Mazak 2,5kW - cięcie aluminium i kwaski

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#21

Post napisał: numerek » 28 paź 2013, 16:20

noooo .......

powiem cię to nie jest wycięte na laserze !- przynajmniej tak nie wygląda :)

napisz jak mówi emergency
masz regulator pod panelem ?
w każdym razie na plaźmie robimy 100 % lepsze krawędzie !



Tagi:


lewyyyy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 26 mar 2012, 23:52
Lokalizacja: południe

#22

Post napisał: lewyyyy » 28 paź 2013, 17:31

Witam. Jak dla mnie tragedia. Trudno nawet zdiagnozować skąd tak wielki skos na krawędzi, czyżby kolega wykonał cięcie na maszynie 3d? ;)


arbooz
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 01 lis 2013, 21:46
Lokalizacja: Zachód

#23

Post napisał: arbooz » 02 lis 2013, 19:13

Nie mam co prawda doświadczenia z kwasówką ale co do aluminium:
1. BHP - jeżeli tniesz materiały żelazne to pamiętaj że tlenek żelaza + aluminium = fajerwerki. Koniecznie wymień pojemnik na pył, i jeżeli masz ten sam ruszt to wyczyść go z luźnego pyłu. Trochę bezpieczniej będzie jeśli tniesz azotem także stal.
2. Nie wiem jakim laserem tniesz, ja z Trudisk Trumpfa 3kW i aluminium 1,5mm + azot nie mam żadnych problemów. Kwasówki generalnie nie tnę ale lasery na ciele stałym mają podobno lepszą jakość wiązki czyli że niby rozkład energii w plamce jest zbliżony do rozkładu gaussa i gęstość energii jest większa, więc lepiej nadaje się do cieńszych blach od CO2.

Co do gazu - N2 w stanie ciekłym jest ponad 15 razy tańszy od butli, a wiązka z 16 butli przy dyszy 2,3mm idzie w 4h (5,5 wiązki to 1000kg ciekłego azotu). Różnica w kosztach idzie w dziesiątki tysięcy miesięcznie jak maszyna idzie na 3 zmiany, więc inwestycja szybko się zwraca.
arbooz
All got experience, less got lesson


Autor tematu
pu5z3k
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 10
Rejestracja: 04 sty 2009, 21:31
Lokalizacja: Kostrzyn

#24

Post napisał: pu5z3k » 08 lis 2013, 15:45

kwaska w 2D wychodzi wiec spoko, problemow bylo kilka raczej wszystkie SOLVED

pytanie, czy ktoś palił kwaskę w 3D z fazami, czy jest to wykonalne ?


arbooz
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 01 lis 2013, 21:46
Lokalizacja: Zachód

#25

Post napisał: arbooz » 09 lis 2013, 00:30

Może być ciężko bo jak wycinasz w 3D tak, że jest niewielki kąt pomiędzy powierzchnią za cięciem a strumieniem wylotowym to będzie spory grat, a jak nie lubisz pilnika to lipa.
Jakbym miał to zrobić na płaskim obiekcie, to bym najpierw wyciął pomniejszony kontur pod kątem a potem dopiero wyciął właściwy kształt prostopadle (bez usuwania odpadu). Efekt może być ciekawy.
Załączniki
grat.JPG
grat.JPG (5.96 KiB) Przejrzano 505 razy
arbooz
All got experience, less got lesson


arbooz
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 33
Rejestracja: 01 lis 2013, 21:46
Lokalizacja: Zachód

#26

Post napisał: arbooz » 10 lis 2013, 02:39

Przemyślałem sprawę i wydaje mi się że jakby wycinać najpierw pod kątem, usunąć odpad a potem prosto to efekt może być najlepszy. Problemy są 2:
1. Jak polecieć po krawędzi bez kolizji - albo regulację dystansu wyłączyć (ryzykowne) albo pokombinować z regulacją dystansu - np. na Trumpfach 3D na końcu linii ruchu pisze się zwiększone H np. H=1.5 wtedy maszyna ustawia się dalej od powierzchni i nie docina ale tnąc po krawędzi maszyna będzie w dobrej odległości - stale tego używam przy promieniach zewnętrznych.
2. Maszyna 3D najpierw tnąc po krawędzi będzie szukała materiału w kierunku optyki - czyli jeśli blacha będzie za wysoko to faza będzie za głęboka a jak będzie za nisko to faza wyjdzie na odpadzie.
arbooz
All got experience, less got lesson

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”