Częste awarie soczewki skupiającej

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
lewyyyy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 26
Rejestracja: 26 mar 2012, 23:52
Lokalizacja: południe

Częste awarie soczewki skupiającej

#1

Post napisał: lewyyyy » 29 paź 2013, 10:32

Witam. Od pewnego czasu mamy notoryczny problem z pękającymi soczewkami. Wiem, że temat był wielokrotnie drążony w różnych wątkach jednak proponuje w tym temacie skonsolidować całe doświadczenie w tym zakresie i wymienić wszystkie potencjalne (nawet najbardziej absurdalne) żródła uszkodzen soczewki. Na forum jako główną przyczyne wymienia się:
1. Nieprawidłowe czyszczenie soczewki:
a) złymi środkami,
b) bez wcześniejszego przedmuchania jej powierzchni sprężonym powietrzem,
c) złymi ruchami powodującymi powstawanie rys
d) zbyt częste czyszczenie soczewki
2. Warunki w jakich soczewka jest wymieniana.
3. Warunki panujące na hali produkcyjnej.
Tu mam pytanie. Czy mają one znaczenie w sytuacji gdy cięcie odbywa się w komorze obudowanej pleksimateriałem a wewnątrz znajduje się działający wyciąg?
4. "Przegrzanie soczewki".
Czy chodzi tutaj o nieprawidłowy dobór parametrów?
Czy soczewka może zostać zniszczona z powodu np zle ustawionego ogniska albo zbyt dużej mocy czy też czestotliwosci cięcia czy też w wyniku żle ustawionego centrum dyszy?
Osobiści na początku mojej pracy zniszczyłem soczewke zadając zbyt dużą prędkość posuwu, wynikiem była masa odprysków na soczewce.


Te argumenty wyszukałem na forum teraz przedstawie kilka zdarzeń, które miały miejsce w naszym zakładzie, zaznaczam, że są to raczej absurdalne sytuacje ale jednak są:

5. Nieprawidłowy montarz soczewki. Może to niewiarygodne ale mojemu przełożonemu z długoletnim stażem już dwukrotnie zdarzyło się zamontować soczewkę... na odwrót. W efekcie została ona zniszczona po kilkunastu centymetrach prób cięcia.
6. Uszkodzenia mechaniczne powstałe na skutek gwałtownego uderzenia w materiał lub "łapy mocujące". Jest to wstydliwy temat dla operatora bowiem świadczy najczęściej o jego nieuwadze czy też nieobecnoścmi na stanowisku podczas pracy maszyny.
Też jakiś rok temu miałem taką przygode. Dopiero po demontażu już spalonej soczewki okazało się, że wskutek uderzenia uległa ona rozwarstwieniu. Zdarza się to dość często bowiem pracodawca stawia na wydajność a ta jest wyższa gdy głowica po zakonczeniu czynności nie musi wędrować zbyt wysoko.
7. Nieodpowiednia jakość i ciśnienie gazów. Otóż temat ten jest dla mnie zagadką. W naszym zakładzie wycinamy aluminium nie z pomocą azotu lecz powietzra sprężonego. Problem jest taki, że według serwisanta (który mysli, że tak jest) cisnienie to powinno wynosić minium 8,5 barów. U nas natomiast w porywach osiągamy 6,3 a chłopaki wolą generalnie ustawić na 5,6 barów aby niestać przy panelu i nie resetować alarmów.
Czy zbyt niskie cisnienie powietrza może wpływać na pojawianie się odprysków w sytuacji gdy proces cięcia generalnie przebiega prawidłowo?
8. Zużyty ruszt. Od dwóch lat nasza maszyna nie miała wymienianych rusztów, skutek jest taki, że miejscami znajdują się na nich kilkucentymetrowe zbrylenia nagaru. Podejrzewam, że taki stan rzeczy jest zrodłem odprysków. Czy macie również takie problemy?
9. Nieprawidłowo dobrana soczewka i dysza, Temat poruszyłem już dziś w osobnym wątku. W skutek nieudanych prób cięcia #20 soczewką powstają liczne odpryski. Raz nawet jeden z kolegów całkowicie zniszczył w ten sposób soczewke. Druga sprawa, że generalnie jesli ktoś u nas założy dyszę 2mm to ona jest zamontowana puki da się na niej palić, niezależnie od aktualnie ciętego materiału. Czy taka praktyka może wpływać na szybsze zniszczenie soczewki odpryskami?

Osobiście uważam, że cięcie laserowe jest procesem złożonym i wszystkie z powyższych (tych poważnych) zjawisk/zdarzen wpływają na żywotność optyki jak i całej maszyny.

Usilnie proszę o odpowiedzi na powyższe pytania a także dodawanie kolejnych przyczyn potencjalnego uszkodzenia soczewek skupiających.



Tagi:


wojtex13
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 15
Rejestracja: 11 wrz 2012, 15:22
Lokalizacja: Opole

#2

Post napisał: wojtex13 » 29 paź 2013, 19:48

Hej,

Z mojego doświadczenia wiem że soczewce można bardzo i to bardzo zaszkodzić stosując mniejsze ciśnienie gazów roboczych, które nie tylko mają za zadanie chłodzenie materiału ale też wydmuchiwanie odprysków. Jeżeli chodzi o uderzenie w łapy mocujące bądź inne elementy typu odstająca blacha. To u nas w firmie zdarzyło się to nie raz, głównie nowym pracownikom przez nie uwagę, brak doświadczenia no i pośpiech. Ale soczewka przez to nie została uszkodzona.

