Strona 1 z 1
TruTops
: 07 lis 2013, 09:21
autor: Jarhell
Witam,
Chciałbym zrobić w Topsie tak by nie odparowywało mi całego detalu tylko część np. same otwory i po tym cięcie tych otworów, a resztę detalu(obrysu) cięło bez odparowania. Chodzi mi o materiał kwaśny z folią.
Wersja programu 8.1
Jest taka możliwość w programie?
Pozdrawiam,
: 07 lis 2013, 17:55
autor: Bri
Zapytam wpierw "po co?" Czy podczas cięcia otworów rąbią się "bąble" z folii (wdmuchuje się gaz pod folię)? W takiej sytuacji kontu zewnętrzny też jest podatny na takie ryzyko.
Ale ok. Prosty sposób to zlecić to operatorowi by włączał i wyłączał odparowanie na maszynie. Wiem - wredne.
Troszkę trudniejszy - zrobić dwa programy, na jednym idą z odparowaniem tylko wszystkie interesujące cię otwory, na drugim wszystko to co ma być cięte bez odparowania.
Teraz teoria:
Kolejny sposób to zrobić pliki geo tak by dookoła otworów był taki sam obrys w kolorze żółtym (ja wiem że to grawer), odsunięty o kilka setek - na maszynie operator musi przestawić tabele dotyczące grawerowania by zrobić oszukane odparowanie, moc, wysokość te sprawy.
Sposób niepewny - ustawić różne reguły dla różnych konturów - wybierasz regułę z tabeli, klikasz start przetwarza ci arkusz. Usuwasz kontury (tak jak w wersji dla dwóch programów), ale wybierasz potem drugą regułę i klikasz by utworzył obróbkę pozostałych (wcześniej usuniętych) - to może nie zadziałać, mogą być błędy na maszynie. We wcześniejszych Topsach i Trutopsach chyba była taka opcja.
Sposób kodera - stworzyć własną regułę gdzie mały albo średni mają odparowanie a duży nie. Poustawiać kontury na detalach.
Ostatni pomysł - gdy już generujesz kod w tym oknie dialogowym w którym podajesz firmę, nazwe programu, i programistę na drugiej lub trzeciej karcie jest typ odparowania - zrób program bez odparowania a tam wybierz "okrąg" (zamiast "zgodnie z programem"), możliwe że zadziała - nie próbowałem.
Sugeruje wersję z dwoma programami. Nie ma co sobie utrudniać życia.
: 07 lis 2013, 23:12
autor: arbooz
Wersja dla ambitnych:
Zdefiniuj zmienną INT KOLEJNOSC i nadaj jej wartość 0
Zdefiniuj zmienne WPALENIE i OBROBKA
w TC_LASER_ON wpisz metodę cięcia, i wpalenia jako zmienne, potem po nagłówku definiujesz te zmienne pod odparowanie wstawiasz marker np CIECIE: i dodaj do KOLEJNOSC+1, po skończeniu odparowania zmienne WPALENIE i OBROBKA zmień na wartości dla cięcia a potem
IF KOLEJNOSC==1
GOTOB CIECIE
ENDIF
a dalej już lecisz do końca
Zadziała to tak, odparuje, wróci na początek, wytnie i poleci dalej bo KOLEJNOSC będzie równa 2.
Kto powiedział że program cnc musi być liniowy?
Możesz też zrobić to podprogramem.
: 11 gru 2013, 19:21
autor: adrpak
Witam , ja takie programy na aluminum z fola jak robilem i mi buble sie pompowaly to robilem sobie szablon symbolu "+" wielkosci srednicy otworów nastepnie zapisywalem go w kolorze żółtym czyli grawerki i taki szablon dawalem na kazdy otwór, a efekt jest taki ze laser robi grawerke w otworze nacinajac folie i wycinajac sam otwór buble sie nie tworza

)
Sama grawerka zajmuje podobnie czasu jak odpoarowanie, co na maszynie mozesz lekko pogrzebqc z czestotliwoscia, moca i szybkoscia

: 21 cze 2014, 10:03
autor: grzeju22
Witam
jestem nowy na forum i mam pytanie odnosnie Trutopsa . A mianowicie chciałbym zrobic ciecie wspolna krawedzia TwinLine tylko ,ze cos mi nie wychodzi .Czy ktos ze starszych kolegow po fachu moglby mi pomoc?
Prosil bym o napisanie krok po kroku co trzeba robic
: 25 cze 2014, 17:35
autor: harma
grzeju22 pisze:Witam
jestem nowy na forum i mam pytanie odnosnie Trutopsa . A mianowicie chciałbym zrobic ciecie wspolna krawedzia TwinLine tylko ,ze cos mi nie wychodzi .Czy ktos ze starszych kolegow po fachu moglby mi pomoc?
Prosil bym o napisanie krok po kroku co trzeba robic
W nest układasz sobie dwa (lub więcej) detali ze sobą krawędzią, którą chcesz palić wspólnie, zostawiając między detalami odległość równą szerokości wiązki (którą to odległość jesteś w stanie odczytać z tabel technologicznych). Nastepnie jak to był JOB to tylko przy otwieraniu go w module laser odznaczasz sobie opcję "przetwarzanie twinline", a jak to był TAF to przed nałożeniem technologii klikasz w prawej zakładce "twinline" -> "start przetwarzania".
Pojawi się okienko "parametry wspólnych krawędzi cięcia", możesz tam zmienić m.in minimalną długość elementu czy długośc cięcia przygotowującego.
Tyle.
: 19 wrz 2016, 09:28
autor: klocu24
Można też stworzyć osobnego dxfa mp. połączone ze sobą 10 detali. Wszystkie ułożone na wspólnej lini cięcia. Stworzyć z tego plik gmt i używać w przyszłośc.
: 23 wrz 2016, 21:29
autor: pkolo86
Witam. Czy ktos programu w Trutopsie i ma jakas metode aby dodawac detale do nestingu do ukladania nie pojedynczko tylko np za 1 wklejeniem z 20 roznych detali. bo jak mam do ulozenia z 20 roznych nr to musze je pojedynczko wklejac badz wpisywac. Chodzi mi aby do zakladki dodaj detal wrzucic calosc z Excela.