałem wcześniej. Będziesz musiał zredukować moc bo będzie się paliło przy mniejszej prędkości, zatem tuba 200 W nie będzie wykorzystana w 100% w przypadku takiego cięcia. Chyba że inne materiały które potrzebują dużo mocy.
Tu trzeba zawsze dobrać odpowiedni stosunek mocy do prędkości aby cięcie było jak najbardziej optymalne.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 300 ::.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 100 R ::.
.:: FREZARKA INFOTEC 330G ::.
----------------------------------------------
ZAPRASZAM NA BLOGA
http://lasertrotec.blogspot.com


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#6

Post napisał: cinematic2 » 30 wrz 2013, 17:15

guardian_angel pisze:Decodrew, wydaje mi się, że to niewiele ma wspólnego z logarytmiką tak jak w przypadku procesorów. Tu raczej chodzi o prędkość "spalania się" materiału niż dostarczonej większej mocy w krótszym odstępie czasu. Np do przecięcia sklejki wystarczy X mocy i Y prędkości i materiał już się przepala (tnie), a dostarczenie potrójnej mocy X i tej samej prędkości Y sprawi że materiał też się przetnie, a nawet zapali, ale będzie spalał się tą samą prędkością. Większa moc nie przyspieszy procesu spalania materiału, a jedynie zwiększy energię cieplną wokół cięcia powodując zapalenie materiału. Dostarczona energia będzie mocno przekraczała próg zapalenia się materiału, ale nie spowoduje przyspieszenia procesu spalania się tego materiału. Tak ja to rozumuje na "chłopski rozum" :)

Poza tym przy większych prędkościach cięcia, może okazać się że czas cięcia tego samego elementu jest dłuższy niż przy mniejszych prędkościach, a to ze względu na dłuższy czas potrzebny na wyhamowanie silników przy zmianie kierunku obrotu.

Kolega bredzi. Widać, że z rzeczywistą pracą na maszynach nie masz bliższego kontaktu.
A poza tym lasery nie są "chłopski rozum".

Im mniejsza moc lasera tym wolniej dany materiał tniemy/grawerujemy, tym więcej spalonego materiału dookoła linii pracy wiązki lasera i tym większe prwdopodobieństwo zapłonu.
Wolniej tniemy, materiał dookoła bardziej się nagrzewa(nadpala albo topi) i jest gorsza jakość.
Szybciej -z większą mocą - tniemy czy też grawerujemy = mniej spalonego materiału = lepsza jakość.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


deflection
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 598
Rejestracja: 24 lip 2008, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

#7

Post napisał: deflection » 02 paź 2013, 16:34

zwiększenie mocy lasera pozwoli osiągnąć większe prędkości cięcia,
może nie w sposób proporcjonalny, tego nie wiem, ale na pewno 100 W szybciej tnie niż 40 W :)


Autor tematu
koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2819
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#8

Post napisał: koala.g » 06 paź 2013, 18:15

Tak po prawdzie myślę o wpakowanie się w RECI 200W. Ponoć da się też tym grawerować (akurat w 99% przypadków mam tylko cięcie)


3DBialystok
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 167
Rejestracja: 06 cze 2010, 18:56
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#9

Post napisał: 3DBialystok » 06 paź 2013, 18:51

Wiesz, u siebie zauważyłem po mimo wystarczającej mocy, że przy cienkich materiałach jest taki moment w którym przyspieszanie prędkości cięcia nie ma znaczenia. Maszyna i tak zwalnia na łukach albo te łuki wycina po prostu w kanciaki.


Autor tematu
koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2819
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#10

Post napisał: koala.g » 28 paź 2013, 20:11

Krokowce czy serwa ?

Co do prędkości to załóżmy ze mamy ploter z tubą ruchomą w bramie.
Jakie to powoduje ograniczenia przy prędkości cięcia ?
Tuba zostanie wystawiona na przeciążenia a dodatkowo mamy problem z bezwładnością przy większej masie.

Jeśli dobrze myślę to w pewnym momencie nie ma sensu zwiększanie mocy bo prędkość z powodu ograniczeń mechanicznych nie przekroczy pewnej granicy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”