Wycinanie i znakowanie w skórze i materiałach sztucznych

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
jam
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 19
Rejestracja: 20 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Polska

Wycinanie i znakowanie w skórze i materiałach sztucznych

#1

Post napisał: jam » 20 wrz 2012, 14:33

Witam,

Chciałbym zająć się wycinaniem wzorów i znakowaniem (grawerowaniem) materiałów obuwniczych a dokładniej cholewek. Oprócz tego co zdążyłem przeczytać przez ostatnie 2 dni w internecie to jestem kompletnie zielony w tym temacie. Bardzo prosiłbym o pomoc przede wszystkim w wyborze maszyny - firmy, modelu. Wiem, że są zarówno mega drogie lasery jak i tańsze, chińskie produkcje, które ponoć nie ustępują wcale w jakości wycinania tym pierwszym?
To na czym mi zależy to wycinanie wzorów w cholewkach ze skóry i w cholewkach z materiałów sztucznych. Oprócz wycinania również znakowanie cholewek. Oczywiście w przyszłości jeżeli taka maszyna na to pozwoli nie wykluczam grawerowania na innych materiałach/produktach promocyjnych.
Z tego co zdążyłem się już zorientować to chciałbym aby stół był ssący tzn, żeby cholewka przylegała do podłoża, w celu równomiernego wycięcia wzoru.
Dużym plusem będzie jeżeli maszyna będzie szybka (chociaż nie jest to wyznacznik).
Tak jak pisałem na początku bardzo proszę o propozycje w jakie firmy/modele się zagłębić i co będzie najbardziej odpowiednie do moich potrzeb.

Byłbym wdzięczny również za przybliżenie (lub podesłanie jakiegoś linka) dot informacji jak wygląda proces obsługi takiej maszyny. Od momentu przygotowania pliku graficznego -w jakim programie przygotować projekt, jakie formaty plików łyka oprogramowanie takiego urządzenia do momentu ustawienia i odpalenia maszyny.

Z góry dzięki za pomoc
pozdrawiam
Jakub



Tagi:


Cooper
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 251
Rejestracja: 03 gru 2007, 15:46
Lokalizacja: Silesia

#2

Post napisał: Cooper » 20 wrz 2012, 19:42

Hey

Kolego najtańszy laser Co2 jaki osobiście widziałem z stołem podciśnieniowym do wycinania tego typu rzeczy kosztował na dzień dobry 30 000 EUR...

Może jakiś inny kolega coś podpowie ale zapewne tanio nie będzie....może lepiej pomyśl o ploterze tnącym albo odpowiedniej frezarce do tego celu..wyjdzie pewniej taniej niż laser.

Z drugiej strony możesz wrzucić to na chińczyka i bujać się z problemami.


Autor tematu
jam
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 19
Rejestracja: 20 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: jam » 20 wrz 2012, 22:41

Czyli mam rozumieć kolego, że urządzenia np takiej firmy jak techsol odradzasz?


Cooper
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 251
Rejestracja: 03 gru 2007, 15:46
Lokalizacja: Silesia

#4

Post napisał: Cooper » 21 wrz 2012, 14:32

Moja prywatna subiektywna opinia.
Nie polecam i nie odradzam nikogo bo każdy ma swój rozum, a że żyjemy jeszcze w wolnym kraju możemy podejmować wyłącznie własne decyzje.

Jeżeli pytasz o moją opinię patrząc na urządzenia firmy o której wspomniałeś rzucają mi się w oczy tuby 60-80W(bez producenta) chłodzona wodą (ciekawe ile ma w rzeczywistości ?)oraz posuw największego lasera rzędu 400 mm/s oraz cena 60 000 zł. Wrażenie robi tylko rozmiar stołu, ale przy takiej szybkości ten laser pełza z jednego końca stołu na drugi. Wydajność takiej kolumbryny leży i kwiczy. Wrażenie robi też 3 miesięczna gwarancja na tubę (kiedy markowe tuby pracują nawet do 7-8 lat (zna ktoś może jakie gwarancje daje np Synrad na tuby).

