Strona 1 z 3

LYNX-1200P - nasza pierwsza polska konstrukcja

: 19 cze 2010, 08:15
autor: Piotr Rakowski
Witam Kolegów,

Zakończyliśmy właśnie (z powodzeniem) wyposażanie naszej pierwszej rodzimej (krajowej) konstrukcji maszyny laserowej. Konstrukcja maszyny została zaprojektowana i wykonana w Polsce. Wykonanie jej zleciłem w jednej z firm w Białymstoku. Maszyna ma oznaczenie LYNX-1200P i pole pracy 1200x800 mm.

ObrazekObrazek

Konstrukcję wykonano z 1.5 i 2 mm blach stalowych, wycinanych na wykrawarce CNC, gięta na giętarkach CNC i pospawana (gdzieniegdzie także zgrzewana). Konstrukcja jest lakierowana proszkowo, a pokrywa zrobiona ze stali kwasoodpornej + plexi. Konstrukcja bazuje oczywiście na laserach chińskich, sprzedawanych przez moją firmę, ale uwzględniliśmy w niej kilka istotnych zmian. Najważniejsze to:


- podnoszona górna część (razem z pokrywą) w celu bezproblemowego dostępu do wyposażenia w jej trakcie,

Obrazek

- górna część jest łatwo rozbieralna - w celu zapewnienia możliwości wsunięcia maszyny przez wąskie drzwi. Jestem w stanie maszynę o takich gabarytach (1800x1200x1100) wprowadzić do pomieszczenia przez drzwi o prześwicie 80 cm.

Obrazek

Maszyna bazuje na chińskim laserze szklanym i nadal ma sporo chińskich elementów. Staram się jednak używać maksymalnie dużo elementów wytworzonych w kraju. W tej maszynie pierwszym ukłonem w tę stronę jest zastosowanie np. sterowników silników krokowych firmy JAWO, polskich zasilaczy, polskich trafo itd.

Następne maszyny z tego rodzaju będą także bazowały na moim sterowniku mikroprocesorowym (ARM7) i moim oprogramowaniu STEP2LASER (specjalna wersja STEP2CNC 2.0).

: 19 cze 2010, 08:40
autor: bartuss1
ładna, moge porównać do swego chinola i faktycznie przemyślane sporo drobiazgów

: 19 cze 2010, 14:35
autor: namemartin
Pełen profesjonalizm. Dbałość o szczegóły.
Bardzo ładnie się prezentuje.

: 19 cze 2010, 16:13
autor: 3DBialystok
Panie Piotrze, a nie myślał Pan o lepszym źródle ? Universal albo Synrad ?

: 19 cze 2010, 19:31
autor: Piotr Rakowski
Dzięki koledzy. To ostatnia maszyna w tym kolorze. Następne będą grafitowe.

Jasne, że myślałem o stosowaniu porządnych źródeł, ale sporo pracy kosztowałoby mnie wypromowanie takiej maszyny. Do mnie zwracają się raczej "niskobudżetowcy".

: 23 cze 2010, 17:49
autor: 3DBialystok
Panie Piotrze. Może warto pomyśleć o średnio-budżetowcach ? Na dzień dzisiejszy jedyną alternatywą dla drogich maszyn jest Laserpro i Lasertechnik z Krakowa.
I jak czas pozwoli chciałbym obejrzeć konstrukcję Lasertechink.

: 24 cze 2010, 06:41
autor: Piotr Rakowski
Lasertechnik - niegdyś znany jako firma DK (styroplot.com) - "produkuje" maszyny identyczne, jak moje. Dopiero wersja PRO bazuje na innym rodzaju tuby - tzw. aluminiowej. Ich systemy z serii FlashLaser i FlashLaserMax są bliźniacze do moich maszyn. Podejrzewam, że mają także to samo sterowanie.

Konstrukcje LaserPro także znam. Te są rzeczywiście fajne. Po pierwsze chodzą na serwach. Po drugie bardzo dobre rezonatory (tuby). Niezłe oprogramowanie i sterowanie. Ale czy na pewno są tanie?

: 24 cze 2010, 21:22
autor: 3DBialystok
Panie Piotrze, mimo wszystko Lasertechnik jest tańszy od Troteca i Eurolasera. Dobre źródło to gwarancja wykonania zlecenia w terminie i bez przygód. Dla mnie warte dopłaty. Nadal nie widzę alternatywnej maszyny w tej cenie. Z całym szacunkiem dla Pana urządzeń to wciąż zasilane są szklanymi tubami. Może jednak Pan pomyśli o średnio-budżetowcach.

: 24 cze 2010, 22:48
autor: vv3k70r
No dobrze... powyginana, pomalowana, otwierana, przez drzwi sama przechodzi...

Ale co ta maszyna robi?
Za ile to robi?
Dlaczego akurat te maszyne warto obejrzec i kupic?


Bo ja na tem przyklad sie domyslam, ale jak tak pokazywac i opisywac to moze byc istotna informacja.

: 25 cze 2010, 08:11
autor: Piotr Rakowski
Temat dotyczy konstrukcji, nie możliwości działań.

Zapraszam na http://www.grawerki.biz/index.php?action=galeria

Tam znajdziesz wiele przykładów wykonanych moimi maszynami.

PS. Ja piszę z ogonkami - "olewam" globalizację. :lol:

Do kol. 3DBiałystok:
Rozmawiałem z chłopakami z LaserMedia. Cena 30W tuby Synrada to około $5500 netto. Do tego zasilacz, soczewka, lustra - a być może także kolimator. Uwzględniając powyższe maszyna, jak w temacie 1200x800 musiałaby kosztować około 50000 zł netto. Nadal uważasz, że taka cena jest ceną dla średniaków? Czy to w ogóle ma sens?