Laser - zwiększenie pola roboczego, powiększenie maszyny

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
gutman-cnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 25 lut 2013, 11:36
Lokalizacja: Bochnia

Laser - zwiększenie pola roboczego, powiększenie maszyny

#1

Post napisał: gutman-cnc » 25 lut 2013, 12:16

Witam wszystkich :) Jestem tutaj "nowy", świeżo zarejestrowany, chociaż forum śledzę już od kilku lat.
Pojawiło się ciekawe zadanie, więc postanowiłem poradzić się fachowców :grin:

Mam ploter laserowy, jakiegoś chińczyka (podobny do FlashLaser) o wymiarach stołu 50x100cm. W związku z koniecznością remontu - paski, jeden z silników, prowadnice wraz z łożyskami w obu osiach - padł pomysł powiększenia stołu roboczego w jednej z osi, przykładowo aby uzyskać zakres 150x100cm (może być więcej oczywiście). O ile z technicznego punktu widzenia sprawę ogarnę (przebudowa karetki, konstrukcji, napędów, prądy itp.) to zastanawia mnie, czy nie będzie jakiegoś problemu od strony optyki? czy zwiększenie odległości pomiędzy dwoma lustrami o powiedzmy 1m zaburzy/zniekształci wiązkę na tyle, że spowoduje to pogorszenie parametrów pracy maszyny?

Ślicznie proszę o pomoc w tej sprawie i o podsunięcie ewentualnie innych problemów, które by mnie mogły spotkać przy przebudowie maszyny. Z góry wielkie dzięki :)



Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2843
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#2

Post napisał: koala.g » 25 lut 2013, 14:02

Tuba jest na ruchomej bramie czy stała ?

Promień u ciebie pokonuje 150 cm
Po przeróbce poleci po 250 cm, rozjedzie się...

Awatar użytkownika

guardian_angel
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 309
Rejestracja: 31 gru 2010, 14:34
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#3

Post napisał: guardian_angel » 25 lut 2013, 14:07

O samą wiązkę bym się nie martwił, laser to światło więc długość wiązki w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia. Raczej czeka cię kompletna przebudowa całej mechaniki, dłuższe prowadnice, dłuższe paski, może mocniejsze silniki, nowy stół no i elektronika. Zastanów się czy warto inwestować w to urządzenie? Czy poniesione już koszty napraw i przyszłe koszty nie przekroczą wartości maszyny? Może coś kup coś nowego ale większego.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 300 ::.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 100 R ::.
.:: FREZARKA INFOTEC 330G ::.
----------------------------------------------
ZAPRASZAM NA BLOGA
http://lasertrotec.blogspot.com


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#4

Post napisał: cinematic2 » 25 lut 2013, 16:50

Wręcz przeciwnie.
Mechanika to pryszcz.
Właśnie jakość wiązki jest elementem krytycznym.
W zależności od tego jakie parametry ma laser w Twojej maszynie (moc, typ lasera, dywergencja wiązki, jej ewentualna polaryzacja itp) może się udać lub nie.
Oczywiście można zastosować elementy optyczne poprawiające jakość wiązki ale podałeś za mało danych żeby to policzyć.
Chyba, że postawisz laser na bramie, wtedy połowa problemów odpadnie.

Acha. Laser (CO2) to nie światło.
To promieniowanie optyczne.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Autor tematu
gutman-cnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 25 lut 2013, 11:36
Lokalizacja: Bochnia

#5

Post napisał: gutman-cnc » 25 lut 2013, 18:01

No właśnie Panowie sprawa jest taka, że chcący urządzenie dalej użytkować tak czy tak musiałbym zrobić mu remont. Zwiększenie zakresu roboczego nie jest dla mnie problemem (mam odpowiednie zaplecze techniczne), sądzę, że koszt stosunkowo niewiele się zwiększy jeśli chodzi o prowadnice, napędy itd., więc być może gra warta świeczki...
Boję się tylko właśnie o optykę/wiązkę, na tym się nie znam zbytnio i nie mam pojęcia czy się uda czy nie... Źródło to tuba szklana, "chińczyk" 40W, praktycznie nowa, ma może ze 20h przepracowane... zamontowana na stałe z tyłu plotera.
Zupełnie nie pomyślałem, że można by ją posadzić na jeżdżącej bramie - wtedy odpadłby problem odległości...

