LASER FIBER TRUMPF

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Seb2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 18 lut 2013, 11:25
Lokalizacja: Polska

#41

Post napisał: Seb2 » 23 lut 2013, 19:33

Dla lasera IPG 3 kW, najmniejsza średnica światłowodu 100 um - tak samo dla laserów dyskowych Trumpf TruDisk 3001 - 100 um. Wniosek: jakość wiązki laserowej jest porównywalna. Po wyjściu ze światłowodu o określonej średnicy jakość wiązki laserowej zależy własnie od jego średnicy niezależnie jaka dobra wiązką była na wejściu do światłowodu.
Trumpf ma TruDiski także ze światłowodami 50um ale mniejszej mocy (na pewno 1 kW) - pewnie podobnie jak IPG.
Dla użytkownika końcowego wiązka laserowa z lasera dyskowego i włóknowego różni się mało istotną różnicą w długości fali dyskowe 1030 nm IPG 1070 nm.



Tagi:


www.kimla.pl_
Posty w temacie: 27

#42

Post napisał: www.kimla.pl_ » 23 lut 2013, 20:07

Nie do końca.
Rozkład mocy na wyjściu światłowodu jest inny dla tych laserów.
Wynika to z tego, że w laserze fiber rezonator jest jednomodowy a dopiero potem przechodzi w światłowód wielomodowy.
Ograniczenie wynika z maksymalnej gęstości mocy jaką może przenieść materiał z którego jest wykonany światłowód doprowadzający wiązkę do głowicy.
Przy 1kW może być 50um, a nawet 20um czyli jednomodowy.


Seb2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 18 lut 2013, 11:25
Lokalizacja: Polska

re

#43

Post napisał: Seb2 » 25 lut 2013, 08:22

Nie do końca :)
jeżeli mamy rezonator jednomodowy i wytworzona tam wiązkę wprowadzamy w światłowód wielomodowy, na wyjściu mamy wiązkę z rozkładem wielomodowym.
Strona IPG jest bardzo nie jasna. Piszą że oferują lasery jednomodowe. Klikam na zakładkę Single-mode Fiber Lasers i pojawia mi się cała seria laserów jednomodowych do mocy 500 W. Pojawia się też seria YLS jako multi kW lasers. Ta sama seria jest dostępna w zakładce Multi-mode Fiber Lasers i otwiera się dokładnie ta sama strona z danymi technicznymi. Możemy tam przeczytać, że oferowane są lasery od 500W do 50kW, dostępne w trybie jednomodowym ze światłowodami 50um, 100um itd, i na końcu dopisek zależnie od mocy.
I to mnie niestety wkurza. Niby dane są ale nic precyzyjnego. Chciałbym wiedzieć jakie obecnie są dostępne poziomy mocy laserów włóknowych jednomodowych?
Oczywiste jest, że im mniejsza moc tym łatwiej wytworzyć wiązkę laserowa o lepszej jakości, tak więc wytworzenie lasera 1 kW jednomodowego nie jest "wielka sztuką". W cudzysłowie, bo oczywiście chylę czoła przed myślą inżynierską firm produkujących lasery (każdy typ).


www.kimla.pl_
Posty w temacie: 27

#44

Post napisał: www.kimla.pl_ » 25 lut 2013, 21:27

Generalnie większości laserów światłowodowych ma jednomodowe włókno aktywne, czyli przy tej długości fali ok 20um.
Firma Kimla nie stosuję laserów IPG poniżej 2kW i nigdy nie mieliśmy potrzeby stosowania laserów jednomodowych przy tych mocach ponieważ są one stosowane do blach o maksymalnych grubościach powyżej 3mm przy których jest granica możliwości stosowania laserów jednomodowych spowodowana zbyt wąską szczeliną i brakiem możliwości wydmuchania stopionego materiału. Przy mocach 500W, 750W i 1kW stosujemy źródła SPI, które mogą być zamówione ze światłowodem 20um czyli jednomodowym.
Jednak w jakości wiązki nie chodzi tylko o modowość. W laserze wielomodowym bardzo ważny jest równomierny rozkład mocy i tu lasery fiber mają wyraźną przewagę ponieważ dywergencja wiązki wchodzącej ze światłowodu jednomodowego do wielomodowego jest ściśle określona i przede wszystkim mająca gausowski rozkład mocy.


