Laser i cięcie papieru

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
wolnylogin
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 13 maja 2012, 14:14
Lokalizacja: z nienacka

Laser i cięcie papieru

#1

Post napisał: wolnylogin » 13 maja 2012, 14:23

Witam, wszystkich serdecznie

Poszukuje urządzenie, które będzie w stanie wycinać opakowania z tektury falistej/kartonu w nie wielkich seriach. Dlatego typowe maszyny opadają ze względu na koszty przygotowania.

Początkowo miał w planie kupić frezarkę CNC a teraz zaczynam się zastanawiać nad laserem.

Jak laserowówki dają sobie radę z cięciem papieru ? i czy np: jest możliwość położenia 10-15 warstw naraz ? i czy nie spali mi pierwszych warstw ?



Pozdrawiam



Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#2

Post napisał: koala.g » 13 maja 2012, 15:12

Racej jedna warstwa na raz > laser tnie po "stożku "Obrazek

Awatar użytkownika

mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 577
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

#3

Post napisał: mumin » 13 maja 2012, 16:55

Pomyśl raczej nad nożem wibracyjnym


Cooper
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 251
Rejestracja: 03 gru 2007, 15:46
Lokalizacja: Silesia

#4

Post napisał: Cooper » 13 maja 2012, 20:02

Szczerze moim zdaniem to laser będzie najlepszym rozwiązaniem...wszystko zależy głównie od twojego budżetu i oczekiwań dotyczących wydajności i jakości urządzenia. Rynek laserów w Polsce jest taki że to samo pole pracy możesz mieć w przedziale 8 000 - 80 000 PLN.
Laser jest idealny do cięcia papieru. Nie powiem Ci że ta marka jest akurat lepsza od drugiej bo to mija się z celem bo musisz podjąć samodzielną decyzje w stosunku do zasobności Twojej kieszenii. Jak to mówią ziemniaki można wozić trabantem i mercedesem :). Przemyśl tylko zakup pod kątem celów jakie sobie stawiasz i powinieneś być zadowolony. Cięcie papieru na cnc nożem nie jest na początku takim hop siup jak się wydaje. Na laserku zrobisz to po kilku próbach łatwo szybko i przyjemnie.
Pozdro


Autor tematu
wolnylogin
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 13 maja 2012, 14:14
Lokalizacja: z nienacka

#5

Post napisał: wolnylogin » 13 maja 2012, 21:40

Właśnie Cooper sęk jest z wydajnością. Nie potrzebuje urządzenia, które będzie pracować 24/7 ale nie mogę sobie pozwolić aby na godzinę pracy zrobić 200 opakowań :/ Stąd muszę mieć możliwość cięcia kilku warstw na raz ... i czytając poprzedni wątek jak i udzielone odpowiedzi w tym, może się okazać, że mała moc laseru .. nie zetnie mi dolnych warstw (zakładając, że grubość będzie 2 cm-2,5 cm) a duża spali wierzchnie :/

Czy masz jakieś doświadczenia z cięciem kilku warstw na raz ?


holender007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 22 cze 2007, 11:43
Lokalizacja: Głuszyca

#6

Post napisał: holender007 » 13 maja 2012, 23:06

Laserem nie przetniesz kilku warstw papieru znaczy przetniesz ale na pewno nie 2 cm a jak nawet ci się to uda to będziesz miał straszne przypalenia w środkowych warstwach kiedyś coś takiego testowałem na Trotecu 120W i wychodziło beznadziejnie.


Cooper
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 251
Rejestracja: 03 gru 2007, 15:46
Lokalizacja: Silesia

#7

Post napisał: Cooper » 14 maja 2012, 08:37

Hollender ma rację. Też próbowałem z kilkoma warstwami i zawsze wychodziła kicha.
Nie wnikając w szczegóły wg mnie ma to związek z cyrkulacja powietrza (nadmuch / wyciąg) wokół przepalanego materiału. Jak palisz jedną warstwę cyrkulacja powietrza jest OK,jak kilka powietrze nie krąży wokół "środkowych" warstw i stąd przypalenia na nich. Czy to będzie Chińczyk czy Trotec efekty będą podobne.

Na CNC nie wiem jakie efekty (jakość) i wydajność da radę osiągnąć tnąc kilka warstw bo nie próbowałem. Raz miałem przyjemność działać na tekturze z krótką serią pod jakieś wypełnienia i z jedną warstwą było przyzwoicie. Pewne jest że na dobry ploter CNC do cięcia też trzeba trochę grosza wyłożyć.

Moja rada taka...(nie wiem co chcesz robić i jaka jakość cię zadowoli) niniejszym polecałbym laser z jak największym polem pracy i łatwą dojściem do wymiany materiału, Dobrać moc i prędkość do materiału w celu uzyskania zadowalającej cie wydajności. Jakość cięcia będziesz miał bardzo dobrą. Robota znacznie prostsza i szybsza niż na CNC.

Awatar użytkownika

mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 577
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

#8

Post napisał: mumin » 14 maja 2012, 11:43

Coś mi się wydaje że wykorzystywanie lasera do cięcia papieru to trochę armata na komara, z tego co naoglądałem się w necie do cięcia i bigowania tektury itp stosuje się wyłacznie noże chyba będzie to jednak dużo tańsze i nie jestem pewien ale chyba też szybsze (kilka warstw) co w przypadku lasera będzie chyba bardzo utrudnione jak czytam wyżej.
Nie chciałbym jednak żeby duskusja potoczyła się jak na innym forum gdzie gość pytał jakim frezem frezować styropian a wszyscy wsiedli na niego z tekstami że styropian to tylko drut i nic innego się nadaje.


Cooper
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 251
Rejestracja: 03 gru 2007, 15:46
Lokalizacja: Silesia

#9

Post napisał: Cooper » 14 maja 2012, 15:06

W prostych aplikacjach na dużą skalę masz w zupełności rację...ale np w takiej gdzie są już małe detale

Obrazek

laserem zrobisz szybciej i lepiej. Tym bardziej ze laser potrzebuje do tego minimalnej mocy tak naprawdę i można przeznaczyć go też do bardziej złożonych aplikacji.
Nikt nie mówi że odpowiednio przygotowany laser nie może tez bigować :)

Podsumowując każdy jest przyzwyczajony już do jakieś technologii. Tak jak słusznie zauważyłeś laser przypomina strzelanie z armaty do komara :) ale czasem tez można go zmienić w precyzyjna snajperkę. Najważniejsze by kierować się zdrowym rozsądkiem i dobrać urządzenie do potrzeb a tych kolega zakładający temat zbytnio nie sprecyzował.

Pozdrawiam


3DBialystok
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 167
Rejestracja: 06 cze 2010, 18:56
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#10

Post napisał: 3DBialystok » 14 maja 2012, 19:05

Źródło CO2 i system galvo.


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”