Sam już nie wiem co robić, nawet po głowie mi chodziła sprzedaż w takim stanie jak jest czy nawet na części, a to co mam do wypalania zawozić na usługę... Zakup nowego odpada, bo robię inną maszynę i niestety na zakup nowego lasera nie ma szans, no chyba, że trafię w totka :)
Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma!

Awatar użytkownika

guardian_angel
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 309
Rejestracja: 31 gru 2010, 14:34
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#6

Post napisał: guardian_angel » 27 lut 2013, 12:39

cinematic2 pisze:Acha. Laser (CO2) to nie światło.
To promieniowanie optyczne.
Aha więc słońce też nie wydziela potocznie zwanego światła tylko promieniuje falami UV których nie widać. Dziękuję za sprostowanie tak oczywistej rzeczy :)

Kwestia zakupu lepszej tuby bardziej stabilnej "emocjonalnie" niż ta szklana bańka i przeliczenie długości wiązki i zastosowanie być może innej optyki.

Czego byś nie zrobił zawsze pod górę :)
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 300 ::.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 100 R ::.
.:: FREZARKA INFOTEC 330G ::.
----------------------------------------------
ZAPRASZAM NA BLOGA
http://lasertrotec.blogspot.com

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#7

Post napisał: Zienek » 27 lut 2013, 13:17

To takie samo zadanie jak:

Kod: Zaznacz cały

mam malucha, do którego wsadziłem nowy silnik, ale potrzebuję czegoś z nieco większą budą. Czy można przerobić malucha na kombi, albo chociaż sedan? "
Da się, ale po co...
Jeśli potrzebujesz czegoś większego, to to sprzedaj, a kup coś większego z dopłatą. To chyba najsensowniejsze wyjście.


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#8

Post napisał: cinematic2 » 27 lut 2013, 23:33

Nie daj się zwariować tym fantastom - teoretykom, którzy by najchętniej wydawali twoje pieniądze. Chrzanić ich.
Jeśli twoja szklana 40-tka spełnia swoje zadanie i da się ją postawić na bramie to do przodu.
Uprościsz dzięki temu optykę co jeszcze dodatkowo podniesie sprawność układu.
Jak będziesz miał pytania to pisz na PW.
Zbudowałem kilkadziesiąt maszyn z różnymi laserami od małych na biurko po takie do szwalni więc myślę że mogę pomóc. W miarę wolnego czasu.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Autor tematu
gutman-cnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 25 lut 2013, 11:36
Lokalizacja: Bochnia

#9

Post napisał: gutman-cnc » 28 lut 2013, 21:18

Ano nie dam się zwariować, bo mnie na to nie stać :) Ploter pracuje sporadycznie, ale muszę go mieć, bo pewnych elementów w moich detalach inaczej nie wytnę jak laserem, więc szkoda się sprzętu pozbywać i płacić za usługi - zobaczymy co wyjdzie po konkretnej kalkulacji. Moja szklana 40-tka dawała radę do wszystkiego co robiłem, zakres był na styk - mógłbym ciąć większe elementy, ale się nie mieściły i dlatego padł pomysł przeróbki przy remoncie... no nic - teraz biorę się za szukanie jakichś najtańszych części z najtańszych coby w koszta nie iść zbytnio :)
A z pomocy z pewnością skorzystam :)
Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma!


Zaremba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 276
Rejestracja: 14 lip 2011, 21:42
Lokalizacja: Z daleka

#10

Post napisał: Zaremba » 01 mar 2013, 00:48

guardian_angel pisze: i przeliczenie długości wiązki
Jakie przeliczenie długości wiązki?
Przecież przed chwilą pisałeś:
" laser to światło więc długość wiązki w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia"

Zmieniłeś zdanie czy "światło" oświeciło?

Poza tym na ile mnie uczono na zajęciach z optoelektroniki to policzyć można rozbieżność wiązki a nie jej długość :-)
A może chcesz liczyć długość fali?
Tylko długość fali lasera CO2 jest wszystkim dobrze znana i nie ma co liczyć.

Gościu, jak nie masz pojęcia o czym piszesz to lepiej sobie daruj bo wypisujesz bzdury.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”