jarek678
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 21
Rejestracja: 22 cze 2011, 19:26
Lokalizacja: Witoszów

#45

Post napisał: jarek678 » 01 mar 2013, 18:57

siema chłopaki dawno mnie nie było widze że dyskusja jest ostra
szczególnie pan kimla sie tu udziela i rozpycha łokciami.
no cóż jak to powiadają różne są zboczenia

poz Jarek

P.S dyskusje będe śledził :mrgreen:


Tomasz W KA
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 19
Rejestracja: 23 lis 2012, 10:01
Lokalizacja: Katowice

#46

Post napisał: Tomasz W KA » 15 mar 2013, 22:40

Panowie, jakiś czas temu wpisałem się na forum w sprawie zakupu lasera i maszyna już u nas stoi. Tak jak mówiłem wcześniej wybraliśmy Mitsubishi, nie mówię że bez ryzyka, bo firma jest nowa nie tylko w Polsce ale i w Europie. Jak na razie (2 miesiące chodzi) rewelacja, szczególnie nierdzewka. Trumpf czy Bystronic, z którymi robiliśmy testy to nawet w połowie nie jest w sanie dorównać jakością. Zresztą taka jest opinia o Mitsubishi. Dyskusja jest o fiberze i o to chcę zapytać. Czy to prawda, że fibery nie wymagają żadnych soczewek, a światłowody są praktycznie wieczne? Ostatnio mieliśmy wizytę handlowca z Eckerta. który twierdził, że to są elementy niezużywalne. Nasza firma nie planuje zakupu kolejnego lasera w najbliższym czasie ale po rozmowie z tym Panem wynika, że fiber jest tańszy w eksploatacji z 70 % i nie wymaga żadnych przeglądów. Nic się nie psuje itd. Jakoś nie do końca w to wierzę. Może ktoś mi to wyjaśnić? Kolega Jarek zdaje się ma wiedzę na ten temat. Czy naprawdę fiber to taki skok na przód? Kupiliśmy Mitsubishi CO2, a mają też fibery ale strasznie drogie i pytanie czy za tą cena stoi zero obsługi?
Tomasz - Katowice


www.kimla.pl_
Posty w temacie: 27

#47

Post napisał: www.kimla.pl_ » 15 mar 2013, 23:29

Trochę panowie z Eckerta przesadzają z tymi soczewkami, ale rzeczywiście jest różnica.
Soczewki są ale za to zabezpieczone dodatkowym oknem ochronnym które kosztuje 10x mniej iż soczewka wiąc rzeczywiście prawie się ich nie wymienia.
Światłowód się nie zużywa a konieczność wymiany może wyniknąć jedynie z uszkodzenia mechaniczego lub przypalenia śmiecia do powierzchni wyjściowej światłowodu. Jednak jeśli nikt tam nie będzie grzebał i wyjmował światłowodu z głowicy nic się nie powinno stać.

A czy jest różnica to można sprawdzić.
np. Z jaką prędkością możesz ciąć blachę czarną 1mm na swojej maszynie?

P.S. Nie wiem ile kosztuje fiber Mitsubishi ale fiber Kimla kosztuje mniej niż CO2 Mitsubishi.
Jeśli do tego dodamy że zużywa on 6x mniej prądu i nie ma jakiejkolwiek optyki rozprowadzającej wiązkę oraz turbin, pomp próżniowych etc. to jaki jest sens kupowania CO2?


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 13
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#48

Post napisał: lolo2 » 16 mar 2013, 09:55

Panie Tomaszu;

Najlepiej się zarabia jak się pali najszybciej. W końcu czas to pieniądz.
Czarne blachy powiedzmy do 6 mm fiberem potniesz o wiele szybciej niż na CO2.
Światłowód nawet jak się spali to jego koszt o ile dobrze pamiętam to 6 000 euro (na 100% pewny nie jestem) Więc jak to sie ma do luster w co2 za kilkanaście tysięcy.

Jedyna obawa z fiberami IPG co słyszałem to strach przed odbitą wiązką. W trumpfie podobno nie ma to znaczenia. W poprzednich tematach jest to opisane.

