Mój pierwszy laser

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów
Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11

Post napisał: Piotr Rakowski » 15 mar 2012, 23:54

Do autora wątku: pójdź do pierwszej-lepszej firmy usługowo tnącej stal i obejrzyj sobie taki laser w akcji. Będziesz wiedział, dlaczego większość uważa ten post, za spam.


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:


Autor tematu
Marcin_PG
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 14 mar 2012, 19:59
Lokalizacja: Gdansk

#12

Post napisał: Marcin_PG » 16 mar 2012, 23:56

Może trochę wyjaśnię sytuację:
Nie jestem amatorem budowy urządzeń, na swoim koncie mam wykonanie dla firmy w której pracuję wypalarki gazowa/ plazma cnc i wiertarki pionowej.
Natomiast zaprojektowałem giętarkę krawędziową z podajnikiem automatycznym (urządzenie dla jednego stałego zlecenia) oraz prasę hydrauliczną - urządzenia działają bardzo sprawnie, chociaż przy budowie tych konkretnych dwóch już nie uczestniczyłem.
Pisak pisze:Ilość problemów jest nie do ogarnięcia dla jednego człowieka.
Racja, dla jednego człowieka temat laseru jest nie do przeskoczenia.

Podłączanie elektryki itp przy takich napięciach będzie wykonywać doświadczony elektryk.
Dodatkowo zawsze firma może odpowiednią osobę podnająć do wykonania jakiegoś elementu przy konstrukcji (natomiast nie stać nas aby zakupić fabryczne urządzenie)


W każdym bądź razie uzyskałem trochę informacji które są dla mnie bardzo istotne.
Po ich przeanalizowaniu oraz długiej rozmowie z szefem zmieniam trochę koncepcję lasera:

Pole robocze: 2m x 1m
Cięcie blach:
czarna: 1 mm
nierdzewka 1 mm

Wyjaśnię dlaczego takie parametry teraz by mnie interesowały:
Skoro nie mam szans skonstruować odpowiedniego lasera do 10 blachy, elementy będziemy dalej wypalać gazem bądź plazmą, natomiast niektóre otwory będą musiały być wiercone (aby uzyskać odpowiednią dokładność będziemy wypalać szablony z blachy 1mm czarnej.
Zresztą jak koledzy się orientują otworowanie przez plazmę/ gaz nie ma odpowiedniej precyzji.
A z 1mm nierdzewki mamy jedno ciągłe zlecenie i musimy zamawiać usługę w zewnętrznej firmie (co generuje niepotrzebne i duże koszty, nie mówiąc już o terminowości i częstych rysach na blasze - blacha polerowana).


Czy przy takich parametrach jesteście mi w stanie coś doradzić?
Tj: jaka tuba? gdzie mogę ją dostać, jak i przez co ją podłączyć z PC?

Jest to niestety moje priorytetowe zadanie i będę musiał je doprowadzić do końca.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2012, 18:33 przez Marcin_PG, łącznie zmieniany 1 raz.


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#13

Post napisał: cinematic2 » 17 mar 2012, 16:25

Uparty jak zwierzę z długimi uszami.
Proszę uprzejmie.
Laser do profesjonalnych zastosowań:
Synrad f400, 400 Watt mocy, 55 000 usd.
Do tego zasilacze 4800 usd.
Ceny w USA z oficjalnego cennika Synrada.
Dodaj do tego ubezpieczony transport, cło i VAT.
Sam laser wychodzi około 250 000 pln brutto.
Plus cała konstrukcja, optyka, sterowanie.
Cięcie stali czarnej o grubości 1mm - prędkośc około 250 cali/minutę.
Cięcie stali nierdzewnej o grubości 1 mm - prędkość około 200 cali/minutę.
Z tym, że to są wartości osiągane przez profesjonalistów.
Nie przypuszczam żebyś dał radę zbliżyć się do osiągów.

Zadowolony?
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#14

Post napisał: jacek-1210 » 17 mar 2012, 18:48

Marcin_PG pisze:
Cięcie blach:
czarna: 1 mm
nierdzewka 1 mm
to zmienia postać rzeczy. Tutaj tną taką blachę laserem 150W a taki laser to już może zdziałać amator :wink:
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:


Autor tematu
Marcin_PG
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 14 mar 2012, 19:59
Lokalizacja: Gdansk

#15

Post napisał: Marcin_PG » 18 mar 2012, 11:04

cinematic2 pisze:Uparty jak zwierzę z długimi uszami.
Bo tylko tacy ludzie do czegoś w życiu dochodzą.
cinematic2 pisze:Dodaj do tego ubezpieczony transport, cło i VAT.
Widzę że kolega za wszelką cenę chce mnie zniechęcić, wybierając jedną z najdroższych opcji na rynku, z tubą dwukrotnie przekraczającą wymaganą moc.

Kod taryfy celnej dla tuby którą zaproponowałeś: "9013200090"
Dla transportu morskiego stawka cła: 4,7%
Ale chyba taki towar raczej wyślemy transportem lotniczym, a dla lotniczego występuje coś takiego jak: "lotnicze zawieszenie taryfowe" oznacza to iż stawka cła wynosi 0%, o zaletach transportu lotniczego dla tego typu towarów chyba nie muszę wspominać?
Kolega na pewno dobrze wie o czym piszę, gdyż jako specjalista orientuje się w każdym zagadnieniu związanym z laserami, zarówno budowa, działanie, programowanie, jak oczywiście takie błahostki jak koszty transportu oraz inne z tym związane opłaty, przy ściąganiu poszczególnych komponentów.

