ruszt lasera - czym czyścicie?

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
jolo-laser
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 15 lip 2010, 07:29
Lokalizacja: Kutno

ruszt lasera - czym czyścicie?

#1

Post napisał: jolo-laser » 16 lis 2010, 12:36

Witam
mam pytanie, czym koledzy czyścicie ruszt lasera

Szef za bardzo nie chce się zgodzić na oryginalną czyszczarkę Trumpfa (cena spora).

są może jakieś rodzimej produkcji albo nie rodzimej, ale tańsze takie czyszczarki ?

Pozdrawiam



Tagi:


Sylwek Byliński
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 103
Rejestracja: 01 mar 2009, 17:36
Lokalizacja: Trójmiasto

#2

Post napisał: Sylwek Byliński » 17 lis 2010, 13:18

W naszej firmie stosujemy ruszta dwustronne . A jeżeli zajdzie potrzeba czyszczenia no to niestety mamy skrobaki i obijamy , mało finezyjnie ale nie potrzeba większych nakładów finansowych.

Awatar użytkownika

andryjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 400
Rejestracja: 13 cze 2009, 12:45
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

#3

Post napisał: andryjan » 17 lis 2010, 22:47

W innej firmie również spotkałem się z taką "ręczną obróbką", rzeczywiście aspekt finansowy bardzo skłaniał ku takiemu rozwiązaniu ;).
CAD/CAM CAGILA
Porównanie programów dla wycinarek CNC => http://www.cnc.info.pl/topics51/automat ... t18915.htm
Optymalny automatyczny nesting to już połowa sukcesu, kliknij na WWW i dowiesz się więcej :)

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#4

Post napisał: Bri » 18 lis 2010, 07:10

Przy jednym laserze faktycznie może to nie być opłacalna inwestycja dla szefa.
Wykalkulowałem powiedzmy 2400zł rocznie na co miesiąc cięte i zmieniane ruszta vs 800zł przy czyszczeniu maszynką i wymianie ich jedynie co kwartał (zależy co się tnie, i jak ruszta "maleją").
Robocizna przy wymianie może większa ale krótsza. Poza tym frezy się zużywają (bardziej na rusztach po cięciu azotem) - zróbcie własną wersję :)
Mamy maszynkę (troszke leciwa i się coś w niej ciągle psuje) bo mamy kilka laserów, ale też zmodyfikowaliśmy projekt rusztów by wycinać ich więcej z arkusza.

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


lewy10psdw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 26 sie 2008, 13:07
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

#5

Post napisał: lewy10psdw » 18 lis 2010, 09:34

My mamy maszynke od trumpfa, zdaje egzamin, a ruszta tniemy na wspolnym cieciu, wspolna krawędz jest dla zębow, reszta arkusza można upchac przecietymi rusztami na pol laczonymi na jaskolczy ogon, tez na wspolnym cieciu. Jak ktos chce to udostepnie dxf. Sylwek powiedz do jakiej maszyny stosujecie dwustronne, macie zmieniacz stolow?
Ostatnio zmieniony 20 lis 2010, 10:12 przez lewy10psdw, łącznie zmieniany 1 raz.


Sylwek Byliński
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 103
Rejestracja: 01 mar 2009, 17:36
Lokalizacja: Trójmiasto

#6

Post napisał: Sylwek Byliński » 18 lis 2010, 20:48

Witam
Sylwek powiedz do jakiej maszyny stosujecie dwostronne, macie zmieniacz stolow?
Zmieniacz stołów mamy we wszystkich laserach , a ruszta dwustronne stosujemy na razie tylko w laserach Bystronic . Mamy jeszcze Trumpfa do którego dopiero opracowywujemy wzór ruszt dwustronnych.


ziga88
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 72
Rejestracja: 04 maja 2008, 14:02
Lokalizacja: Okolice Gliwic

#7

Post napisał: ziga88 » 22 lis 2010, 00:55

U mnie na laserze prima, i plazmie (nie pamietam firmy) po prostu jak ruszt jest w nie najlepszym stanie, to wypalamy nowy, taki sam. Tamten do złomu, a nówka sztuka do stołu. Z reguły stosujemy najtańszą blachę jaka mamy z arkuszy, i całkiem nieźle sie sprawdza. Raz lub dwa mieliśmy na zbyciu blachę z kręgów trochę lepsza gatunkowo i naoliwioną (aż sie błyszczała).... wytrzymała na stole prawie 2 razy dłużej bo szlaka nie chciała do niej przylegać tak jak w przypadku zwykłej blachy.
Fagor - Fanuc - Heidenhain


lewy10psdw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 26 sie 2008, 13:07
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

#8

Post napisał: lewy10psdw » 22 lis 2010, 20:54

Sylwek, dzisiaj obejrzalem sobie stól od naszego trumpfa i tez sprobuje cos wykombinowac z podwojnym rusztem, powiedz mi czy wzmacnialiscie ruszta nosne bo wiem ze maja tendencje do osiadania, my wzmosnilismy je od dolu wspawanym prostopadle plaskownikiem i problem zniknal.


Sylwek Byliński
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 103
Rejestracja: 01 mar 2009, 17:36
Lokalizacja: Trójmiasto

#9

Post napisał: Sylwek Byliński » 22 lis 2010, 23:31

Powiem wam iż pomysł z obustronnym rusztem jest naprawdę fajny, stosujemy to rozwiązanie od wielu lat w laserach Bystronic na stołach o różnej wielkości i z zmieniaczem. Podczas wycinania tych ruszt oczywiście stosujemy wspólną linię cięcia. Oszczędność widać gołym okiem :mrgreen: nie tylko w materiale ale również w czasie cięcia co ma niebagatelne znaczenie.
Sylwek, dzisiaj obejrzalem sobie stól od naszego trumpfa i tez sprobuje cos wykombinowac z podwojnym rusztem, powiedz mi czy wzmacnialiscie ruszta nosne bo wiem ze maja tendencje do osiadania, my wzmosnilismy je od dolu wspawanym prostopadle plaskownikiem i problem zniknal.
W naszym Trumpfie jeszcze nie mieliśmy takiej potrzeby. A ruszta jeszcze mamy oryginalne pojedyncze gdyż opracowujemy odpowiedni wzór na obustronne..


kniapa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 11 paź 2010, 14:19
Lokalizacja: wrocław

#10

Post napisał: kniapa » 18 gru 2010, 05:51

Sylwek Byliński pisze:Powiem wam iż pomysł z obustronnym rusztem jest naprawdę fajny, stosujemy to rozwiązanie od wielu lat w laserach Bystronic na stołach o różnej wielkości i z zmieniaczem. Podczas wycinania tych ruszt oczywiście stosujemy wspólną linię cięcia. Oszczędność widać gołym okiem :mrgreen: nie tylko w materiale ale również w czasie cięcia co ma niebagatelne znaczenie.
Sylwek, dzisiaj obejrzalem sobie stól od naszego trumpfa i tez sprobuje cos wykombinowac z podwojnym rusztem, powiedz mi czy wzmacnialiscie ruszta nosne bo wiem ze maja tendencje do osiadania, my wzmosnilismy je od dolu wspawanym prostopadle plaskownikiem i problem zniknal.
W naszym Trumpfie jeszcze nie mieliśmy takiej potrzeby. A ruszta jeszcze mamy oryginalne pojedyncze gdyż opracowujemy odpowiedni wzór na obustronne..
Sławek możesz pokazać jak wygląda ten ruszt obustronny bo czeka mnie czyszczenie stołów 6500x2500 i nie uśmiecha mi się ta robota :sad: Laser Bystar 4025

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”