bobinel pisze:Witam, jakie są zalety a jakie wady grawerowania laserowego w porównaniu do grawerowania cnc frezem ? Czy grawer laserowy jest trwały i jak głęboko może się "wgryźć" , bo obiło się mi o uszy że laserowy grawer jest nietrwały może się zetrzeć i że jest bardzo płytki, chodzi mi o grawerowanie w metalu.
Ciężko porównywać te dwie metody, gdy są przeznaczone do zupełnie innych rzeczy.
Choć niektóre z nich da się wykonać zarówno na grawerce laserowej jak i frezując.
Zwykle trzeba te dwie technologie traktować jako komplementarne.
Laserem można wygrawerować o wiele mniejsze rzeczy lub można to zrobić o wiele dokładniej lub znacznie szybciej. Można też zrobić rzeczy, których nie da się wykonać frezem np. wygrawerować zdjęcie.
Z drugiej strony frezem można grawerować rzeczy których nie da się wykonać laserem, lub jest to nieopłacalne ekonomicznie lub trwało by zbyt długo.
Grubość wiązki lasera w ognisku soczewki zwykle wyrażana jest w setnych lub tysięcznych częściach milimetra.
Np. soczewka o ogniskowej 1,5" do lasera CO2 w maszynach produkcji ULS pozwala uzyskać pojedynczy punkcik o wymiarach 0,075mm.
źródło obrazek
Dodatkowo lasery, którymi przemysłowo graweruje/znakuje się metale są różnych typów i różnych zastosowań. Najpopularniejsze to gazowe Co2, oparte na krysztale neodymu ND:YAG i lasery fiber. W zależności od typu lasera generowana jest wiązka o różnej długości fali, która różnie będzie oddziaływać na ten sam materiał.
To czy grawer laserowy jest trwały zależy od kombinacji użytego typu lasera i materiału.
Laserem można grawerować wgłąb materiału lub znakować go powierzchniowo.
Zależy co chcemy osiągnąć i co to za materiał.
Polecam zerknąć na stronę dystrybutora laserów. -
COLOP POLSKA
Andrzej_kw pisze:Na CO2 dość sympatyczne efekty daje dibond pokryty farbą (dibond - ale może być każdy kompozyt, np tubond, etalbond i inne -bondy)
Potwierdzam patent z dibondem. Lakier ładnie odparowuje i zostaje czyste aluminium.
Na alumamarku też działam dużo, ale on nie nadaje się do stosowania na zewnątrz.
Znacznie trwalsze znakowanie uzyskujemy na aluminium anodowanym. (kolorowym).
A szkło o czym ktoś wyżej wspominał raczej nie matowieje. Opis dla ciekawskich poniżej.
Podczas grawerowania laser podgrzewa zanieczyszczenia (atomy domieszek) znajdujące się w szkle.
Pod wpływem miejscowego wzrostu temperatury (i naprężeń) tworzą się mikropęknięcia na których załamuje i rozprasza się światło. Większość szklanych przedmiotów znakowanych laserem wykonanych jest z rodzajów szkła o amorficznej strukturze krystalograficznej. Widać to ładnie kiedy patrzy się pod różnymi kątami na wygrawerowaną laserem szklaną powierzchnię. Światło lokalnie załamuje się pod różnymi kątami w zależności od ułożenia tych mikropęknięć w przestrzeni.