wyłamane złącze lasera co2 60w

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

laserki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 327
Rejestracja: 09 mar 2009, 15:41
Lokalizacja: SpodSamiuśkichGórek

#11

Post napisał: laserki » 03 sie 2011, 11:20

Piotr Rakowski pisze:Si - gaz uchodzi przez pory (lub mikropęknięcia) w szkle.
:-) :-)
Panie Piotrze opowiada pan bajki wyssane z palca.
Jest dokładnie odwrotnie niż się Panu wydaje.
Rezonatory laserowe typu zamkniętego pracują w głębokim podciśnieniu.
Jest to około 1/40 - 1/50 ciśnienia atmosferycznego.
I nie ma takiej możliwości żeby "gaz przedostawał się przez pory".
Gdyby jakieś pory były nastąpiłoby to bardzo szybko.
Szkło jest ABSOLUTNIE NIEPRZEPUSZCZALNE dla gazów.
Najsilniejsze trucizny świata przechowuje się w szklanych pojemnikach właśnie dlatego, że nie ma ono żadnych "mikropęknięć" czy porów.
Zużycie lasera następuje w wyniku nieodwracalnych reakcji chemicznych występujących we wnętrzu rezonatora pod wpływem wysokich napięć a powodujących zanik warunków wystąpienia akcji laserowej.
Odpowiada za to
- materiał z jakiego wykonano elektrody (bardzo ważna jest katoda),
- rodzaj mieszanki gazowej - szczególnie ważne są gazy szlachetne będące domieszkami przedłużającymi żywotność rezonatora,
- warunki w jakich rezonator został napełniony i zamknięty (sealed).
Im bogatsza firma produkująca rezonatory tym lepszą (droższą) komorę próżniową może mieć a dzięki temu lepszej jakości produkuje rezonatory.
Powyższe warunki dotyczą ulubionych przez Pana choć jak widzę dalej będących tajemnicą szklanych laserów CW.
Lasery RF nie są zasilane wysokim napięciem dzięki czemu nie są tak wrażliwe na opisane powyżej warunki.
Pozdrawiam
Marek



Tagi:


holender007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 22 cze 2007, 11:43
Lokalizacja: Głuszyca

#12

Post napisał: holender007 » 03 sie 2011, 17:02

Nie słyszałem i nie widziałem żeby ktoś owijał czym tubę. Oraz nie spotkałem się żeby gaz ulatniał się przez mikro pęknięcia :) i żeby przez to tuba się zużywała. Tuba jest jak żarówka świeci coraz słabiej z biegiem czasu moc jej spada, ale żeby coś się z niej ulatniało hmm pierwsze słyszę.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#13

Post napisał: Piotr Rakowski » 03 sie 2011, 17:54

Mylić się jest rzeczą ludzką, a na naukę nigdy nie jest za późno. Szkoda, że kol. Laserki nigdy wcześniej tego nie wyjaśniał - czyżby dopiero moja niewiedza skłoniła kolegę do zabrania głosu? Tak czy owak - dzięki za wyjaśnienia.

Rozumiem, że te nieodwracalne reakcje, o których pisze kol. Laserki to nie "zużycie" cząsteczek gazu, a pokrywanie się od wewnątrz płaskiej soczewki Zn-Se warstwą metalu (czy czegoś innego) z katody, która powoduje, że staje się ona stopniowo nieprzepuszczalna?

Z teorią mikropęknięć nie do końca jednak się zgadzam. Na styku stal-szkło czy szkło-epoksyd mogą powstawać jednak rozszczelnienia. Nowe tuby mają już "wyciągnięte" podłączenia do metalu poza szkło. Myślę, że jest w tym jakaś przyczyna.

Skoro więc tuba szklana jest nieprzepuszczalna - leżąca tuba laserowa nie powinna się samoistnie zużywać. Czyż nie? A jednak, nawet producenci piszą, że tuba po kilku latach nieużywania przestaje działać. Skoro nie szkło, to może kleje używane do wklejania luster zaczynają przepuszczać?

Szklane tuby nie są moimi ulubionymi laserami - raczej moich klientów. Czy uważa kolega, że jest w tym coś złego?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#14

Post napisał: diodas1 » 03 sie 2011, 19:46

Prawda i tak leży w środku czyli tam gdzie wszystkim zawadza :mrgreen: Faktycznie trudno sobie wyobrazić żeby coś uciekało z tuby gdzie panuje ciśnienie niższe niż w otoczeniu. Raczej gazy z zewnątrz migrują do tuby pogarszając to podciśnienie i psując optymalny skład mieszanki. Że zjawisko nieszczelności w miejscu metalowych przepustów przez szkło istnieje i jest znane w technice dowodzi choćby stosowanie tzw. gettera w lampach elektronowych.


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#15

Post napisał: cinematic2 » 08 sie 2011, 08:44

Piotr Rakowski pisze:
- wielokrotnie pisałem już o tym, że nie ma możliwości sprawdzenia jakości pracy tuby przed jej zakupem.
I znowu pudło Panie Piotrze.
U mnie można sprawdzić laser przed zakupem tylko trzeba przyjechać osobiście.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#16

Post napisał: Piotr Rakowski » 09 sie 2011, 08:31

No więc nie takie znowu pudło. Jak klient przyjedzie to i u mnie zawsze będzie miał sposobność sprawdzenia tuby. Jak przyjedzie. Czyli, jeśli nie przyjedzie, to nie ma możliwości sprawdzenia.

Druga sprawa to ta, że jak jadę z maszyną do klienta na uruchomienie to zawsze mam ze sobą co najmniej 2 tuby, żeby można było wymienić, jeśli tuba, która została założona nie spełnia oczekiwań.

W sprzedaży na odległość nie ma możliwości sprawdzenia. Koniec. Kropka.

Kolego Szymon LP - pokaż wreszcie swoją konstrukcję. Jestem ogromnie ciekaw, co wymyśliłeś?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
Szymon LP
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 209
Rejestracja: 06 sie 2009, 00:45
Lokalizacja: Warszawa

#17

Post napisał: Szymon LP » 13 sie 2011, 12:55

My tu gadu-gadu, a gdzie te zdjęcia?
złoże go do końca i pokazę ;) - obiecuję ;)
Panie Piotrze - ma Pan tubę 60W na stanie do sprzedania?


www.kimla.pl
Posty w temacie: 2

#18

Post napisał: www.kimla.pl » 13 sie 2011, 13:31

Witam,

Widzę tu potencjalny temat na nową zagadkę.

Dlaczego nieużywany rezonator lasera odciętego szklanego starzeje się i spada mu moc?

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#19

Post napisał: Piotr Rakowski » 14 sie 2011, 07:34

Jestem ogromnie ciekaw odpowiedzi...
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


www.kimla.pl
Posty w temacie: 2

#20

Post napisał: www.kimla.pl » 14 sie 2011, 15:11

W takim razie zagadkę umieszczam w osobnym wątku:

https://www.cnc.info.pl/topics97/zagadk ... t29885.htm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”