Jak wykonać wzory w formacie .LCC ??

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
astabian
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2011, 09:03
Lokalizacja: Poznań

Jak wykonać wzory w formacie .LCC ??

#1

Post napisał: astabian » 20 kwie 2011, 09:17

Witam!

Mam pytanie... Na jakiej zasadzie wykonuje się np. jakiś NAPIS w formacie .LCC albo wzór żeby później go otworzyć przez program BYHAND i wyciąć laserem BYSTRONIC?? Jaki jest program do tego potrzebny?? Ewentualnie w jaki sposób samemu można "napisać" taki NAPIS / WZÓR ?? Bo zauważyłem, że kiedy edytuje gotowy wzór notatnikiem na komputerze to przykładowy wzór się zmienia.... Chciałbym się nauczyć jak stworzyć samemu taki napis albo wzór... Czekam na odpowiedź...



Tagi:


pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#2

Post napisał: pop9 » 20 kwie 2011, 10:54

Niestety w Byhand nie ma możliwości edycji tekstu który jest następnie wycinany badz grawerowany na blasze. Byhand to edytor Gkodu dla maszyny. Gkod jest generowy przy uzyciu oprogramowania CAM, w tym przypadku prawdopodobnie przez Bysoft (choć niekoniecznie to zależy co w danym zakładzie jest używane) jedyna droga aby zmienić litery to tylko przez edycję e CAM. Teortycznie można to zrobić na piechotę, zle jz nie polecam edytować kazdy odcinek krzywaej w Gkodzie.


Autor tematu
astabian
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2011, 09:03
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: astabian » 20 kwie 2011, 11:18

Czyli przy użyciu np. MasterCam wykonam jakiś wzór i ten program jest w stanie zapisać do takiego formatu żeby BYHAND go później odczytał??

Zauważyłem, że WRYKRYS generuje taki kod pod maszyne BYSTRONIC (jak wybrałem: BYSTRONIC w WRYKRYS). Tylko w wersji demo nie ma mozliwości zapisu chyba... mogę ręcznie przepisywać kod do notatnika, linijka po linijce i później go zapisać do .LCC to wtedy BYHAND normalnie go czyta. Ale czy tak przepisany kod z WRYKRYS i zapisany w notatniku z rozszerzeniem .LCC jest poprawny ?? Czy laser byłby w stanie wyciąć taki obiekt ?? Czy to musi być specjalnie przez program CAM wygenerowany plik ??


KMR
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 24
Rejestracja: 01 kwie 2011, 17:56
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

#4

Post napisał: KMR » 20 kwie 2011, 23:51

Plik nie musi być wygenerowany przez żaden konkretny program. To po prostu ciąg komend/kodów G, M lub innych z podanymi wartościami współrzędnych lub funkcji (np za-/wył cięcie lub za-/wył grawer).
LCC można edytować w notatniku windowsowskim, ale przy złożonych konturach będzie to zadanie karkołomne.


pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#5

Post napisał: pop9 » 20 kwie 2011, 23:57

1. Jezeli MasterCam posiada postprocesor do bystronica to jak najbradziej - albo wygenerować g kod i uzupełnić go kilkoma liniami na początku i końcu.
2. Wrykrys generuje prawie dobry kod dla bystronica, niestety tak jak piszesz w wersji demo trzeba ręcznie przepisywać do notatnika no i trzeba wiedzieć ze generuje on bład - nalezy go porawić. Kod z Wrykrys jest poprawnie rozpoznawany przez maszynę i wykonywany prawidłowo.

KMR: jest tak jak piszesz pod warukiem ze nie korzystaz z zaawansowanych funkcji np. procesmacro1.


Autor tematu
astabian
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2011, 09:03
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: astabian » 21 kwie 2011, 00:51

Nie bardzo wiem jak i co, bo od niedawna mnie to zaciekawiło jak to się robi te wzory/napisy itd. Tak to gotowce widziałem tylko, bo je dostaje i ustawia się w programie no i później wypala.... a ja chciałbym wiedzieć jak i czym samemu zrobić takie wzory/napisy...

KMR, ok rozumiem....

pop9,a skąd ten postprocesor zdobyć do MasterCam'a? Ewentualnie jaki inny CAM stworzył by mi plik .LCC, który bym mógł później wypalić laserem? Takie przepisywanie kodu z WRYKRYS do notatnika to cięzką wedrówka heh.... Wolałbym gdyby to program jakiś za mnie zrobił, a ja bym mu tylko narysował wzór...

O ten błąd to chodzi o to z ostatnią linijką kodu? no bo tak zaważyłem wlaśnie, że w tym miejscu ten program w ostatniej linijce daje nam: " * " i faktycznie błąd wyskakiwał w BYHAND jak chciałem otworzyć plik .LCC, a we wzorach gotowych widziałem kod zakończony " & " jak edytowałem notatnikiem... to o ten błąd chodzi? tak to wszystko jest wporządku, tak?


pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#7

Post napisał: pop9 » 23 kwie 2011, 09:20

tak chodzi o ten błąd,
nie wiem jak w waszej firmie przygotowują LCC, moye robia to w Bysoft albo Wrykrys albo innym programie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”