Jeżeli mowa o Mazaku to podeślij przykładowy kod maszynowy. Są dwa miejsca gdzie taka informacja się znajduje a raczej komenda, która podnosi o zadaną wysokość oś Z. Decyduje o tym parametr w postprocesorze ("use endcut subroutine").
1. Jeżeli opcja jest zaznaczona to po każdym cięciu, w kodzie maszynowym znajduje się odniesienie do podprogramu znajdującego się bezpośrednio na maszynie w obszarze pamięci zabezpieczonej (przeważnie podprogram 9999, jaki u Ciebie to sobie musisz spojrzeć, patrząc do kodu maszynowego lub w ustawieniach postprocesora). W tymże podprogramie oprócz komend wyłączających wiązkę, czujnik, gaz pomocniczy znajduje się komenda podnosząca oś Z. Dalej prosta sprawa, edytujesz taki podprogram i wpisujesz własną wartość. Jak udostępnić taki obszar pamięci do edycji? To już zależy od modelu konkretnej maszyny, ze szkolenia powinieneś wynieść taką informację.
2. W sytuacji jak parametr endcut subroutine jest odznaczony to każdorazowo po wykonanym cięciu, w kodzie maszynowym zostają zapisane komendy odpowiedzialne za to samo co w podprogramie 9999 (mogą oczywiście wystąpić różnice, zwłaszcza w nowych maszynach ale zasada działania się nie zmienia). Wartość wysokości na jaką podnoszona jest oś "Z" program podbiera z pliku konfiguracyjnego maszyny znajdującego się w folderze Sicam\ver14. Przeważnie jest to plik tekstowy o nazwie maszyny. Tam trzeba odszukać pozycję "ZHome" i podać odległośc. Wada jest taka, że w tym przypadku kod maszynowy więcej waży ponieważ każdorazowo po cięciu wklejanych jest kilka wierszy komend. W pierwszym przypadku jest to tylko jedna komenda M98P9999
Chcąc szybko przy maszynie zmienić taką odległość w przypadku pierwszym modyfikujesz tylko podprogram 9999. W drugim przypadku przyda się notatnik
Opcja głowica opuszczona, o której wspomina kolega numerek działa trochę inaczej. Nie wyłącza czujnika i stosuje się ja tylko na małe odległości przy wcześniej odpowiednio zaprojektowanym programie (z bezkolizyjnymi przesunięciami).