Strona 1 z 1

Wtopienia odprysków w blachę

: 18 paź 2013, 17:49
autor: clubber84
Witam koledzy,
po dłuższej przerwie związanej z problemami forumowymi pora wziąć się do porządnej pracy i pomóc koledze w rozwiązaniu problemu, który go trapi.
Mianowicie, przyjechały do nas detale z wypalania laserem (nawet zapomniałem zapytać jakim, bo się pracy trochę spiętrzyło).
Niektóre z detali miały na spodniej stronie wtopione odpryski (chociaż zdążyłem zdjęcia cyknąć):
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Detale wypalane z blachy nierdzewnej (gatunek X2CrNiN18-10).

Pytanie brzmi następująco:
Co jest powodem pojawiania się takich wtopień w blachę?
Ad.1. Niedostateczny odciąg pyłu.
Ad.2. Złe parametry cięcia.
Ad.3. Odpryski z raszek (popularna nazwa grzebień) stołu, po przejeździe wiązki po jednej z nich.

Bardzo mnie to ciekawi, do tej pory się z czymś takim nie spotkałem, a nie mam się kogo zapytać, bo w firmie nie posiadamy wycinarki laserowej.

: 18 paź 2013, 19:44
autor: Sylwek Byliński
Cześć
Mogą to być odpryski od grzebieni.

: 18 paź 2013, 21:16
autor: wert114
Witam.
To są odpryski od grzebieni. Im bardziej są zniszczone grzebienie albo pokryte żużlem tym tych odbić jest wiecej. mozna to ograniczać spryskując od spodu blachę preparatami jakich uzywają spawacze.

: 20 paź 2013, 10:11
autor: Bri
Może się to również zdarzać na wierzchu blachy gdy wpalanie (wkłuwanie w blachę) jest źle ustawione (np. zbyt duża moc, za mało gazu itp)

: 20 paź 2013, 13:39
autor: clubber84
Na wierzchu nie ma żadnych śladów wtopień i odprysków, ale dobrze wiedzieć, że mogą się również i tu pojawić.
Dzięki bardzo panowie, będę rozmawiał z kierownikiem, żeby w przyszłości takie problemy w kooperacji więcej się nie pojawiały.

: 20 paź 2013, 18:56
autor: Sylwek Byliński
Takie wtopienia jak na zdjęciach nie mogą pojawić na wierzchu blachy szczególnie w przypadku stali nierdzewnej, jest to możliwe w przypadku stali czarnej.

: 29 paź 2013, 16:06
autor: lewyyyy
witam. dowiedz się na jakiej maszynie byly wycinane elementy. Możliwe, że wtopienia te powstają przez stosowanie zbyt zużytych rusztów ale jeżeli maszyna jest starszego typu jak np Amada LCE 655 to wpalenie mogą mieć bardziej prozaiczne żródło. W maszynach tego typu materiał jest mocowany do chwytaków, które poruszają nim w osi X. Często dla oszczedności wykonawcy spawają do arkusza pasek blachy aby wykorzystać materiał w 100 %. Odpryski mogą być zatem zwykłymi wtopami spawalniczymi.