folia laserlights rowmark - jak grawerować laserem

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
szqudi
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 17 kwie 2010, 13:58
Lokalizacja: Planeta Ziemia

folia laserlights rowmark - jak grawerować laserem

#1

Post napisał: szqudi » 03 wrz 2011, 15:52

Witam, zakupiłem folię laserlights firmy rowmark (http://www.rowmark.com/laser/Laserlight ... lights.asp),
jest bardzo cienka i z podkładem samoprzylepnym, niestety mam problemy z jej grawerowaniem, jak ustawię minimalnie za dużo mocy to od razu graweruje się na wylot do papieru zabezpieczającego klej pod spodem, ale za to szczegóły tj. np. szeryfy w czcionkach ozdobnych nie grawerują się, testowałem mnóstwo ustawień, szybko większą mocą i wolno mniejszą mocą,
folia tnie się bez najmniejszego problemu przy ustawieniu prędkości 50 i 35 % mocy lasera szklanego 60W,
co można zrobić aby szczegóły się grawerowały a w miejscach gdzie napis jest grubszy nie przecinała się folia?
po przetestowaniu bardzo bardzo wielu ustawień myślę czy nie była by do tego potrzebna soczewka np 1,5 cala bo aktualnie mam 2,5 cala.
Jeśli mogło by to pomóc proszę o namiary gdzie można kupić soczewki skupiające.
załączam zdjęcie jak to wygląda, czcionka Monotype Corsiva, 12 pkt.
grawer 350 mm/s na 20% mocy (zaznaczam że zmiana na 22% mocy przecina folie a szczegóły i tak są niedograwerowane)
W LaserCut rozdzielczość scan gap. ustawiałem na 0,05 i na 0,01 i nic, włączałem także "zwiększ skale" ExpandScale na różnych ustawieniach i także nic to nie dało.

Obrazek

Obrazek



Tagi:


deflection
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 598
Rejestracja: 24 lip 2008, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

#2

Post napisał: deflection » 03 wrz 2011, 18:01

daj większą prędkość i ustaw większa moc niedopalenia tych czcionek to wina pewnie opóźnionego zapłonu do pełnej mocy tuby, efekt zanika im dasz większą moc, moc musisz rekompensować prędkością

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Piotr Rakowski » 04 wrz 2011, 07:36

Pytania:

1. Taki materiał najczęściej jest zabezpieczony folią. Czy zdejmujesz ją przed grawerowaniem?

2. Jeśli nie ma folii to wyraźnie ten rodzaj materiału nie jest aż tak łatwo obrabialny, jak pisze producent. W szeryfach masz mocne "przecienienia". Jak kol. deflection zwiększyłbym lekko moc i prędkość. Jeśli to nic nie da - wróciłbym do ustawień poprzednich, ale same krzywe powiększyłbym o jakieś 0,2- 0,3 mm (opcja "Offset curve"). Cały napis będzie wtedy lekko "grubszy", ale ponieważ nie wszystko da się wykonać - efekt końcowy będzie podobny do zamierzonego.


Pozdrawiam
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Andrzej_kw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 265
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:33
Lokalizacja: Gdansk
Kontakt:

#4

Post napisał: Andrzej_kw » 04 wrz 2011, 13:20

Kol. Piotr Rakowski -
Laserlight nie ma folii zabezpieczającej i masz rację - wcale niełatwy materiał do obróbki.

kol. szqudi -
Na opakowaniu zbiorczym producent podaje parametry:
laser CO2 25W - grawerowanie z prędkością 100% moc 10-20%, 500/750 DPI. Cięcie prędkość 60%, moc 100%. Dla małych znaków zmniejszenie prędkości do 50/60% oraz "odejście" z focusem o 0,01" czyli ok. 2-3mm. (To wszystko dla ULS -Rowmark ich kocha)
laser YAG - minimalna moc, prędkość 1500mm/s. Q-Switch max, lub tryb CW.

Tyle producent.

Postanowiłem "pobawić się" przy ustawieniach Twojego pliku. Generalnie - krój i wielkość to niezłe wyzwanie.
Wyniki zobrazowane są na skanie testów. Podkład jest biały i widać występujące przepalenia. Środki znaków nie wypadają pomimo tego i w przypadku ciemnego podkładu jest to akceptowalne.
Laser 60W (chińczyk)
Przy scan gap 0.01 - akceptowalna
Przy scan gap 0.025 - akceptowalna tylko dla expandowania znaków 30%
Laser 40W (chińczyk)
Różnice pomiędzy 25 i 30% mocy nieznaczne. Większa moc przepala.
Laser YAG 50W
CW 4W - rys wyraźny i delikatnie "przypieczone" krawędzie znaków - OK
Q-Switch 2,25kHz, moc 3W - rysunek delikatny i bez zastrzeżeń - OK

Reasumując - mając dostępny laser 60W masz trzy rozwiązania:
1. możesz pracować na mniejszym scan gap (0,01) niż zalecany (przy dwóch kierunkach sprawdź bardzo dokładnie dla tej prędkości backlash)
2. stosować scan gap 0,025 (1000 DPI) i expandować znaki
3. stosować scan gap 0,025 (1000 DPI) i podnieść lekko soczewkę bez expandowania znaków.

Jeżeli przy niskim poziomie mocy laser pracuje niestabilnie - podnieś moc o góra 2% i zwiększ prędkość.

