Cięcie pleksi

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów
Awatar użytkownika

sinad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 132
Rejestracja: 08 sty 2006, 23:02
Lokalizacja: Polska

#21

Post napisał: sinad » 28 mar 2011, 22:12

krank1 pisze:aby obliczyć posuw w czasie wystarczy je przez siebie przemnożyć uwzględniając liczbę zębów i uzyskujemy mm/min
Wiesz myślę, że jeśli ktoś potrafi sobie pomnożyć to umie również dzielić przez 60.
Co lepsi uczniowie szkoły podstawowej wykonują takie operację "w pamięci".
Więc moim zdaniem problem jest przewymiarowany.



Tagi:

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#22

Post napisał: Bri » 28 mar 2011, 23:08

Osobiście nie ciałem na laserze plexi, a tym bardziej 30mm.

Teoretycznie powinno pójść, nawet kolega AndrzejJS widział dedykowana maszynę. Ale tu jest problem, bo większość z nas pracuje na laserach dedykowanych stali (i aluminium). Zapewne dlatego odsyła się plexę na wycinarki wodne (wodno-śrutowe). Widziałem nawet bardzo ładne efekty takiej obróbki.

Skoro przeciętny laser 4kW radzi sobie najwyżej ze stalą 20mm i aluminium 10mm, pierwszą przeszkodą już jest grubość. Co do właściwości fizycznych plexy (czy się stopi, czy przepuści, czy odbije wiązkę) trudno mi się wypowiadać.

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


krank1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 141
Rejestracja: 30 cze 2006, 23:37
Lokalizacja: Piątek
Kontakt:

#23

Post napisał: krank1 » 29 mar 2011, 09:00

sinad pisze:
krank1 pisze:aby obliczyć posuw w czasie wystarczy je przez siebie przemnożyć uwzględniając liczbę zębów i uzyskujemy mm/min
Wiesz myślę, że jeśli ktoś potrafi sobie pomnożyć to umie również dzielić przez 60.
Co lepsi uczniowie szkoły podstawowej wykonują takie operację "w pamięci".
Więc moim zdaniem problem jest przewymiarowany.
Nie chodzi o przewymiarowanie tylko o zachowanie porządku i przyjętych ogólnie zasad. Nawet o tym nie myślisz stykając się ze wszystkim w dzisiejszym świecie. Ciekaw jestem jaka byłaby Twa reakcja jak poszedłbyś do sklepu i zobaczył laptopa z matrycą 381mm (choć osobiście przemawia to do mnie bardziej niż 15"), jak cena za ziemniaki podana byłaby w zł/kkaraty, na jednej ze stacji tankowałbyś baryłki benzyny a któreś z kin podawało długość filmu w kwadransach. Nie chodzi o problem z liczeniem tylko intuicyjne dla wszystkich w konkretnej branży jednostki.
A to co pisałem wyżej nie było wywodem jak łatwiej policzyć tylko skąd w obrabiarkach skrawających wzięło się miano mm/min.
Jakiś porządek musi być :)
Pozdrawiam


bald_man
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 20 sty 2010, 08:58
Lokalizacja: z domu

#24

Post napisał: bald_man » 29 mar 2011, 13:27

Przeciąć powinno się dać natomiast wszystko zależy od tego jak wyjdą próby i czy będą akceptowalne przez klienta.

W razie zainteresowania zapraszam do kontaktu to możemy wykonać próbę na maszynie ze źródłem Synrad 400W.