Dwa tygodnie temu kupiliśmy (zamówiliśmy) fibera, robiliśmy testy na swoim materiale i w naszej obecności. Tylko dwie firmy odpowiedziały na nasze warunki. Reszta odpadła bo to nie mieli stołu 4mx2m lub rezonatorów powyżej 4kw lub nie potrafili pociąć 5mm blachy z prędkością 5m/min. 3 warunki.

Powiem ci że 4,5 mm blachę IPG tnie 12m/min, Trumpf fiber osiągnął 7m/min.
Rezonator IPG 6kw, Trumpf 5kw

Teraz porównaj te wyniki z CO2, powiem ci że to porównanie dla cieńszych blach wypadnie jeszcze gorzej dla CO2. Na naszym CO2 Mazaku 4kw 2008r 4.5mm blachę tniemy o ile dobrze pamiętam to do 3m/min. <--- jak to się ma do powyższych wyników?

Różnica niesamowita, w okolicach czerwca laser będzie u nas więc się okaże jak to chodzi na 3 zmiany 6(7) dni w tygodniu w warunkach już nie laboratoryjnych :).


Tomasz W KA
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 19
Rejestracja: 23 lis 2012, 10:01
Lokalizacja: Katowice

#49

Post napisał: Tomasz W KA » 17 mar 2013, 01:03

Dziękuję za przekazane informacje. Laser CO2 Mitsubishi 4,5 kW to koszt ok 450 tys Euro a Fiber 2,5 kW Mitsubishi to kwota ok. 650 000 Euro. Prędkość cięcia dla CO2 1 mm to ok. 18 m/ min , przy fiberze ponad 35 m/min. Dla CO2 4-5 mm to jest ok. 4 m/min, dla fibera Mitsubishi nie wiem. Tyle powiedzieli i tyle jest ( przy czym tniemy blachę nie najlepszej jakości). Laser fiber Mitsubushi jest z tego co wiem na rezonatorze Mistubishi a nie IPG. Ile kosztuje laser Kimla o porównywalnej mocy? Co do jakości cięcia nie chcę mówić na wyrost ale widzę, że Mistubishi w CO2 to jest dwie długości przed innymi. Na spokojnie analizujemy teraz fibery. Czy wg was Salvagnini to dobra decyzja. Szef był na pokazach i jak twierdzi to najlepszy na rynku laser fiber (nie urażając producentów z Polski, którzy ciągle się uczą). Drogi Panie od Trumpfa czy widział Pan możliwości laserów Mitsubishi? Ciekawi mnie Pańska opinia. Jak się ma Trumpf do np. palenia otworów 3 mm w SS o gr. 12 mm. Czy takie rzeczy da radę wykonać bo na testach im nie szło :(, co nie wylkucza że dobry operator może to wykonać.
Tomasz - Katowice


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 13
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#50

Post napisał: lolo2 » 17 mar 2013, 02:55

Powiem tak.
650 000 euro za 2,5kw laser mitsubishi? Z choinki spadli? To już bym wolał Amadę 4kw lub Trumpfa 5kw dużo nie musiałbyś dopłacać.

Nie chcę się wymądrzać ale wydaje mi się że Mitsubishi korzysta z IPG, tak samo Amada. Jakoś nie chcą się do tego przyznać lub mają jakąś zmianę wprowadzoną. No ale mogę się mylić. Bo w sumie jak nie używają IPG to co? Jak nie ma nic innego do wyboru :p

Co do Polskich producentów fiberów z IPG to przypuszczam że 2.5 kw będzie kosztował w granicach 350 000 - 400 000 euro. Ceny nikt ci nie powie na forum bo to zawsze "tajemnica", choć nie wiem czemu.

Salvagnini - zła historia z ta firmą. Kupiliśmy krawędziarkę z robotem używana. Najpierw zarzekali się że nauczą nas obsługi itp itd. A potem wyszło że sami nie znają się na własnych maszynach i nie potrafią tego uruchomić. Do dziś krawędziarka z robotem stoi u nas jako Dzieło sztuki do oglądania (nie uruchomione). Ściemniali ze obsługiwać to umiały tylko 4 osoby we włoszech i się zwolnili i teraz nikt tego nie umie.

Jeszcze co do Fiberów, to uważam że nie ma sensu kupowania Fibera z rezonatorem mniejszym niż 4kw.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”