laser SERII FIBER POWER 3015 produkcji techinwest

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#41

Post napisał: lolo2 » 10 maja 2012, 23:29

A co odnośnie plazmy?
W ogóle jej sie nie opłaca? :)



Tagi:


stefan85
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 38
Rejestracja: 15 maja 2009, 13:40
Lokalizacja: PL

#42

Post napisał: stefan85 » 11 maja 2012, 07:40

Laser który pokazałem ma ciekawą kinematykę, gdyż brama jest stała natomiast oś Y i Z, jeździ po bramie.


www.kimla.pl
Posty w temacie: 21

#43

Post napisał: www.kimla.pl » 11 maja 2012, 16:09

Plazma to jednak trochę inne zastosowania, jakościowo laser i waterjet są podobne, plazma to trochę inna półka i bardziej do tlenu trzeba by porównywać. A tu lepiej niech się wypowie Cnccad. Jakie są optymalne zakresy grubości dla plazmy i dla tlenu?

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#44

Post napisał: cnccad » 11 maja 2012, 18:51

No cóż …
Plazma i gazówka to przede wszystkim kurz brud i czasami hałas nie do zniesienia na dłuższą metę bez ochronników słuchu.
Zakresy cięcia …
Teoretycznie gazówka pozwala ciąć już od średnio rzecz biorąc 3mm. Ale nie będzie to cięcie jakościowe lecz rozdzielające. Jaka jest jakość takiego cięcia to wiedzą wszyscy którzy mieli możliwość to sprawdzić. Ale natomiast zakres górny to nawet 1500mm.
Tniemy tylko stale węglowe.
Po za tym …
Przygotowanie półfabrykatu do dalszej obróbki po cięciu poniżej 6mm … Jest co robić.
Plazma …
Tu w zależności od palnika , maszyny , mediów … od 0,2 do 250mm. Co do jakości to jest sporo uwarunkowań.
Mam kilka maszyn gdzie klienci tną jakościowo i próbuje się to porównać do lasera. Nie są to tanie urządzenia.
Tyle że należy się liczyć z tym że nawęglanie przy gazówce i plazmie jest zdecydowanie większe niż przy laserze i jeżeli technologia przewidziana dla danej produkcji dopuszcza takie nawęglenie ( różne nawęglenie do różnych gazów i wnoszonej energii ) to plazma może być dobrym rozwiązaniem.
Tniemy wszystko co przewodzi napięcie i prąd.

Jeżeli coś nie dopisałem to uzupełnię.
Ale WJ , tnie wszystko bez wprowadzania np. węgla do stali a laser wprowadzając znikome ilości.
Wszystko zależy od możliwości zastosowania , wykorzystania danych maszyn.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


HUD
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 463
Rejestracja: 22 kwie 2007, 21:27
Lokalizacja: Lublin

#45

Post napisał: HUD » 11 maja 2012, 20:17

A może zamiast używać nazewnictwa WJ - WW ( wycinarka wodna ) będzie bardziej po naszemu :smile:
Pozdrawiam Krzysztof G.


bajtelo
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 31
Rejestracja: 12 kwie 2012, 19:11
Lokalizacja: Polska

#46

Post napisał: bajtelo » 12 maja 2012, 13:50

Panie Kimla i cnccad trochę mi namieszaliście.

Chciałbym kupić plazmę i palić stal zwykłą do 20mm. Zdarza się też kwasówka.
Może lepszy byłby Waterjet?
Nie wiem jak to stoi cenowo - chodzi także o koszty eksploatacji.
Co bardziej się psuje?

Przepraszam za zboczenie z tematu...


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#47

Post napisał: lolo2 » 12 maja 2012, 21:59

To sobie zobacz parametry palenia, z jaką prędkością będziesz palił a z jaką prędkością ciął wodą.

O ile pamiętam to w tym leżał największy ból waterjetów, choć czasy się zmieniają.
Sam jestem ciekaw jak z eksploatacją WW, te ścierniwo to w cyklu zamkniętym pracuje? Jakieś specjalne musi być? Jak sprawa z dyszami ścierniwo ściera je bardzo szybko? Na stronie pana Kimli jest napisane że bezawaryjne pompy, czyli wnioskuje że były z tą technologią problemy i być może po części dalej są jakieś niuanse.