Wichary Technologies Sp. z o.o.
Siemianowice Śląskie, ul. Kapicy 9

Michał Nowak
mobile: +48 698 854 492
e-mail: [email protected]
http://wichary.eu/lasery-...erowe-serii-vt/


Najemnik1078
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 60
Rejestracja: 14 maja 2010, 18:15
Lokalizacja: polska

#25

Post napisał: Najemnik1078 » 29 mar 2011, 16:32

z pleksi 30 mm poradzi sobie nawet maszyna 2,5 kw oczywiscie zależy jak duże to będą detale,
ja wycinałem coś w rodzaju półokręgów z ertalonu 35 mm długie na 1500 szerokie
40mm -30mm i szło ładnie tyle tylko że wolno i siwy dym. Przez okno w maszynie głowicy nie było widać.a parametry- pełna moc ,głowica nocontact, bez dyszy. Warto trochę z focusem zjechać na minus tak -8 do -10, gaz azot 15 bar i więcej oraz gaśnica w pogotowiu :mrgreen:
Nie jestem doskonały,
doskonałość jest dla maszyn...


www.kimla.pl
Posty w temacie: 5

#26

Post napisał: www.kimla.pl » 30 mar 2011, 00:31

Na moim filmie detal jest mocowany oczywiście na stole próżniowym.
A to coś brązowego pod pleksą to MDF 3mm przez który przechodzi powietrze.


bald_man
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 20 sty 2010, 08:58
Lokalizacja: z domu

#27

Post napisał: bald_man » 30 mar 2011, 10:07

Najemnik1078 pisze:z pleksi 30 mm poradzi sobie nawet maszyna 2,5 kw oczywiscie zależy jak duże to będą detale,
ja wycinałem coś w rodzaju półokręgów z ertalonu 35 mm długie na 1500 szerokie
40mm -30mm i szło ładnie tyle tylko że wolno i siwy dym. Przez okno w maszynie głowicy nie było widać.a parametry- pełna moc ,głowica nocontact, bez dyszy. Warto trochę z focusem zjechać na minus tak -8 do -10, gaz azot 15 bar i więcej oraz gaśnica w pogotowiu :mrgreen:
o wiele lepszy efekt bedzie mozna osiagnac jezeli jako gazu wspomagajacego uzyjemy sprezonego powietrza


hejda
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 19 mar 2011, 17:25
Lokalizacja: PL

#28

Post napisał: hejda » 02 kwie 2011, 14:48

na sprężonym powietrzu ciolem do #20 a wieksze to juz azot . z wylaczonym czujnikem i wykrecona dysza odleglosc okolo 1cm od materialu i dmychalem od spodu powietrzem żeby sie niepalilo . mocy tak do P1300 bo jak wiecej to sie bedze plexa kleiła i beda biłe ślady predkosc tak F1500 fokus 0 Q500 R100 cisnienie powietrza okolo 0.3bar im wiecej to byla plexa matowa a choidzilo o efekt przezroczystej . i plexe ukladalem na klockach zeby nie dotykala ruszt tak 2cm od ruszta :lol:
KL


Najemnik1078
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 60
Rejestracja: 14 maja 2010, 18:15
Lokalizacja: polska

#29

Post napisał: Najemnik1078 » 02 kwie 2011, 17:30

tak tylko że jak robiłem próby na tym ertalonie to po użyciu powietrza zobaczyłem płomienie materiał od spodu się zapalił . po azocie było co prawda chropowate ale to nie sprawiało problemu.ważne było żeby się nie zapaliło bo materiału jak na lekarstwo dostałem.
Nie jestem doskonały,
doskonałość jest dla maszyn...


Autor tematu
**bobi**
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 25 paź 2010, 19:28
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#30

Post napisał: **bobi** » 05 kwie 2011, 21:51

Ja również już pleksi 20mm ciąłem na sprężonym powietrzu i to z dużym powodzeniem parametry podobne jak kolega hejda tylko ja pleksi układam na kawałkach innej pleksi bo jak grafika jest trochę większa i trafi na klocek to przynajmniej element się nie spiepszy. Teraz trafił się namolny klient szefa na cięcie reklamy z pleksi #30 i #40. A tu doświadczenia brak próbowałem ciąć 2x 20mm tak aby było 40 bo takiej grubej pleksi nie mam. efekt średnio wyszło bo inaczej rozkłada się ciepło w materiale jednolitym. Oczywiście ciąłem na azocie ciśnienie p20

Czy ma ktoś jakeś parametry na pleksi 30 żebym wiedział na czym bazować

Pozdro

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”