laser do małych kół zębatych z twardej blachy

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
fmigas
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 04 mar 2013, 20:47
Lokalizacja: Warszawa

laser do małych kół zębatych z twardej blachy

#1

Post napisał: fmigas » 04 mar 2013, 20:58

Witajcie,

Mam prośbę o poradę. Przymierzam się do uruchomienia produkcji wyrobu własnej konstrukcji i zastanawiam się nad zakupem lasera na własne potrzeby (wyłącznie produkcja własna, bez usług). Sporo już zamawiałem elementów testowych od różnych firm i wiem, że jakość może być bardzo różna - od doskonałej do bardzo kiepskiej. Zależy pewno także od konkretnej maszyny.

Moje kryteria są następujące:
1. Będę wycinał głównie małe elementy, przede wszystkim koła zębate o małym module (1-1.5)
2. Cięcie w twardej blasze o grubości do 4 mm (np. Raex dobrej jakości)
3. Zdecydowanie najlepsze efekty w testach dawało cięcie w atmosferze azotu (bardzo ważna jest dla mnie jakość krawędzi ciętej, bo to jest powierzchnia pracująca)
4. Nie potrzebuję możliwości cięcia z dużych arkuszy; w ogóle urządzenie może być małogabarytowe (jeśli takie lasery w ogole występują w przyrodzie :razz:
5. Nie muszę szukać maksymalnej efektywności - wolę kupić urządzenie tańsze i mieć trochę wyższe koszty zmienne (nie stać mnie na laser za milion euro); urządzenie nie musi być bardzo szybkie - musi za to dawać naprawdę doskonałą jakość krawędzi ciętej i precyzję


Co byście doradzali? Z góry dzięki za pomoc :grin:



Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2828
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#2

Post napisał: koala.g » 04 mar 2013, 22:09

Waterjeta :)

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4702
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#3

Post napisał: pitsa » 04 mar 2013, 22:47

Są nawet takie małe: https://www.cnc.info.pl/topics115/najmn ... t36941.htm 500x500mm i krajowej produkcji.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
fmigas
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 04 mar 2013, 20:47
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: fmigas » 05 mar 2013, 08:30

A czy wycinarka wodna daje dobrą jakość krawędzi przy twardym materiale? Testowaliśmy głównie różne lasery i na koniec byliśmy już naprawdę zadowoleni z efektów. Nie mam doświadczeń z wycinarkami wodnymi.

[ Dodano: 2013-03-05, 11:17 ]
Dodam jeszcze, że doświadczenie wskazuje, że potrzebny jest mały wylot dyszy - max. 0,2mm. Przy 0,3mm pojawiają się już problemy na ząbkach o małym module.

Czy sugestia w sprawie wykrawarki wodnej oznacza, że takich małych laserów po prostu nie ma na rynku? Czy też do tego zastosowania wykrawarka wodna jest lepszym rozwiązaniem?


lewyyyy
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 26 mar 2012, 23:52
Lokalizacja: południe

#5

Post napisał: lewyyyy » 05 mar 2013, 19:08

stare modele Amady mają w miare małe rozmiary: LCE 645 pole robocze X= 1270, Y=1000, LCE 655 X=1270, Y=1270, LC 667 X=1830, Y=1830. Przy czym wątpie aby dwa pierwsze modele poradziły sobie z cięciem materiału 4 mm w atmosferze azotu...


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#6

Post napisał: numerek » 05 mar 2013, 19:45

hmm jeśli
musi za to dawać naprawdę doskonałą jakość krawędzi ciętej i precyzję
to druciak nie żaden laser ani woda


Autor tematu
fmigas
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 04 mar 2013, 20:47
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: fmigas » 05 mar 2013, 22:54

numerek pisze:hmm jeśli
musi za to dawać naprawdę doskonałą jakość krawędzi ciętej i precyzję
to druciak nie żaden laser ani woda
jakość z lasera w atmosferze azotu jest wystarczająca, to sprawdziliśmy
pytanie - czy wycinarka wodna jest w stanie dać taką jakość?
po prostu nie wiem, nie jestem ekspertem, a testów nie robiliśmy na wycinarce wodnej; stąd takie pytanie, bo dwie osoby w tym wątku polecały wycinarkę wodną


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2828
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#8

Post napisał: koala.g » 05 mar 2013, 22:59

[youtube][/youtube]


Fafal_83
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 52
Rejestracja: 04 mar 2013, 14:06
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: Fafal_83 » 06 mar 2013, 00:17

Moim zdaniem przy trak małych detalach WaterJet się nie sprawdzi (być może się mylę ale w mojej poprzedniej firmie korzystaliśmy z nich jedynie do cięcia stosunkowo dużych półfabrykatów do dalszej obróbki). CO do jakości ciecia laserem to jest ona tak różna jak maszyny na których się tnie i firmy którym się to zleca. W zależności od potrzeb i materiału bardzo często trzeba korygować parametry bo jeśli się tego nie sprecyzowało i nie zleciło producentowi wykonania maszyny i dostosowania parametrów do danej produkcji to później się trzeba męczyć. Parametry cięcia jakie otrzymujemy dość często nie są idealne dla danej produkcji i konkretnego materiału. Na Twoim miejscu przed podjęciem decyzji porozmawiałbym z jakimś producentem wycinarki wodnej i zlecił wykonanie prób (jest to sytuacja dość normalna i zakładając że takie cięcie jest możliwe to bez problemu to zrobią za free licząc na kontrakt).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”