Grawer - jak zrobić efekt przypalenia

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
houek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2012, 15:23
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:

Grawer - jak zrobić efekt przypalenia

#1

Post napisał: houek » 27 cze 2012, 15:15

To mój pierwszy wątek na tym forum, w związku z czym witam serdecznie forumowiczów.

Od jakiegoś czasu poznaję 60watowego chińczyka LASER-500 od Techsolu, obsługiwanego LaserCut'em 5.3. Jak na razie udało mi się wykonać, moim zdaniem, ciekawe zaproszenia na ślub siostry (wrzucę jakieś foto wieczorem). Jednak zaproszenia opierały się na elementach graweru i cięcia. Teraz stoi przede mną zrobienie wizytówek i tu mam mały zgrzyt.

Szukam sposobu na uzyskanie efektu przypalenia grawerowanego tekstu ale już nie mam pomysłu, w którą stronę eksperymentować z parametrami. Albo jest czysty grawer (ew. delikatnie pożółkły) albo wypalam dziurę a chciałbym aby tekst na białym kartonie był bardziej widoczny.

W zamyśle mam stworzenie wizytówek. Do dyspozycji mam karton satynowy 300g/m2, który świetnie się wycina jednak przy grawerce nie potrafię uzyskać efektu przypalenia. Jaki współczynnik mocy do prędkości dobrać by uzyskać płytkie ale intensywne przypalenie? A może to kwestia innych ustawień np. kroku albo w ogóle zależy to od papieru który się nie da nadpalić?

Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi, które będę mógł potestować przy następnym spotkaniu z maszynką.

pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Grawer - jak zrobić efekt przypalenia

#2

Post napisał: pitsa » 27 cze 2012, 16:40

Litery wypalone na czarnym kartoniku ładnie wyglądają. Sprawdź sobie ten efekt.
Można wykombinować połączenie drukowania wizytówek i grawerowania laserem.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


deflection
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 598
Rejestracja: 24 lip 2008, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

#3

Post napisał: deflection » 27 cze 2012, 20:07

Litery wypalone na czarnym kartoniku ładnie wyglądają. Sprawdź sobie ten efekt.
dokładnie, czarny karton ładniej się graweruje. Na białym efekt jest nieciekawy, litery są mało czytelne. Jednak są specjalne papiery do grawerowania. Taki papier ma dwie warstwy.

Mam kilka próbek takiego papieru, jednak chinczykiem ciężko było wygrawerować ładne literki więc temat sobie odpuściłem, teraz próbowałem to na laserze z tubą RF i efekt wygrawerowanych małych literek jest po prostu rewelacyjny. Akurat mam papier do grawerowania czarno pomarańczowy. Można grawerować z jednej albo drugiej strony. Taki papier fajnie nadaje się na grawerowane wizytówki czy też grawerowane zaproszenia.

jak będziesz chciał mogę jakieś zdjęcia zamieścić.


Autor tematu
houek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2012, 15:23
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:

#4

Post napisał: houek » 28 cze 2012, 09:11

@pitsa Czarny raczej odpada bo potrzebuję wizytówki dla mojej żony, która robi w branży kosmetycznej. Druk i wypalanie też przerabiałem ale później jest zabawa w ustawianie bo delikatnie się arkusz przekrzywi i już tekst drukowany jest krzywo. W dodatku nie mam dobrej drukarki do takich zadań. Ale to jeszcze do przemyślenia.

@deflection Możesz podać producenta tych papierów ewentualnie namiar na jakiś sklep/hurtownię? Ja akurat z jakości grawerki tego chińczyka jestem zadowolony ale z każdym materiałem może być inaczej. Powiem Ci że czarno-pomarańczowy brzmi ciekawie. Pytanie czy taki papier nadaje się do wizytówek? Wrzuć jakieś foto w wolnej chwili.

p.s. Ja niestety wczoraj zapomniałem wrzucić zdjęcia zaproszenia, które robiłem - usnąłem po meczyku :)


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#5

Post napisał: koala.g » 28 cze 2012, 13:47

Zwiększ odległość materiału od soczewki.

Przynajmniej na drewnie zamiast jasno-brązowego ślaczka robi się czarny >> tak samo z białą czekoladą im większa odległość tym materiał bardziej spalony.

Wada to to że mamy większą plamkę.


Autor tematu
houek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2012, 15:23
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:

#6

Post napisał: houek » 29 cze 2012, 09:22

@Decodrew Dzięki za podpowiedź. Też własnie myślałem nad zmianą ogniskowej tylko tak zrobiłem projekt, że musiałbym na dwa przebiegi wypalać bo jest trochę detali i wycinanie więc najpierw musiałbym przypalić większą plamką a później reszta.

p.s. wspomniane wcześniej zaproszenia:
  1. Obrazek
  2. Obrazek
  3. Obrazek
  4. Obrazek
  5. Obrazek
  6. Obrazek


deflection
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 598
Rejestracja: 24 lip 2008, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

#7

Post napisał: deflection » 01 lip 2012, 16:02

barwę drewna ja reguluję sobie mocą, prędkością i PPI. Co do papieru to zmiana ogniskowej pomoże, jednak jakość graweru spadnie..

jutro (a raczej dzisiaj) postaram się zamieścić fotki papieru ozdobnego.

Edit:

No udało się pstryknąć poglądową fotkę, znalazłem 2 kolory tego papieru jeden czarno-pomarańczowy drugi złoto-pomarańczowy...

Na szybko wygrawerowałem podziękowania dla rodziców, tak więc grafika też nie jest jakaś super :) ale tu chodziło o pokazanie papieru.

Obrazek

Papier jest tak jakby "metalic" czyli ma jakieś drobinki, zdjęcie tego nie oddaje ale w rzeczywistości bardzo fajnie się prezentuje.


JACK70
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 14 lis 2011, 15:22
Lokalizacja: Lublin

#8

Post napisał: JACK70 » 01 lip 2012, 16:12

Całkiem ciekawy efekt.
Możesz dać namiar gdzie kupić taki papier.


deflection
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 598
Rejestracja: 24 lip 2008, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

#9

Post napisał: deflection » 01 lip 2012, 16:20

o ile dobrze pamiętam firma cezex produkuje tego typu papiery
te próbki dostałem od kolegi tak dla zabaw...


macmark
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 102
Rejestracja: 07 maja 2012, 11:54
Lokalizacja: Katowice

#10

Post napisał: macmark » 02 lip 2012, 17:41

deflection pisze:o ile dobrze pamiętam firma cezex produkuje tego typu papiery
te próbki dostałem od kolegi tak dla zabaw...
Cezex nie produkuje, a dystrybutorem tego rodzaju papieru jest chyba każdy, kto ma papier w ofercie.. np. antalis, cezex (o ile wykaraskał się z problemów), papyrus

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”