Może tniecie miedź? Która lubi odbić wiązkę lasera ?

Awatar użytkownika

Emergency_Stop
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 104
Rejestracja: 03 cze 2009, 17:13
Lokalizacja: PL

#3

Post napisał: Emergency_Stop » 29 paź 2013, 21:14

Nie bardzo widzę sens dodawania kolejnych przykładów, sam wymieniłeś już wystarczającą ilość

Zaraz zapewne ktoś dopowie "to przez cięcie aluminium", ja mam w tym temacie trochę inne zdanie i jak się to nie z głową ryzyko uszkodzenia soczewki (lustra itp.) jest bardzo niskie.

Problemem według mnie jest niestety pośpiech i pozorne oszczędności, które "ciorają" soczewki przy cięciu dowolnego materiału. Między innymi właśnie ciśnienie gazu pomocniczego. Nie potrafię zliczyć już momentów, w których z katalogowego ciśnienia np. 1.5bar podczas piercingu, dla oszczędności schodzono na np. 0.3bar bo tak też przepala więc nawiązując do reklamy "po co przepłacać?".

No offence, ale założyłeś wątek szukając porady... moja rada: zakończ wątek, wydrukuj swój post i postaraj sie przynajmniej część z punktów 5---> wyeliminować ( poza 8 ).

pozdrawiam
Oprogramowanie, szkolenia: SiCam, AutoCAD, Inventor, Mechanical, 3DMax...


Autor tematu
lewyyyy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 26
Rejestracja: 26 mar 2012, 23:52
Lokalizacja: południe

#4

Post napisał: lewyyyy » 30 paź 2013, 09:58

nie chodzi tylko o wyliczenie przykładów ale głównie o wymiane doświadczeń, kolega wojtex13 odczytał moją intencje doskonale. Przechodząc do meritum odpowiadam: w miedzi wycinamy sporadycznie i nigdy nie było z tym problemów. Czarna stal wychodzi bezawaryjnie. Problemy są przy aluminium oraz nierdzewce. Nie uważam jednak, że to wina materiału "bo to aluminium" lecz wielu czynników. Dzięki za potwierdzenie części moich przypuszczeń. Jeżeli ktoś jest w stanie przedstawić swoje doświadczenia dotyczące innych przykladów to bardzo proszę o odzew. Acha i jeszcze jedno, jaka jest średnia żywotność soczewek przez Was użytkowanych?


wojtex13
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 15
Rejestracja: 11 wrz 2012, 15:22
Lokalizacja: Opole

#5

Post napisał: wojtex13 » 30 paź 2013, 10:28

U mnie około 2 lat. Po tym czasie już się nie nadaje raczej do użytku, jakość cięcia spada drastycznie. Staram się też jej nie czyścić zbyt często.

Pozdrawiam


Autor tematu
lewyyyy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 26
Rejestracja: 26 mar 2012, 23:52
Lokalizacja: południe

#6

Post napisał: lewyyyy » 30 paź 2013, 15:38

Na laserach starszej generacji tj bez rusztów, najdłużej wytrzymała nam okolo 4 lat. Teraz zdarza się, że w ciągu miesiąca lecą trzy...Na jakiej maszynie wycinasz wojtex13?


wojtex13
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 15
Rejestracja: 11 wrz 2012, 15:22
Lokalizacja: Opole

#7

Post napisał: wojtex13 » 30 paź 2013, 16:12

Na dość starej maszynce :) Mazak New Turbo x48 Champion 1kW. Szału niema ale jest dość bezawaryjny.


Autor tematu
lewyyyy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 26
Rejestracja: 26 mar 2012, 23:52
Lokalizacja: południe

#8

Post napisał: lewyyyy » 30 paź 2013, 16:21

Ale aluminium tym nie wycinacie? Też mamy starą amade 1 kW. kiedys próbowalismy ciąc tym ALMG3 ale przypierwszym ruchu eksplodowała soczewka..


wojtex13
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 15
Rejestracja: 11 wrz 2012, 15:22
Lokalizacja: Opole

#9

Post napisał: wojtex13 » 30 paź 2013, 17:03

Tniemy aluminium do 3mm ;) kwasówkę do 6mm, czarną do 10mm, plexi do 20mm i nierdzewkę do 4mm.


Autor tematu
lewyyyy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 9
Posty: 26
Rejestracja: 26 mar 2012, 23:52
Lokalizacja: południe

#10

Post napisał: lewyyyy » 30 paź 2013, 17:28

szczerze mówiąc nie myslałem, że z maszyny 1 kW da się tyle wyciągnąć. U nas takie grubości wychodziły na maszynie 1,5 kW (Amada LCE 655) i to w jej najlepszych czasach...a wracajac do wątku, możesz odpowiedzieć czy przez zle ustawione ognisko czy też centrum dyszy wiązka może odbić się od materiału powodując gwałtowne zniszczenie soczewki? czy jest to raczej proces stopniowy? Dodam jeszcze, że po za odpryskami po zewnętrznej stronie szkła pojawiają się też brązowe przepalenia od wewnętrznej strony soczewki, co może być ich przyczyną?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”