Strona 1 z 1
wybuch soczewki w laserze
: 18 paź 2012, 16:34
autor: czesiu1988
Witam. Dopiero zaczynam się interesować laserami i gdzieś na forum wyczytałem o tym że soczewka w laserze wybuchła. Chciałbym się dowiedzieć co może powodować taki wybuch?
: 18 paź 2012, 19:40
autor: waldemas1
Brud , zaniedbanie , rysy lub wpalenia na soczewce. Podobno naprawdę trzeba się postarać .
: 18 paź 2012, 20:55
autor: diodas1
Może obiło Ci się o uszy że wymieniając żarówkę halogenową trzeba dbać o czystość jej szklanej bańki bo inaczej może pęknąć po rozgrzaniu. W razie dotykania jej palcami producent zaleca odtłuszczenie szkła. Soczewka lasera jest podobnie wrażliwa a narażona jest jeszcze bardziej ponieważ przechodzi przez nią strumień podczerwieni o wyższej gęstości. Sam ZnSe z którego szlifuje się soczewki ma bardzo niski stopień absorbowania tej energii rzędu 0.15% więc nie nagrzewa się zbytnio. Wszelkie brudy chłoną energię dużo mocniej i dochodzi do miejscowego silnego nagrzania powierzchni kryształu co może spowodować jej pękanie. Zatem soczewka nie wybucha tylko pęka czasem na kilka kawałów podobnie jak zimna szklanka do której wlejemy wrzątek. Pęknięcie jest bardziej prawdopodobne przy porysowanej soczewce (działanie zjawiska karbu) dlatego o soczewkę trzeba bardzo dbać, używać odpowiednich materiałów do czyszczenia i oczywiście czyścić ją systematycznie. Ot i cała tajemnica
: 18 paź 2012, 21:13
autor: bratanek65
W laserze czy w ploterze laserowym bo to 2 różne miejsca.
: 18 paź 2012, 21:53
autor: diodas1
Różne ale pytający pewnie zrozumiał o czym piszę. W potocznym żargonie w różnych dziedzinach używa się tego określenia zamiennie z poprawnymi nazwami jak ploter laserowy tnąco grawerujący, drukarka laserowa, ploter laserowy drukujący depilator laserowy itd. W laserze CO2, najpopularniejszej szklanej tubie raczej nie ma soczewek tylko lustra, do których użytkownik i tak nie ma dostępu więc nie ma wielkiego wpływu na ich czystość. Zatem jeżeli
czesiu1988, gdzieś na forum wyczytał... to :
1. należy do tych którzy czytają czyli zadając teraz pytanie sam już rozumie to pytanie
2. Jeżeli gdzieś pojawił się tu motyw pękajacej soczewki to zapewne było to w związku z użytkowaniem plotera tnącego laserowego i najpewniej chodziło o soczewkę ogniskującą strumień światła podczerwonego z lasera.
Nie mniej rozumiem zastrzeżenie. Skoro mowa o technice laserowej pozwalającej na uzyskanie wysokiej precyzji obróbki to i sformułowania winny być precyzyjne a zdania zakończone pieczołowicie wycyzelowaną kropką
Oj żeby zawsze w tym forum panował taki wzorcowy porządek: poprawnie i w przemyślany sposób zredagowane pytanie, doskonale zwięzła i wyczerpująca odpowiedź. Bez dygresji, popychanek, wycieczek osobistych, kpin, emocji o różnym zabarwieniu. Byłby ład... i nuda. W raju jest niebiańsko ale w piekle weselej.
: 19 paź 2012, 14:46
autor: czesiu1988
Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Dzięki temu jestem już trochę mądrzejszy

Oczywiście chodziło mi o ploter laserowy tnący tak jak napisał kolega
diodas1
: 09 lis 2012, 22:12
autor: bieniu7
przepraszam bardzo. Jeśli chodzi o dostęp do luster to bzdura że jest utrudniony to po 1 nie ma takiej maszyny gdzie nie można tego zrobić w 3 minuty ( czyszczenie wszystkich trzech).
Po 2 rysy to mit w rurce 80W ale syf na i zabrudzenia na soczewce już tak.P0 3 sprawdź chłodzenie soczewki czyli nadmuch ( kompresorek)
: 09 lis 2012, 23:18
autor: diodas1
bieniu7 pisze: Jeśli chodzi o dostęp do luster to bzdura że jest utrudniony ...
Do kogo to było?
Na jakiej podstawie podważasz działanie karbu?
Poza tym
czesiu1988, pewnie nie ma możliwości sprawdzenia kompresorka w ploterze bo jak napisał na wstępie, zaczyna się dopiero interesować laserami a jego pytanie jest czysto teoretyczne i dotyczy informacji na którą gdzieś trafił.
Reasumując Twoja wypowiedź chyba miała trafić do innego wątku

: 04 mar 2013, 14:45
autor: Fafal_83
Tak jest to możliwe szczególnie w przypadku laserów dużej mocy (moc rezonatora powyżej 2kW). Cześć energii wiązki jest absorbowane przez soczewkę (są to ułamki procent w najnowszych rozwiązaniach w okolicach 0,1%), jeśli taka soczewka posiada rysy, zabrudzenia to ta absorpcja jest większa. Zbyt duży wzrost temperatury prowadzi do przegrzania soczewki i jej wybuchu. PS soczewka z ZnSe może wybuchnąć, przestrzeń robocza maszyny wypełnia się takim żółtopomarańczowym pyłem. Konieczne jest wietrzenie hali bo ze względu na to że pył jest rakotwórczy.
: 05 mar 2013, 10:47
autor: cinematic2
Kolego, nie rób zbędnego zamieszania.
Jesteś jak moja teściaowa.
Sam nie masz bladego pojęcia o czym piszesz ale innym robisz wodę z mózgu.
ZnSe NIE JEST RAKOTWÓRCZY. Pył też nie jest.
Szkodliwe są pary SELENOWODORU, który może powstać jeśli selenek cynku potraktujemy kwasem lub chlorem.
Między innymi dlatego NIE WOLNO ciąć laserem PVC (w Polsce zwanego PCV) ponieważ przy obróbce termicznej wytwarza pary chloru który może reagować z ZnSe.
I nie tylko z ZnSe.