Życzę sukcesów/pozdrowienia
Andrzej

PS. Musiałem zmniejszyć rozmiar załącznika - nie wiem czy szczegóły będą widoczne

adres załącznika: https://picasaweb.google.com/1043138439 ... 3568829906


Autor tematu
szqudi
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 17 kwie 2010, 13:58
Lokalizacja: Planeta Ziemia

#5

Post napisał: szqudi » 05 wrz 2011, 13:21

Więc tak, męczę się jeszcze z tą folią, sprawdzam teorie szybciej z większą mocą, ustawiałem co 100 mm/s w górę i po kilka % mocy, i doszedłem nawet do prędkość 700 mm/s i moc na 35%, wygląda ok ale jest poprzepalane w miejscach gdzie czcionka jest grubsza, nie ma to w sumie większego znaczenia jak się nakleja tą folię na ciemny podkład ale jak na coś jasnego albo całkiem białego to wtedy widać przebicia,
próbowałem również podnieść fokusa o 1-2 mm i jest lepiej w tych cienkich miejscach ale wypala i tak dziury,
scan gap na 0,01 raczej nie wchodzi w grę bo folia 100x100 mm grawerowała by się wieczność, ale nawet na 0,2 nie widzę znacznej poprawy,
i wreszcie pogrubienie czcionki przez dodanie ramki, ramka przesunięta o 0,7 mm czcionka wychodzi za gruba...
wrócę jeszcze do testów jak będę miał wolny czas i napiszę jakie będą efekty, jeszcze mam kilka pomysłów i ustawień jakie mógłbym przetestować,

dziękuję wszystkim za propozycje i zaangażowanie, w tym tygodniu będę chciał rozwikłać tą zagadkę jak to się graweruje a jak nie to wywale tą folię i gów... się nie będę zajmował.

PS. jeszcze dwie sprawy mnie nurtuję po 1 co z tą soczewką skupiającą, jakbym spróbował kupić tą "dokładniejszą" soczewkę, a po 2 to czy jest inna folia?


deflection
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 598
Rejestracja: 24 lip 2008, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

#6

Post napisał: deflection » 05 wrz 2011, 13:42

ustaw scan gap na 0.06

a co do soczewki, to to nie rozwiąże Twojego problemu.
problemem sa tak jak mówiłem opóźnienia


boro
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 25 sie 2010, 23:29
Lokalizacja: z gór

#7

Post napisał: boro » 06 wrz 2011, 20:38

Od lat używam tej folii i bardzo często graweruję na niej podobne tabliczki. Nie mam z nią żadnych problemów. Używam mocy nieco mniejszej niż przy grubszych laminatach i takiej samej prędkości.
Pracuję na Universalu i GCC, soczewki 2,5 cala- ustawienia z grubsza zbliżone do podawanych przez Rowmark.
Stąd sądzę że to problem z ustawieniami maszyny a nie z materiałem.


3DBialystok
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 167
Rejestracja: 06 cze 2010, 18:56
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#8

Post napisał: 3DBialystok » 06 wrz 2011, 22:40

Nie widzę również u siebie problemów z grawerowaniem folii Rowmarka. GCC Spirit GX 40 W Pomaga napewno przyssanie folii lub przyklejenie taśmą papierową.


Andrzej_kw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 265
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:33
Lokalizacja: Gdansk
Kontakt:

#9

Post napisał: Andrzej_kw » 09 wrz 2011, 09:14

kol 3DBiałystok i kol. Boro (nowy użytkownik, a nestor w laserach - ukłon i szacunek dla doświadczenia) - laserlight jest dobrym materiałem, problemów nie ma przy stosowanych przez Was tubach RF. Inaczej ma się sprawa przy tubach szklanych - tutaj znane kłopoty kol. deflection.

kol. szqudi - jeżeli nie osiągniesz pożądanych rezultatów poszukaj materiału o nazwie LASERFOIL - jest troszkę grubszy i łatwiejszy przy tubach szklanych.

powodzenia i pozdrowienia
Andrzej


Autor tematu
szqudi
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 17 kwie 2010, 13:58
Lokalizacja: Planeta Ziemia

#10

Post napisał: szqudi » 09 wrz 2011, 11:33

To prawda, na laserach RF wieżę że nie ma żadnych problemów z grawerowaniem tej folii, jednak na szklanym mam problemy, tą folię będę musiał zużyć na rzeczy przy których nie będzie małych i cienkich czcionek, wtedy efekt jest zadowalający.

Andrzej_kw dzięki za podpowiedź, lasrfoil właśnie zamówiłem zobaczę jakie będą efekty, wg. specyfikacji ma 0,2 mm grubości gdzie folia z rowmarka 0,1 mm, także mam nadzieję że będzie lepiej. Dam znać jak przyjdzie i przetestuję.

[ Dodano: 2011-10-11, 10:25 ]
Po długim czasie wracam z problemem, tzn. z powiedzmy rozwiązaniem.
Do bardzo małych szczegółów przy grawerowaniu folii SREBRNEJ używam ustawienia 200 posuwu, 13% mocy, bi-dir wyłączone i scan gap na 0,03... co się z tym wiąże grawer trwa koszmarnie długo ale jak nie ma innego wyjścia to tak trzeba...
Natomiast do grawerowania złotej folii używam ustawienia 400/20, bi dir wyłączone i scan gap 0.03 i jest dobrze a przy srebrnej przy tym ustawieniu wypala dziury...

PS. Andrzej_kw czy możesz podać jakieś namiary na tą laserfoil ponieważ zamówiłem w jednej z firm tak nazwaną folię, w katalogu było napisane, że ma 0,2 mm grubości czyli o 0,1 mm więcej niż ta z rowmarka ale przyszła identyczna jak ta rowmarka...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”