Uważam "być może już mylnie - czasy sie zmieniają" że WW nadawały sie jedynie do materiałów grubych nieprzewodzących prąd oraz do kamieni i gąbek.


www.kimla.pl
Posty w temacie: 21

#48

Post napisał: www.kimla.pl » 13 maja 2012, 00:17

Waterjety tną metale czysto dokładnie i nie wprowadzają naprężeń termicznych.
W zasadzie nie ma większego znaczenia jaki to metal, różnić się będą tylko nieco prędkości.
Waterjet tnie prawie wszystko -metale, tworzywa, szkło, kamień, ceramikę.
Niestety jest to stosunkowo wolna technologia. Wolna ale dokładna.

Plazma, czy tlen takiej jakości nie dadzą. Poza tym tylko niewielki zakres materiałów można ciąć.

Nie wiem co robisz, ale jak to konstrukcje np hal, to dla przykładu otwory pod śruby na waterjecie wyjdą doskonale a plazmą raczej nie do zaakceptowania. Czyli będziesz musiał wiercić. A jeśli tak to trzeba rozważyć czy ciąć wolniej i na gotowo, czy szybciej i do dalszej obróbki.

Nawet pomimo tego, że waterjet tnie drożej niż plazma firmy często godzą się na to ponieważ przy coraz droższym pracowniku do i tak może wyjść korzystny bilans.

Co do kosztów szczegółowych to oczywiście trzeba to odnieść do szybkości cięcia, ale w przeliczeniu na godzinę wszystkie techniczne koszty pracy waterjeta to w przypadku maszyn Kimla 50zł/h i z tego co wiem to najniższa cena na polskim rynku.


P.S. Z najnowszych wieści: Osiągnęliśmy prędkość cięcia 1m/s laserem fiber blachy 0.5mm przy mocy 1kW!!! Moc pobierana przez laser to tylko 4kW. Przy cienkich blachach to aktualnie bezdyskusyjnie najlepsza technologia.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2012, 00:31 przez www.kimla.pl, łącznie zmieniany 1 raz.


bajtelo
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 31
Rejestracja: 12 kwie 2012, 19:11
Lokalizacja: Polska

#49

Post napisał: bajtelo » 13 maja 2012, 00:31

www.kimla.pl pisze:Waterjety tną metale czysto dokładnie i nie wprowadzają naprężeń termicznych.


Nie wiem co robisz, ale jak to konstrukcje np hal, to dla przykładu otwory pod śruby na waterjecie wyjdą doskonale a plazmą raczej nie do zaakceptowania. Czyli będziesz musiał wiercić. A jeśli tak to trzeba rozważyć czy ciąć wolniej i na gotowo, czy szybciej i do dalszej obróbki.
To teraz naprawdę dałeś mi do myślenia. Otwory w konstrukcjach hal będę palił na pewno.
Często psuje się to to :)? Drogie w wymianie?
Jakie jeszcze są dobre firmy produkujące WJ oprócz Kimla :) (chciałbym porównać ceny)?


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#50

Post napisał: lolo2 » 13 maja 2012, 09:15

www.kimla.pl pisze: P.S. Z najnowszych wieści: Osiągnęliśmy prędkość cięcia 1m/s laserem fiber blachy 0.5mm przy mocy 1kW!!! Moc pobierana przez laser to tylko 4kW. Przy cienkich blachach to aktualnie bezdyskusyjnie najlepsza technologia.
OoooOooo to ci nowina.
To parametry takie jak konkurencja ma z laserami 3 - 5KW
TRUMPF w swoim TruDisku 5kw ma cięcie blachy 1mm - 48m/min (dla 0,5mm nie podane).

Rozumiem że to na samym azocie? Czy jakieś mixy?
Pewnie kwestia dobrania odpowiednio optyki dokładnie pod daną grubość, zapuścilibyście palenie 1 lub 2 mm już by wam prędkości spadły bardziej niż na standardowej głowicy.

Nam chcieli specjalnie głowice zrobić do palenia blachy 5mm warunkiem było że miał palić co najmniej 5m/min no i są firmy, które chcą się pod tym podpisać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”