Teraz VAT:
Tak jak napisałem firma płaci, więc nas interesuje stawka netto, a zwrot Vatu ze skarbówki załatwimy w przeciągu miesiąca.
O tym również na pewno wiesz, gdyż firmą nie przedstawiasz stawki brutto, tylko netto.
cinematic2 pisze:Cięcie stali czarnej o grubości 1mm - prędkość około 250 cali/minutę.
Cięcie stali nierdzewnej o grubości 1 mm - prędkość około 200 cali/minutę.
Z tym, że to są wartości osiągane przez profesjonalistów.
Nie przypuszczam żebyś dał radę zbliżyć się do osiągów.
Nie wiem czy chcesz w ten sposób mnie upokorzyć czy zniechęcić?
Prędkość ponad 6 m/min nie jest wymagana, skoro zmieniłem koncepcję i nie będę mógł ciąć grubych blach, w takim razie prędkość nie jest już aż taka istotna.


Z tego co widzę to muszę sobie sam poradzić z laserem.
Człowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycięży.
(Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)


deflection
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 598
Rejestracja: 24 lip 2008, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

#16

Post napisał: deflection » 18 mar 2012, 18:48

Marcin_PG pisze:Widzę że kolega za wszelką cenę chce mnie zniechęcić, wybierając jedną z najdroższych opcji na rynku, z tubą dwukrotnie przekraczającą wymaganą moc.
bo rośnie konkurencja poza tym nie jesteś "DOUCZONY" w technologii laserowej jak niektórzy tu na forum mający wysokie mniemanie o sobie...
Marcin_PG pisze:Z tego co widzę to muszę sobie sam poradzić z laserem.
ja tam trzymam kciuki i chętnie zobacze efekt końcowy :) Powodzenia:)

btw... jak kolega chce się bawić w budowę to jego sprawa i jego pieniądze, jak widzicie jest zdeterminowany i zamiast pomóc jak możecie, macie "WIEDZĘ" to zniechęcacie. Jak widzicie nie jest to ktoś "bez zaplecza" i z garażową konstrukcją...


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#17

Post napisał: lolo2 » 20 mar 2012, 15:04

Jak chcesz coś profesjonalnego to najlepiej pomyśl o Światłowodowym laserze.
Gotowe źródło IPG i dobrą głowice kupujesz i masz 50% lasera. W takim wypadku zostało by do zrobienia "urządzenie" trzymające palnik i poruszające sie w XYZ + sterowanie.

Według mnie takie wyjście jest "najłatwiejsze" do zrealizowania, bo nic nie będziesz musiał bawić się w optykę, rezonatory itp itd. Kupujesz gotową skrzyneczkę wielkości szafki do butów + przewód + jedną szybkę - abyś mógł patrzeć na laser i gotowe masz swój laser. Bynajmniej w teorii.
Parametry takiego lasera do 5mm są wyśmienite (oczywiście zależy jaką moc kupisz).

Tylko pozostaje kwestia ile źródło lasera kosztuje. 5Kw podobno 200 000euro, ale tobie wystarczy o wiele mniejsze więc może akurat będzie cena akurat.

Wydaje się to najprostsze rozwiązanie choćby z tego punktu że już w Polsce jest kilka firm co same robią takie lasery.


Autor tematu
Marcin_PG
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 14 mar 2012, 19:59
Lokalizacja: Gdansk

#18

Post napisał: Marcin_PG » 20 mar 2012, 22:00

Dzieki, rozeznam się jak sprawa wyglada z laserami swiatlowodowymi, oraz postaram sie sobie przeliczyc co bedzie bardziej oplacalne.
Człowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycięży.
(Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#19

Post napisał: lolo2 » 20 mar 2012, 23:34

Do cienkich blach 5mm, najlepszy jest podobno fiber.

Źródła innego niż IPG nie kupisz, Jeszcze triumpf produkuje źródła ale on nikomu ich nie sprzedaje. Na takich źródłach - IPG bawi się Kimla i Eagle z wałcza, więc możesz zrobić wywiad ile to kosztuje i gdzie kupić, może akurat.

Do fibera o tyle łatwiej, że nie będziesz miał żadnych rezonatorów, optyki. Tak na prawdę to jeżeli chodzi o Fiber to tam nawet palcem nie dotkniesz. Wiązka lasera jest tak cienka że wszystkie soczewki są hermetycznie pozamykane, wycentrowane ustawione i ich sie nie wymienia. Z jednej strony plus bo masz cały komplet od razu a z drugiej to minus jak coś pierdyknie.

Dużym plusem źródeł IPG jest to, że możesz sobie kupić generator źródła powiedzmy 500w, a jak będzie ci mało dokupujesz drugą 500w i łączysz je razem. Działa to też odwrotnie, jak jeden moduł ci padnie to tniesz na pozostałych.
Według mnie najlepsze z możliwych wyjść, jedyną zaporą może być cena.

Fibera to już każdy jest w stanie w garażu zrobić, wystarczy wpisać w google a sam zobaczysz ile firm (osób) już to składa.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#20

Post napisał: syntetyczny » 22 mar 2012, 20:49

Ciekawy temat, od jakiegoś czasu również mnie interesuje czy jest możliwe skonstruowanie, w miarę taniego lasera do cięcia cienkich blaszek nierdzewnych. Z ciekawością poobserwuję wątek.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”