Strona 1 z 2

Laser Fiber, powietrze z kompresora

: 23 lip 2013, 16:06
autor: rams_sta
Mam pytanie. W firmie posiadamy laser fiber firmy Eckert 1,5kW. Wszystkie elementy palimy na tlenie, bardzo małe detale na azocie i teraz nasuwa się pytanie czy jest możliwość zamontowania wydajnego kompresora z osuszaczem plus filtry do takiego lasera i wycinanie elementów używając powietrza? Nie ukrywam, że koszty gazów, które kupujemy co miesiąc kosztują nas ponad 3 tyś zł.

Re: Laser Fiber, powietrze z kompresora

: 23 lip 2013, 20:39
autor: slashdot
Pewnie można ciąć powietrzem jak w większości laserów. Pytanie tylko czy cała sprawa się opłaca, bo potrzebujesz minimum 15 bar czystego powietrza. Jakość i szybkość cięcia będzie trochę gorsza.

: 01 sie 2013, 22:07
autor: rams_sta
Jaki będzie przybliżony koszt kompresora i osprzętu?

: 02 sie 2013, 07:57
autor: PAWEŁ123
wyślij zapytanie do firm handlujących np http://www.kaeser.pl/ lub
http://www.almig.pl/

: 14 lis 2013, 23:13
autor: Fafal_83
koszty zakupu srężarki, zbiornika, i filtrów dla samego lasera to ok 20 tyś i się nie opłaca bo jak dołożysz przeglądy serwisy zwolnienie prędkości cięcia i amortyzację lasera to śmiech na sali. Jeśli za gazy płacisz 3 tysiące to bardzo mało tniesz. Poza tym maszyna ciągle potrzebuje azotu (może sprężonego powietrza) by utrzymać głowice w należytej czystości (nadciśnienie itd.)

: 15 lis 2013, 12:15
autor: lolo2
Problemem może być czystość.

Też się zastanawialiśmy nad paleniem na powietrzu, no ale tymczasowo pomysł został zawieszony.

Ostatnio też myślałem nad kupnem wytwornicy azotu w końcu już jest taka technologia że praktycznie te wytwornice niczym nie różnią się od dobrych sprężarek. Tylko potem kwestia dobicia do tych 20 atmosfer.

Idąc dalej tym krokiem i szukając rozwiązań to uzyskanie wysokiego ciśnienia też już nie powinno być takie drogie. W końcu od niedawna wymyślono taki bajer:
http://www.festo.com/cat/pl_pl/products_DPA

Tylko teraz myśląc logicznie to otrzymanie czystego azotu w sensie bez "brudu" także wymaga jakichś filtrów. Więc równie dobrze powinno się dać wyczyścić zwykłe powietrze.

: 15 lis 2013, 17:25
autor: Sylwek Byliński
Cięcie powietrzem jak najbardziej się opłaca w większości firm produkcyjnych. Większość producentów laserów oferuje przyłącze do cięcia powietrzem. Osobiście znam parę takich firm i sobie bardzo taka możliwość chwalą.

: 15 lis 2013, 19:15
autor: lolo2
Sylwek ale tu mowa o laserach Fiber. Jeszcze nie widziałem aby ktoś palił na powietrzu tymi laserami.

: 16 lis 2013, 07:49
autor: Sylwek Byliński
Wiem lolo2, ale czy to lasery CO2 czy Fiber, też potrzebują gazów technologicznych do wydmuchiwania nadtopionego materiału. Znam osobiście parę takich firm które mają Fibery i tną powietrzem ale są to firmy produkcyjne. Widziałem jak się tnie powietrzem i powiem że jakość jest na zadowalającym poziomie. Widziałem tylko cienkie blachy nierdzewne tak do 2mm, z grubszymi to nie wiem. :wink:

: 16 lis 2013, 15:18
autor: lolo2
Tak, tylko fiber ma o wiele mniejszą wielkość plamki padającą na szkiełko. W związku z czym jest około 10 razy bardziej wrażliwy na zabrudzenie.

Jakiej firmy to lasery Fiber?
Bo ani Trumpf, Amada, Eagle, Kimla nikt z powyższych nie określił się czy można ciąć na samym powietrzu.