Ogólnie co do tego typu urządzeń fajna jest tylko cena...szkoda tylko, że nikt nie myśli na etapie zakupu ile zacznie dopłacać po gwarancji (3 miesięcznej) na wymianę tub, optyki, a po roku tego co się rozleci, ile będzie sobie śpiewał sobie serwis za części, za każdy dojazd i roboczogodziny. Do tego jakie będzie ponosił straty i co powiedzą klienci na przestoje serwisowe, przekroczone terminy i słabą jakość wyrobów czy usług. Widzi się tylko cenę i myśli ile zostanie mi w kieszeni. Maszyna to nie auto na pokaz ile ktoś ma kasy tylko ma na celu wyżywić Ciebie i firmę i zapewnić to by było cię stać własnie na lepszy samochód.

Ja kieruję się założeniem, że jeżeli robię coś na poważnie to chcę to robić dobrze i najlepiej jak umiem bo to moja wizytówka.
Jeżeli myślisz o produkcji to musisz planować w długim okresie czasu a nie na teraz.
Maszyna produkcyjna musi być trwała (ma harować tyle ile się da maksymalnie), wydajna (by zrobić w tym czasie maksymalna ilość wyrobów) i gwarantować jak najlepsza ich jakość.
Takiej maszynki nie kupi się za parę złoty..tutaj trzeba zainwestować na kilka lat do przodu, by maszyna zwróciła się po kilku latach a zyski później bo żywotność naprawdę dobrego sprzętu to minimum 10 lat pracy a przy dobrym solidnym utrzymaniu i konserwacji jeszcze dobrych kilka lat więcej. Znam firmę w której markowy laser do cięcia chodzi od 1994 roku.

Dla przykładu bardzo solidny sprzęt do cięcia+grawerowania o polu 1200x1200 mm ze stołem podciśnieniowym mm i z markową tubą 200W oraz prędkościami do 1000 mm/s i świetnym przyspieszeniu rzędu 5m/s2 kosztuje 40-45 tyś EUR.
Różnica w cenie do "chińczyka" to przepaść ale jestem przekonany, że w przeciągu 10 lat (o ile chińczyk tyle wytrzyma i nie będzie trzeba kupować nowej maszyny) dopłaci się do niego tyle, że te ceny się zbliżą a straty (których normalnie nie widać) na wydajności i jakości produktów/usług z chińczyka przerosną koszt zakupu lepszej maszyny.
Uważam że ma się to zarówno w dużym stopniu do dużych laserów produkcyjnych jak i do małych "usługowych"

To tyle jeżeli chodzi o mój światopogląd :)

Co do mojej rady dla Ciebie.
Odwiedź kilku dystrybutorów, porób próby na materiałach jakie chcesz obrabiać. zapoznaj się z urządzeniami i oprogramowaniem. Popytaj u źródła o serwis, koszty serwisu, żywotność i koszt części eksploatacyjnych itd. Zrób po prostu samodzielnie przegląd rynku odwiedzając dystrybutorów i robiąc próbki. Przy okazji zobaczysz na zuwo jak sie takie urządzenia obsługuje. Nie ma różnicy czy laser ma 400 x 300 mm czy 4000 x 3000..zasady sa takie same tylko skala inna.


Autor tematu
jam
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 19
Rejestracja: 20 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: jam » 21 wrz 2012, 15:10

Wielkie dzięki za odpowiedź i rady, tylko proponujesz mi odwiedzenie producentów, sprawdzenie maszyn, a ja tak jak pisałem na początku: jestem zielony w temacie i to czego oczekuję to właśnie propozycji tych producentów i modeli, które są warte uwagi.
Wcale nie upieram się przy tanich chińskich produkcjach chociaż wiadomo, na początek wydawać na maszynę 40tys euro...no trochę dużo :)


Cooper
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 251
Rejestracja: 03 gru 2007, 15:46
Lokalizacja: Silesia

#6

Post napisał: Cooper » 21 wrz 2012, 17:51

Hey

Nie proponuje Ci maszyny za 40 klocków tylko chciałem naświetlić całokształt na co zwrócić uwagę i pomyśleć perspektywicznie jeżeli chcesz produkować na laserze a nie robić usługi z doskoku czy przypadku.

