DXF na TruTops

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Kepasa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 17 paź 2010, 08:39
Lokalizacja: Gliwice

DXF na TruTops

#1

Post napisał: Kepasa » 17 paź 2010, 08:52

Witam

Mam taki problem. Mam detale rozłożone na poszczególne blachy z cięcia na WaterJet. Mogę to konwertować do dxf. Chciałbym te elementy wyciąć na laserze TruLaser 3030 Trumfa. Czy da się to wrzucić bez przepisywania programu w Trutopsie. Program się w min odpala jako 1 detal ale nie umiem włączyć ścieżek cięcia.



Tagi:

Awatar użytkownika

Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Kowal » 17 paź 2010, 10:51

Witam
Jeśli masz możliwość przekonwertować do .dxf lub .dwg to nie powinno być żadnego problemu. O ile wiem to właśnie takie formaty są często używane w firmach które wycinają laserem.
Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych


lewy10psdw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 26 sie 2008, 13:07
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

#3

Post napisał: lewy10psdw » 17 paź 2010, 12:12

Witaj, można zrobić cos takiego, jeżeli dobrze Cie zrozumialem, to masz zapisany nesting w postaci dxf i nie chcesz tego rozbijac na pojedyncze detale i rozkładać od nowa. Zapisywalem wtedy takiego dxf jako plik geo i odrazu przechodzilem do modulu laser i otwieralem w taki sposób: otwórz i przetwarzaj przykrój. Najprawdopodobniej bedziesz mial wtedy najazdy ze zlej strony, czyli program bedzie widzial otwór jako krązek i najazd bedzie na zewnatrz. Radze sobie z tym w taki sposob, ze w owym dxf rysuje dodatkowe obramowanie, ktore pozniej blokuje w technologi aby go nie ciac i wszystko jest ok. Napewno przyda Ci sie w takim przypadku opcja kopiowania obrobki bo program rozpatruje kazdy kontur z osobna, a nie jak w przypadku pojedynczych detali, ze rozpatruje je jako grupe.

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#4

Post napisał: Bri » 18 paź 2010, 07:16

lewy10psdw pisze:jako plik geo
Dokładnie - wywal wszystko co nie jest obrysami elementów (na pewno wywal zarys arkusza)
lewy10psdw pisze:do modulu laser i otwieralem w taki sposób: otwórz i przetwarzaj przykrój.
Ewentualnie można zrobić normalnego job'a umieszczając na arkuszu wcześniej zrobiony plik geo
lewy10psdw pisze:Najprawdopodobniej bedziesz mial wtedy najazdy ze zlej strony
Niekoniecznie - jeśli tylko geo ma poprawne nie będzie problemu ale za to będzie miał jeden detal ze sporą ilością konturów (tak to widzi program) musi uważać żeby gdzieś czasem przez przypadek nie wycinało sie najpierw "zewnętrze" a potem "wewnętrze" jakiegoś elementu - gdy np. ręcznie będzie zmieniał kolejność cięcia konturów (mimo automatu ja zawsze coś poprawiam)
lewy10psdw pisze:dxf rysuje dodatkowe obramowanie, które później blokuje w technologi aby go nie ciac
rysuj w kolorze czerwonym - nie będziesz musiał wyłączać ;)
lewy10psdw pisze:kopiowania obrobki
narzuci wszystkie zmiany "cały arkusz" lub "część i kopie" (bo to i tak jedna część będzie).

Ja mimo wszystko takie cadowe nestingi rozbijam na pojedyncze detale:
Moduł cad - karta Assistants (piąta) - grupa layouts - grupa extract (pierwsze od góry), zaznaczam by znajdywał podobne (musi się zielona kropka świecić) i "sheet box'em" zaznaczam taki nesting (bez krawędzi arkusza), po czym do wskazanego katalogu robi mi osobne geo'a. Policzyć, zanestować i wycinać.
Ma to przewagę w sytuacji gdy klient sobie ponestował "z czuba", albo operujemy na innym gabarycie arkuszy.
Obrazek

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


lewy10psdw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 26 sie 2008, 13:07
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

#5

Post napisał: lewy10psdw » 18 paź 2010, 22:22

Dokladnie Bri, robie to zawsze na czerwono ale starałem sie wytlumaczyc to w taki sposob aby poznać istote, a z tymi najazdami to chodzi mi o to ze najprawdopodobniej kolega ma ten dxf zapisany z gabartytem arkusza i "otwierajac i przetważajac przykroj" program czyta obrys arkusza jako kontur detalu i blokuje go, dlatego najazdy sa zawsze po zlej stronie. Ale tak jak kolega wyżej napisal, trzeba być ostrożnym i uważnie przejrzec symulacje, osobiście też wole ekstrahowac do pojedynczych detali.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”