Strona 1 z 1

Przystawka rotacyjna

: 23 wrz 2011, 11:01
autor: holender007
Witam
Mam pytanie odnośnie przystawki rotacyjnej do lasera gdzieś czytałem że muszę kupić specjalnie przystosowaną pod mój laser bo inna mi nie zadziała, znalazłem przystawkę za 500 zł i myślę nad jej zakupem ale wolę się upewnić czy będzie mi to działało. Chyba że ktoś z użytkowników ma do sprzedania

: 23 wrz 2011, 12:11
autor: laserki
Przystawka musi mieć taki sam silnik jaki masz w osi Y maszyny.
Chyba, że chcesz za każdym razem grzebać w ustawieniach maszyny.

: 23 wrz 2011, 12:49
autor: deflection
laserki pisze:Przystawka musi mieć taki sam silnik jaki masz w osi Y maszyny.
Chyba, że chcesz za każdym razem grzebać w ustawieniach maszyny.
choc silnik moze być mocniejszy, byle nie słabszy i ważne żeby grał z twoimi sterownikami, 3 czy 4 fazowymi:)

to prawda, do tego wtyczke musisz miec taka sama jak masz podłaczone silniki, no chyba ze są na stałe...

Ponadto w zależności od przystawki w LC będziesz musiał zmieniać ilość kroków

: 02 paź 2011, 01:34
autor: Piotr Rakowski
Kol. Laserki chyba nigdy nie używał osi obrotowej.

Kol. Holender007 - jeśli używasz osi obrotowej, zamiast osi Y, to na właściwe odwzorowanie kształtu wpływ mają dwa czynniki - przypisanie kroków na obrót (de facto wykonanie osi, jej przełożenia i ustawienia mikrokroku) oraz obwód walca grawerowanego elementu. Nie piszesz, jaki program jest używany przez Ciebie - zakładam, że jest to najpopularniejszy chiński LaserCUT. Przystawki rotacyjne, jeśli robione są przez tego samego producenta, co laser, mają odpowiednio dobrane przełożenie do tego, byś w opcji MOVE (przesunięcie) osi Y wpisał wartość równą połowie zmierzonego lub obliczonego obwodu przedmiotu. Dlaczego połowie - bo tak sobie producent wymyślił...

Jeśli nie używasz LaserCUT, albo nie masz przystawki "specjalizowanej" do posiadanego lasera - odwzorowanie kształtu możesz sprawdzić empirycznie. W tym celu narysuj w swoim programie kwadrat, np. 20x20 mm i "wytnij" go wstępnie w obrotowym przedmiocie (oczywiście ten pierwszy jest do prób - pójdzie na straty) - używając małej mocy, tak żebyś widział zarys. Z pewnością za pierwszym razem wyjdzie z tego prostokąt.

Zmierz (miarką zwijaną) prostokąt w osi wzdłużnej (dłuższej). Sprawdź o ile jest większy lub mniejszy. Następnie z proporcji wylicz, o jaki procent musisz zmienić parametr przesunięcia w danej osi. Na koniec zmodyfikuj obecny wpis przesunięcia w osi Y o wyliczoną wartość. I jeśli zmierzyłeś dobrze - wszystko będzie OK.

PS. W moim Tapper Laser (specjalna wersja mojego oprogramowania sterującego do moich laserów) operacja ta jest bezbolesna, bo mam wbudowane kierunkowe skalowanie wektorów o dowolną wartość.