Najważniejsze - Żeby coś Ci wskazać daj znać jakie pole pracy jest minimalne do Twoich potrzeb.
To pozwoli zdefiniować segment urządzeń i wskazać Ci potencjalnych dystrybutorów.
napisałeś zbyt ogólnie...jak sprecyzujesz oczekiwania łatwiej będzie coś doradzić.
Następnie jak wygląda pierwotny materiał z którego chcesz robić...jest to w jakiś belach czy w jakiś arkuszach. Jak chcesz podawać materiał do lasera? automatycznie czy ręcznie.
Jaki format materiału najbardziej ułatwił by ci życie. (niektóre firmy mają rozwiązania peryferyjne automatyzujące pewne czynności).
Najważniejsze to dobrać maszynę do konkretnej pracy produkcyjnej a nie odwrotnie czyli kupić maszynkę i myśleć co z nią teraz zrobić :).


Autor tematu
jam
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 19
Rejestracja: 20 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: jam » 21 wrz 2012, 18:27

Ok, to co planuję robić to jak wspominałem wycinanie i znakowanie wszelkiego rodzaju wzroków, znaków w cholewkach do obuwia (to jest główny motyw). W związku z tym pole pracy...no np cholewka kozaka powiedzmy może mieć ok 35x45cm.
Materiały to przede wszystkim skóra oraz materiały syntetyczne do produkcji obuwia (eco skóra, zamsz itp).
Materiał na którym będzie wykonywana praca to już uszyta cholewka, czyli nieregularne wymiary, tu wyżej, tam niżej (dlatego myślę o stole, który będzie przysysał cholewę do siebie). Jak podawać materiał do lasera...no świetnie by było automatycznie ale przy takiej robocie nie wiem czy to możliwe, żeby on sobie to wziął i ustawił równiutko, dlatego wydaje mi się, że będzie to ręczne podawanie, ale tak jak mówię: nie wiem jakie są możliwości tych maszyn.
W skrócie mówiąc: mam uszytą cholewkę do buta (czyli taki rozłożony na płasko but bez spodu) i chcę na niej z boku
a) wyciąć kwiatuszek
b) wypalić logo producenta
:)


Zaremba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 274
Rejestracja: 14 lip 2011, 21:42
Lokalizacja: Z daleka

#8

Post napisał: Zaremba » 21 wrz 2012, 18:48

Żadna standardowa maszyna laserowa nie nadaje sie do wycinania i grawerowania gotowych cholewek.
Nie ma stołu, który "rozpłaszczy" i przytrzyma obie strony cholewki.
Stoły podciśnieniowe przytrzymują arkusze materiału a nie gotowe buty.
Przemyśl dobrze czy na pewno musisz obrabiać gotowe buty bo z tym będziesz miał większy problem niż z resztą.

Co do wypowiedzi kolegi Cooper-a to zgadzam się z ogólną zasadą że tanie mięso psy jedzą a jeśli maszyna ma zarobić to musi być porządna.
Czyli raczej z laserem RF np. Synrada, dobrym serwisem i gwarancją.
Natomiast do wycinania takich elementów wcale nie musi osiągać jakichś ogromnych prędkości rzędu 1000mm/s czy kosmicznych przyspieszeń.
Skóra to materiał wymagający dużej mocy lasera i żeby faktycznie wykorzystać takie prędkości moc lasera musiałaby być tak duża że sam laser będzie kosztował z 30-40 000 USD.


Autor tematu
jam
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 19
Rejestracja: 20 wrz 2012, 14:12
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: jam » 21 wrz 2012, 19:10

No dobra, może źle się wyraziłem. Pisząc cholewkę miałem na myśli tu jeszcze nie zszytego buta czyli po prostu odpowiednio wyciętą skórę, z której będzie cholewka. Wiadomo, że przecież nie włożę gotowego buta do takiej maszyny :)


Zaremba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 274
Rejestracja: 14 lip 2011, 21:42
Lokalizacja: Z daleka

#10

Post napisał: Zaremba » 21 wrz 2012, 20:06

Skoro tak to stół podciśnieniowy nie jest ci do niczego potrzebny.
Obróbka laserem nie powoduje przesuwania detalu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”